Kątem oka

Jak podkreślić urodę oczu, zaakcentować ich kontur kredką? Wystarczy chwila, aby z jej pomocą nadać spojrzeniu blasku i intensywności.

Kredka do oczu, obok tuszu do rzęs, to podstawowy „gadżet" do makijażu, który powinien znajdować się w kosmetyczce każdej pani. Dzięki niej można bowiem modelować oraz wizualnie korygować kształt i wielkość oka, a także ożywić wyraz twarzy. Podkreśla oczy i wydobywa ich głębię. Kredka może naprawdę zdziałać cuda! Dowiedz się, która z nich jest najlepsza dla ciebie i jak jej używać, aby dodać sobie urody.


Czym malować

Wybierając kredkę musisz najpierw wypróbować ją na wierzchu dłoni, aby przekonać się jaka jest jej konsystencja. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz wybrać miękką lub twardą.

• Twarda - odpowiednia do malowania cienkiej i delikatnej kreski wokół oka oraz do brwi.

• Miękka - łatwo się rozciera, dlatego jest dobra do stworzenia efektu przydymionego oka. Idealna również do malowania kresek wewnątrz oka.

Ale do rysowania kresek i malowania powiek służy nie tylko klasyczny ołówek. Taki makijaż można zrobić także z pomocą eyelinera, specjalnego żelu czy też cieni do powiek. Każdy z tych kosmetyków różni się od siebie i ma swoje wady i zalety:


Kredka czy eyeliner?

Kredka powala na narysowanie nieco rozmytej kreski i nie trzeba mieć wprawy, aby ładnie ją nanieść. Jeśli lekko ją rozmażemy, da to efekt optycznego zagęszczenia rzęs. Kreska wygląda naturalniej od tej narysowanej eyelinerem, ale może dość szybko się zetrzeć lub odbić na powiece. Poza tym, linia nie będzie cienka, a raczej dość szeroka. Dużo precyzyjniejszy jest eyeliner i dzięki temu, za jego pomocą, można nadać oku pożądany kształt. Jest bardzo trwały i daje efekt zdecydowanej kreski.


Sztuka malowania

Przed nałożeniem kredki przypudruj powiekę. Linię rysuj zawsze od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka, najlepiej jednym ruchem, nie odrywając pędzelka lub ołówka od powieki. Początkujący mogą najpierw nanieść kilka punkcików na oko, a potem połączyć je kreską. Niedoświadczonym pomaga również naciągnięcie górnej powieki palcami (w kierunku skroni). Kreska powinna być cieńsza przy wewnętrznym kąciku oka, a grubsza na zewnątrz.

Podkreślenie kształtu i wielkości oczu to tajemnica makijażu. W zależności od typu urody możesz je odpowiednio wymodelować. Jeśli masz oczy blisko osadzone, unikaj podkreślania całej ich krawędzi. Głęboko osadzone nie lubią zaś eyelinerów. W tym przypadku lepiej jest podkreślić oko ołówkiem tuż przy linii rzęs, dokładnie rozcierając linię. Wnętrze oka można pomalować białą lub perłową kredką. Właścicielki małych oczu, nigdy nie powinny malować ciemną kredką linii wewnątrz oka. A jeśli masz opadające powieki, unikaj mocnego ich rysunku.


Do wyboru, do koloru

Najpopularniejsze są tradycyjne czarne i brązowe ołówki, pasują bowiem do wszystkiego. W sklepach znajdziemy także kolorowe kredki, dostępne właściwie w każdym kolorze. Biała, szara i beżowa służy do malowania wewnętrznej strony dolnej powieki (oczy wydają się większe). Inne barwy należy dobierać do koloru swoich oczu, cery oraz ubrania. Do oczu niebieskich pasuje zieleń, fiolet, brąz, czerń oraz delikatny róż. Do zielonych niebieski, brąz, miedź i ecru. Brązowe lubią zieleń, błękity, róż i biel.


Rzut oka wstecz

Eyeliner stosowano już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. Egipcjanki malowały brzeg górnych i dolnych powiek czarnym ołówkiem z węgla, a wypukłą część powieki zieloną farbą. Makijaż ten przyjęli także mężczyźni i dzieci, ponieważ spełniał on funkcję nie tylko upiększającą, ale też higieniczną - chronił oczy przed stanami zapalnymi wywoływanymi przez kurz, słońce i owady.

Autor: Daria Mędelska-Guz

Komentarze