Kaszel? Ale jaki?

Kaszel kaszlowi nierówny. Jeden może świadczyć o banalnym przeziębieniu, inny sygnalizuje groźne choroby - w tym nowotwory.

Kaszel kaszlowi nierówny. Jeden może świadczyć o banalnym przeziębieniu, inny sygnalizuje groźne choroby - w tym nowotwory.

Może wystąpić nagle, trwać przez kilka godzin i dni lub też bardzo stopniowo przez kilka tygodni. Tym właśnie różni się kaszel ostry od przewlekłego. Kaszel może być suchy lub mokry, tzn. pod wpływem czynników drażniących powstaje lub nie wydzielina. Mogą mu również towarzyszyć zmiany brzmienia głosu, który staje się zachrypnięty, oraz bezdech i gorączka.


Jak przebiega?
Zależy od przyczyny. Kaszel spowodowany ostrym zakażeniem stopniowo słabnie w ciągu 2-3 tygodni. Ale w przypadku
przewlekłego zakażenia może utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy, co powinno skłaniać do szukania jego przyczyny. Gdy kupujemy środki na kaszel lub idziemy do lekarza, pytają nas, jaki jest jego rodzaj. To bardzo ważne w doborze odpowiednich leków. Wcale nie jest łatwo określić rodzaj dolegliwości. Oto prosta wskazówka - kaszel powstaje wtedy, gdy z płuc wydobywa się gwałtownie pewna część powietrza. To najczęściej reakcja organizmu na zakażenie, które spowodowały wirusy lub bakterie. Jeśli przy tym uwalnia się wydzielina, mówimy o kaszlu mokrym. Gdy towarzyszy mu jedynie odgłos jakby szczeknięć i nie ma wydzieliny - to kaszel suchy. Ale uwaga! W infekcji dróg oddechowych często zdarza się, że z początku suchy kaszel staje się mokry. To często oznaka, że infekcja mija i przestaje nam dokuczać po kilku dniach. Jednak często kaszel lubi wracać po kilku tygodniach. Organizm jest osłabiony i łatwo łapie kolejną infekcję.


Jak go leczyć?
Z jednej strony zalecane jest leczenie objawowe i polega na stosowaniu syropów przeciwkaszlowych, które łagodzą jego siłę. Ale w zależności od przyczyny kaszlu, leczenie musi być odpowiednie do towarzyszących dolegliwości objawów. Przy kaszlu mokrym stosuje się zazwyczaj środki, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają pozbycie się jej z oskrzeli. To ułatwia oddychanie. W przypadku kaszlu suchego stosuje się leki przeciwkaszlowe, ale nie są one wskazane dla dzieci. W czasie gdy dokucza nam kaszel, trzeba dużo pić i nawilżać śluzówkę gardła. Na kaloryfery w domu i pracy najlepiej założyć
pojemniki z wodą, by powietrze w pomieszczeniach też było nawilżone. Do picia polecamy gorące napoje - nie wrzątek
oczywiście! Mleko z miodem to jest to! Jednak mleko powinno mieć temperaturę około 70 stopni C, czyli być trochę przestudzone. Jeżeli miód rozpuścimy w zbyt gorącym mleku, straci on właściwości lecznicze. Jednak zawsze trzeba pamiętać o jednym: kaszel sam w sobie nie jest chorobą, tylko objawem. Dlatego właśnie zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem, by określił, co jest jego przyczyną i zaordynował odpowiednie leczenie. Często na przykład kaszel jest objawem nie tylko infekcji górnych dróg oddechowych, ale i niewydolności serca, alergii, refluksu żołądkowego czy też... stresu. U niektórych odruch pokasływania mogą powodować leki stosowane na przykład w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Autor: Maria Ziemiańska