Jeden chip wykrywa 10 chorób

Prototyp chipa, który za pomocą jednej kropli krwi jest w stanie w kilka minut wykryć do 10 chorób, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Prototyp chipa, który za pomocą jednej kropli krwi jest w stanie w kilka minut wykryć do 10 chorób, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.


Prototyp chipa, który za pomocą jednej kropli krwi jest w stanie w kilka minut wykryć do 10 chorób, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Ma on 95-proc. skuteczność w wykrywaniu wirusa HIV i 76-proc. w wykrywaniu syfilisu. Badacze opracowali też alternatywną wersję chipa, która wykrywa raka prostaty. Docelowo chcą, aby urządzenie służyło również do badania chorób zakaźnych dla kobiet w ciąży, a w przyszłości chip miałby służyć także do wykrywania takich chorób, jak zapalenie wątroby, opryszczka i malaria. Setki takich urządzeń przetestowano już w Rwandzie. Chip, zwany mChip, który może zrewolucjonizować diagnostykę w Trzecim Świecie, zaprezentowany został na łamach magazynu „Nature Medicine". (Oprac. KB)

Ma on 95% skuteczność w wykrywaniu wirusa HIV i 76-proc. w wykrywaniu syfilisu. Badacze opracowali też alternatywną wersję chipa, która wykrywa raka prostaty. Docelowo chcą, aby urządzenie służyło również do badania chorób zakaźnych dla kobiet w ciąży, a w przyszłości chip miałby służyć także do wykrywania takich chorób, jak zapalenie wątroby, opryszczka i malaria.

 

Setki takich urządzeń przetestowano już w Rwandzie. Chip, zwany mChip, który może zrewolucjonizować diagnostykę w Trzecim Świecie, zaprezentowany został na łamach magazynu „Nature Medicine". 

Autor: Oprac. KB