Kandydat idealny

Rozmowa kwalifikacyjna u wielu osób wywołuje strach i przerażenie. Jak dobrze wypaść? Jakie padną pytania? Co, jeśli nie odpowiem? Tymczasem wystarczy nabrać pewności siebie poprzez… odpowiednie przygotowanie się do spotkania.

Rozmowa kwalifikacyjna u wielu osób wywołuje strach i przerażenie. Jak dobrze wypaść? Jakie padną pytania? Co, jeśli nie odpowiem? Tymczasem wystarczy nabrać pewności siebie poprzez… odpowiednie przygotowanie się do spotkania.

Zrób dobre pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie jest ważne, bo może być tylko jedno. Co zrobić, by było dobre? Mimo, że liczą się przede wszystkim umiejętności, pracodawca nie jest przecież w stanie sprawdzić ich w ciągu godziny. Dlatego tak ważne jest, by przyszły pracownik dobrze się zaprezentował. Zanim kandydat do pracy zdąży się odezwać, pracodawca oceni jego wygląd. Właściwy na rozmowę kwalifikacyjną ubiór to taki, który jest elegancki, ale też nie wieczorowy. Czyli nie powinny być to dżinsy i koszulka ani suknia balowa. Za to garsonka lub prosta, skromna sukienka o stonowanych kolorach – jak najbardziej. Mężczyźni najlepiej jak ubiorą garnitur lub (w przypadku mniej „poważnych” zawodów) np. dość wizytowe spodnie i koszulę.

Nie bez znaczenia jest też mowa ciała. Odpowiednia gestykulacja (lecz nie przesadne wymachiwanie rękoma), prosta postawa (nie należy się garbić), czy otwarta komunikacyjnie sylwetka (czyli nie można siedzieć z rękoma skrzyżowanymi na klatce piersiowej) pozwolą lepiej dotrzeć do rozmówcy.


Walcz ze stresem

Tutaj pomocne będzie przede wszystkim przygotowanie merytoryczne, które zwiększy pewność siebie. Na rozmowie nie należy zapominać o głębokim oddychaniu i umiarkowanym tempie mówienia. Każdy ma prawo zastanowić się chwilę nad odpowiedzią lub jej nie znać. Najważniejsze, to odpowiednio wybrnąć z sytuacji, np. „ Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale chętnie zapoznam się z tą tematyką, jeśli dadzą mi państwo szansę. W dzisiejszym świecie dostęp do informacji jest tak łatwy, że najważniejsze, to chcieć je znaleźć, kiedy są potrzebne.” Trzeba również zrozumieć, że niemożliwe jest przewidzenie wszystkich pytań pracodawcy i przygotowanie najlepszych odpowiedzi. Każdy pracodawca może oczekiwać ich innych. Należy przygotować się z podstawowych informacji i po prostu być sobą.


Zapoznaj się z działalnością firmy

Przed rozmową należy poczytać w internecie lub innych źródłach podstawowe informacje o firmie, takie jak zakres i skala działalności, od kiedy istnieje na rynku, ile zatrudnia osób, jakie są jej cele czy też kto jest odbiorcą. Warto też znać najważniejsze osiągnięcia firmy oraz wiedzieć coś o jej konkurencji.


Przygotuj się z wiedzy…o sobie

Pracodawca najprawdopodobniej zapyta o doświadczenie, przede wszystkim to najbardziej związane ze stanowiskiem, na które szuka pracownika. Warto przypomnieć sobie najważniejsze zadania z poprzednich miejsc pracy oraz odniesione sukcesy zawodowe. Pracodawca może również spytać o dobre strony, jak i o wady związane z życiem zawodowym kandydata. Zalety najlepiej przedstawić te, które są atutami na aplikowanym stanowisku. Każdy ma wady i pracodawca nie uwierzy w ich brak. Warto wybrać takie, które są jednocześnie choć w małym stopniu zaletami – np. pedantyczność, nadmierna punktualność, czy przesadne dbanie o detale.

Spotkanie z potencjalnym pracodawcą to najważniejszy etap rekrutacji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że już samo zaproszenie na rozmowę jest połową sukcesu. Z reguły pracodawca dostaje kilkadziesiąt, a nawet kilkaset CV, a na spotkanie zaprasza tylko parę osób.

Autor: Oprac.AŁ