​Jęczmień na oku i powiece – ile trwa? Co na jęczmień pod okiem?

Jęczmień oka to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Objawem jęczmienia jest ropień wywoływany w większości przypadków przez gronkowce. Istnieją dwa typy choroby: jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny. Czy jęczmień na oku jest zaraźliwy? Czym jest jęczmień wewnętrzny? Ile trwa leczenie i jak leczyć jęczmień?

Jęczmień oka to ostre, miejscowe zakażenie powiek. Objawem jęczmienia jest ropień wywoływany w większości przypadków przez gronkowce. Istnieją dwa typy choroby: jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny. Czy jęczmień na oku jest zaraźliwy? Czym jest jęczmień wewnętrzny? Ile trwa leczenie i jak leczyć jęczmień?

Jęczmień na oku – czym jest?

Ból oka, zaczerwienienie powieki, ropienie oka, niewielka grudka na powiece – to może być jęczmień. Oko swędzi, krosta na oku robi się coraz większa, na powiece powstaje bolący ropień – jęczmień (inaczej: jęczmyk; łac.: hordeolum) jest infekcją powieki, ropnym zakażeniem w przebiegu której dochodzi od wytworzenia się torbieli.


Ropień na oku – przyczyną jest często gronkowiec

W wyniku zakażenia powstaje ropień wypełnionych płynem – szacuje się, że nawet w 95 proc. przypadków jęczmienia oka wywoływanych jest przez zakażenie gronkowcami, czyli bakteriami zaliczanymi do grupy bakterii Gram-dodatnich. Wyróżnić można zewnętrzny jęczmień: pod okiem (na dolnej powiece), jęczmień na powiece górnej lub jęczmień wewnętrzny.


Jęczmienie na oku to guzki zapalne powieki występujące częściej u dorosłych niż u dzieci. W formie przewlekłej jęczmień pod okiem może zmienić się w gradówkę, która powstaje w wyniku długotrwałej blokady gruczołów łojowych. Gradówka na oku (zapalenie przewlekłe gruczołu tarczkowego – gruczołu Meiboma) objawia się zgrubieniem na powiece, zaczerwienieniem oka – zalegającą w patologicznej zmianie treść podtrzymuje stan zapalny.


Czytaj też: Ciśnienie w oku – norma


Jęczmień wewnętrzny i zewnętrzny – różnice

 • jęczmień zewnętrzny – łac. hordeolum externum; ropne zapalenie mieszka włosowego rzęsy; do zakażenia bakteryjnego dochodzi w mieszkach włosowych rzęs; przyczyną jęczmienia zewnętrznego najczęściej jest zatkanie ujścia gruczołów rzęskowych (gruczoły potowe Molla) lub gruczołów łojowych Zeissa; dochodzi do zakażenia gronkowcowego, na powiece zewnętrznej powstaje bolesny w dotyku ropień; obrzęk powieki i zaczerwienienie; jęczmień zewnętrzny najczęściej objawia się pojedynczą grudką na powiece – w większości przypadków nie obejmuje całej powieki;
 • jęczmień wewnętrzny (jęczmień pod powieką) – łac. hordeolum internum; w pierwszej fazie objawia się jak rzęsa pod powieką; stan zapalny rozwija się w gruczołach tarczkowych Meiboma; jak wygląda jęczmień wewnętrzny? Żółta grudka widoczna jest dopiero po odchyleniu powieki; ten typ jęczmienia może być bardziej dokuczliwy i bardziej bolesny.


