Kaszel! Jak z nim walczyć?

Kaszel to dolegliwość nieprzyjemna i męcząca. Jednak zarazem jest cennym sojusznikiem zdrowia, bo występuje wtedy, gdy pojawia się jakieś zagrożenie dla organizmu.

Kaszel to dolegliwość nieprzyjemna i męcząca. Jednak zarazem jest cennym sojusznikiem zdrowia, bo występuje wtedy, gdy pojawia się jakieś zagrożenie dla organizmu.

Najczęściej, i nie bez racji, kaszel uznaje się za typowy objaw niedomagania układu oddechowego, jak np. przeziębienie. Oczywiście, towarzyszy on także poważniejszym schorzeniom tego układu – zapaleniu oskrzeli czy płuc, gruźlicy, POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, zmianom nowotworowym. Jednak dr Robert Włodarczyk, internista, specjalista chorób płuc z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie przestrzega przed takim schematycznym myśleniem.

Bo kaszel, jako objaw niecharakterystyczny, może wystąpić również przy chorobach układu krążenia, np. w wadach serca. Pojawia się czasem przy kłopotach z układem pokarmowym, choćby przy refluksie żołądka. Może mieć też podłoże nerwicowe, wynikać z nadreaktywności oskrzeli. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z kaszlem spowodowanym alergią. Dlatego na pytanie, jak opanować i zwalczyć kaszel nie ma jednej prostej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od przyczyny, która go powoduje. Można tylko dać następującą radę: jeśli po kilku dniach, mimo stosowania farmaceutyków dostępnych bez recepty lub metod domowych, kaszel nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza.


Czy znasz swój kaszel?


Pacjent, który zgłasza się do lekarza z kaszlem, z reguły słyszy sporo pytań o jego rodzaj, czas trwania, sytuacje, w jakich się ujawnia. Bo taka charakterystyka bardzo pomaga w ustaleniu jego przyczyny. Dlatego warto orientować się w rodzajach kaszlu, by umieć trafnie określić lekarzowi swoją przypadłość. Oto niektóre jego „typy”:


Kaszel napadowy. Jego atak trwa niemal bez przerwy 30-60 sekund. Powoduje głośne łapanie powietrza, łzawienie oczu, zaczerwienienie, a nawet chwilowe obrzmienie twarzy. Wywołuje silne uczucie zmęczenia. Jeśli nie jest skutkiem alergii, może wskazywać na zapalenie oskrzeli.


Kaszel „szczekający” i chrypka. Występuje najczęściej przy zapaleniu krtani, może towarzyszyć mu duszność.


Kaszel suchy. Przejawia się tylko odgłosem. Nazywa się go czasem nieproduktywnym, bo nie usuwa żadnej wydzieliny z układu oddechowego. Często jest sygnałem procesu zapalnego górnych dróg oddechowych. Może też występować przy innych schorzeniach płuc.


Kaszel wilgotny. Połączony jest z odkrztuszaniem wydzieliny. Co oznacza oczyszczanie się oskrzeli. W przypadkach wielu schorzeń stanowi więc dowód poprawy stanu, np. przy typowych jesienno-zimowych infekcjach, a także w zapaleniu tchawicy i oskrzeli.


Kaszel z wydzieliną śluzowo-ropną. Najczęściej występuje przy zapaleniu płuc.


Kaszel przewlekły. Zazwyczaj połączony z odkrztuszaniem sporych ilości flegmy. Trwa ponad 6 tygodni. Często spotyka się go u nałogowych palaczy. I póki się pali, jego leczenie jest mało skuteczne. Bywa, że już po pożegnaniu z papierosem utrzymuje się przez kilka miesięcy. Zmiana charakteru w kaszlu przewlekłym. Najczęściej obserwuje się ją u palaczy. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, gdyż może to być symptom POChP lub rozwoju nowotworu płuca.


Kaszel alergiczny. Jest jednym z wielu objawów alergii. Najczęściej występuje wiosną i latem, w porze kwitnienia różnych roślin, często wraz z katarem i łzawieniem oczu. Jednak praktyka dowodzi, że alergenów wciąż przybywa, więc pora roku przestaje być czynnikiem decydującym o wystąpieniu tej przypadłości. Do popularnych alergenów należą roztocza kurzu domowego, sierść domowych zwierząt. Coraz częstsze są uczulenia na niektóre produkty spożywcze (orzeszki ziemne, sezam, ryby), kosmetyki, leki. Tak więc praktycznie alergenem może okazać się wszystko. Rodzaje kaszlu alergicznego też bywają różne, zawsze jednak bardzo utrudniające życie pacjenta. Leczeniem alergików zajmują się specjalne przychodnie.


Kaszel nadreaktywny. Zdarza się najczęściej u osób, które przeszły infekcję i w jej wyniku mają szczególnie wrażliwe drogi oddechowe. Przez kilka tygodni do napadów kaszlu może dochodzić np. przy wyjściu na dwór, wysiłku fizycznym. Ten typ kaszlu może również występować u osób, które rzuciły palenie.


Kaszel nerwicowy lub nawykowy. Pokasływanie i odchrząkiwanie w sytuacjach trudnych i stresowych to objaw znany od dawna. Sposób na tę uciążliwość to umiejętne rozładowywanie stresu, pomóc też mogą środki wzmacniające system nerwowy i doraźnie łagodzące kaszel.


Leczyć i łagodzić

Skoro kaszel nie jest chorobą, lecz objawem, to leczyć należy jego przyczynę. Zdaniem dr. Roberta Włodarczyka leki przeciwkaszlowe dostępne bez recepty są przez pacjentów zdecydowanie nadużywane. Jednak wiadomo, że w przypadkach mniej ostrych schorzeń nierzadko leczymy się sposobami domowymi.

Warto pamiętać, że ulgę w przeziębieniach, zakażeniach dróg oddechowych odczuwa się wtedy, gdy kaszel suchy zmienia się w mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Można więc zastosować syrop wykrztuśny lub tabletki o tym samym działaniu, a o radę zapytać farmaceutę.

Poza tym niebezpieczne dla zdrowia może być wypróbowywanie kolejnych syropów i tabletek, poznanych dzięki reklamom, łączenie ich ze sobą i przekraczanie zalecanych dawek.

Fot. Pixabay

Autor: Ewa Łuszczuk