Jesteś zwolniony!

Straciłeś pracę z dnia na dzień i nagłe świat ci się zawalił? Rodzina na utrzymaniu, rachunki do zapłacenia, a od przyszłego miesiąca dochody drastycznie spadną? Co robić?

Straciłeś pracę z dnia na dzień i nagłe świat ci się zawalił? Rodzina na utrzymaniu, rachunki do zapłacenia, a od przyszłego miesiąca dochody drastycznie spadną? Co robić?

Przede wszystkim nie należy się załamywać. W życiu nie wszystko układa się tak, jak się tego oczekuje. Dlatego w każdej sytuacji (nawet, gdy wydaje się bez wyjścia) trzeba znaleźć jakiś pozytywny element. Może przyszła praca będzie lepsza? Może to jakaś nowa szansa? By znaleźć nową pracę, trzeba przede wszystkim zabrać się… do pracy i:


Zaktualizować CV – czyli dopisać do niego ostatnie miejsce pracy, nowe umiejętności, kompetencje, zainteresowania – wszystko to, o co wzbogaciło się życie zawodowe poszukującego pracę. Trzeba spojrzeć na swój zawodowy życiorys okiem potencjalnego pracodawcy. Musi on być przejrzysty i konkretny. Jeśli na koncie kandydata jest już 30 miejsc pracy, należy wypisać tylko te istotne z punktu widzenia osoby zatrudniającej.


Napisać list motywacyjny – czyli krótką prezentację własnej osoby – cech i umiejętności niezbędnych na stanowisku, na które się aplikuje. Tak, jak w przypadku CV, list motywacyjny również powinno się zróżnicować pod konkretną aplikację.


Szukać ofert pracy – najwięcej ofert można znaleźć na portalach internetowych z ogłoszeniami pracodawców. Oferty umieszczane są też w gazetach, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Pamiętać należy, żeby wysyłać CV tylko wtedy, gdy spełnia się wymogi pracodawcy podane w ogłoszeniu. O poszukiwaniu pracy warto również powiadomić znajomych – może oni usłyszą o jakimś naborze.


Wysyłać CV i List motywacyjny do potencjalnych pracodawców – a nie tylko w odpowiedzi na oferty. Firmy często zachowują sobie nadesłane CV i, w przypadku wakatu, mogą odezwać się po 2-3 miesiącach.


Zdobywać nowe kompetencje i umiejętności – wolny czas można również przeznaczyć na poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. Można korzystać ze szkoleń (np. poszukać bezpłatnych, finansowanych przez Urząd Pracy czy UE). W celu zwiększenia szans na znalezienie pracy można również spróbować się przekwalifikować, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.


Skorzystać z pracy tymczasowej – to furtka awaryjna dla tych, którzy nie mogą zbyt długo czekać na źródło dochodu. Można wtedy na jakiś czas zgodzić się na pracę za mniejsze pieniądze i niekoniecznie odpowiadającą oczekiwaniom pracownika. W końcu żadna praca nie hańbi, a nowej można już bez presji szukać dalej.

Autor: Oprac.AŁ