Ważne dla otyłych. Jedzenie cytrusów jest korzystne dla zdrowia

Otyłość może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia, stłuszczenia wątroby oraz cukrzycy typu 2. Nie jest wykluczone, że walka ze skutkami otyłości jest bardzo prosta. Naukowcy wykazali, że związki zawarte w cytrusach minimalizują niszczące efekty otyłości wywołanej kaloryczną i tłustą dietą. Na razie u myszy.

Otyłość może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia, stłuszczenia wątroby oraz cukrzycy typu 2. Nie jest wykluczone, że walka ze skutkami otyłości jest bardzo prosta. Naukowcy wykazali, że związki zawarte w cytrusach minimalizują niszczące efekty otyłości wywołanej kaloryczną i tłustą dietą. Na razie u myszy.

Lubicie pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, cytryny i limonki? To dobrze. Badania dowodzą, że związki zawarte w cytrusach mogą minimalizować metaboliczne skutki tłustej i wysoce kalorycznej diety dla zdrowia.

Bardzo kaloryczna dieta sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie, a to znacznie zwiększa ryzyko rozwoju otyłości. Komórki tłuszczowe wytwarzają związki przyczyniające się do powstawania procesów zapalnych, a także nadmiaru wolnych rodników – aktywnych cząsteczek, które łatwo wchodzą w reakcję ze składnikami komórek, w tym tłuszczami błony lipidowej, i uszkadzają je. Normalnie nasz organizm radzi sobie z wolnymi rodnikami przy pomocy naturalnie występujących w komórkach przeciwutleniaczy. Jednak, gdy wolnych rodników powstaje zbyt dużo - jak w przypadku otyłości - to nie wystarcza i dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego.

Stres oksydacyjny się zmniejsza

Niezdrowa, przetworzona i bogata w utlenione tłuszcze dieta prowadzi do otyłości. W organizmie osoby z nadwagą bardzo często zaburzony zostaje balans pomiędzy ilością antyoksydantów i wolnych rodników. Taki stan nazywany jest stresem oksydacyjnym, który może wywoływać m.in. nowotwory, cukrzycę, miażdżycę, choroby serca i stany zapalne.Badania wskazują, że m.in. na tej drodze otyłość może przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia, stłuszczenia wątroby oraz cukrzycy typu 2.


Naukowcy z Universidade Estadual Paulista (UNESP) w Sao Paulo w Brazylii sprawdzali, czy stres oksydacyjny powstający w organizmie z powodu tłustej diety i nadmiaru tkanki tłuszczowej, można złagodzić dzięki przeciwutleniaczom występującym w dużych ilościach w owocach cytrusowych – pomarańczach, cytrynach i limonkach.

Badacze przeprowadzili eksperymenty na 50 myszach, z których część była przez miesiąc hodowana na standardowej diecie, a część na diecie o wysokiej zawartości tłuszczu, mającej naśladować dietę, w której dominuje jedzenie typu fast food. Wiadomo, że ten typu diety sprzyja otyłości i zaburzeniom metabolicznym, takim jak wzrost poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Część zwierząt będąca na diecie tłustej otrzymywała też jeden z flawonoidów cytrusowych – hesperydynę, eriocytrynę lub eriodiktiol.
Okazało się, że w porównaniu z myszami na diecie standardowej u gryzoni jedzących tłusto rosło stężenie związków, będących produktem uszkodzenia komórek i utleniania lipidów komórkowych przez wolne rodniki.

- Związki te przyczyniały się do poprawy zdrowia zwierząt poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego, redukcję uszkodzenia wątroby, obniżenie poziomu lipidów oraz glukozy we krwi - skomentowała dr Thais B. Cesar, która kierowała badaniami. Ich współautorka Paula S. Ferreira oceniła, że w na podstawie wyników uzyskanych na myszach można podejrzewać, że flawonoidy z cytrusów można będzie wykorzystywać w przyszłości do zapobiegania lub opóźniania rozwoju chorób przewlekłych związanych z otyłością u ludzi. Ferreira zaznacza, że jedzenie cytrusów może być korzystne dla zdrowia nie tylko osób otyłych, ale również tych, które mają prawidłową wagę, ale jedzą tłusto, czym narażają się na rozwój chorób układu krążenia i różnych zaburzeń metabolicznych.


Czytaj więcej: Wady serca u cukrzyków – jak powstają?


Antyoksydanty w diecie – jak działają?

U badanych myszy dieta wysokotłuszczowa bez flawonoidów zaowocowała wzrostem wskaźników uszkodzenia komórek krwi o 80 proc., a komórek wątroby o 57 proc. względem grupy kontrolnej.

Natomiast obecność hesperydyny, eriocytryny lub eriodiktiolu w diecie zaowocowała spadkiem tych wskaźników o odpowiednio: 50 proc., 57 proc. i 64 proc. w przypadku komórek wątroby (w porównaniu z myszami, które również były na diecie wysokotłuszczowej, ale bez flawonoidów). Eriocytryna i eriodiktiol zredukowały wskaźniki uszkodzeń komórek krwi o ok. 47 proc.


Czytaj więcej: Regularnie jedzenie pistacji może obniżyć poziom cukru


Brazylijscy naukowcy skupią się teraz na opracowaniu najlepszej metody podawania flawonoidów. Być może będzie to pigułka, sok, a może po prostu surowe owoce. W następnej kolejności przewidziane są badania na ludziach.


źródło: Medical Xpress

Autor: Redakcja