Jęczmień na oku – objawy

 • ropienie oka
 • obrzęk powieki
 • boląca powieka
 • ból oka
 • łzawienie
 • uczucie ciała obcego w oku
 • grudka, krostka na powiece
 • obecność guzka zapalnego na powiece
 • ropień pod powieką lub na powiece
 • zaróżowienie, zaczerwienienie powieki
 • zaczerwieniona powieka górna lub dolna
 • ból brzegu powieki
 • ból w zewnętrznym kąciku oka
 • swędzenie oka


Jęczmień najczęściej nie objawia się zaburzeniami widzenia – tylko w niektórych przypadkach obrzęk i opuchlizna oka może skutkować drobnymi problemami z widzeniem, czasami może też wystąpić nadwrażliwość na światło. Jęczmienie na oku najczęściej przyjmują formę pojedynczego ropnia – czasami zdarzają się formy mnogie (białe krostki na powiece).


Czytaj też: Badanie dna oka


Jęczmień na oku – zdjęcie

Jak wygląda jęczmień?

jęczmień na powiece - jęczmień zewnętrznyPrzyczyną jęczmienia zewnętrznego najczęściej jest zatkanie ujścia gruczołów rzęskowych (gruczoły potowe Molla) lub gruczołów łojowych Zeissa; dochodzi do zakażenia gronkowcowego / 123RF


Jęczmień na oku – przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania jęczmienia na powiece są gronkowce. W niektórych przypadkach przyczyną są inne drobnoustroje chorobotwórcze. Do zakażenia bakteriami najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu powieki z brudnymi dłońmi (np. pocieranie oka).


Czytaj też: Jak dbać o wzrok?


Jęczmień – czynniki ryzyka

 • osłabienie organizmu
 • długotrwały stres
 • brak higieny
 • rzadkie mycie rąk
 • nieleczona cukrzyca
 • niewłaściwe zmywanie makijażu
 • stosowanie „zapychających” kosmetyków do makijażu
 • noszenie soczewek kontaktowych (i niewłaściwa higiena)
 • łojotokowe zapalenie skóry
 • trądzik różowaty


Do czynników ryzyka jęczmienia zaliczane są również: przewlekłe zapalenie brzegów powiek; zespoły upośledzenia odporności (np. AIDS); zaburzenia czynności gruczołów tarczkowych Meiboma.


Jęczmień na oku – leczenie. Co na jęczmień w oku?

Jak leczyć jęczmień w oku? W leczeniu najczęściej stosowane są: masaż oraz okłady rozgrzewające. Miejscowo stosowane są antybiotyki (krople do oczu i maści z antybiotykiem).


jęczmień na powiece - jęczmień zewnętrznyJęczmienie na oku to guzki zapalne powieki występujące częściej u dorosłych niż u dzieci. W formie przewlekłej jęczmień pod okiem może zmienić się w gradówkę, która powstaje w wyniku długotrwałej blokady gruczołów łojowych / 123RF


Ile trwa jęczmień? Jak długo trwa leczenie?

Ropień (najczęściej pojedynczy, choć czasami zdarzają się formy mnogie) powstający w przebiegu jęczmienia najczęściej zasycha po paru dniach. Po zaschnięciu – gdy jęczmień się zmniejszy – należy usunąć strupki i oczyścić zakażone miejsce.


Czytaj więcej: Jęczmień, torbiel na oku, suche oczy – co robić?


Jęczmień – kiedy do lekarza?

Oczywiście wizyta u lekarza okulisty wskazana jest w każdym przypadku zmian w oku, ale pilnej konsultacji wymagają objawy towarzyszące jęczmieniowi lub ropnej zmianie na oku:


 • gorączka
 • zaburzenia widzenia
 • powiększający się obrzęk
 • zaczerwienienie całego oka
 • wypadanie rzęs i pogrubienie powieki
 • duża opuchlizna powieki


Czytaj też: Ból głowy z lewej strony – co oznacza ból lewej skroni i ból lewego oka?


Jęczmień – domowe sposoby

Do domowych sposobów na jęczmień zaliczane są okłady i masaże.


Ciepłe okłady – sposób na jęczmień

 1. 4-5 razy na dobę zastosuj na jęczmień ciepły okład (utrzymuj gazik nasączony ciepłą wodą przez 10–15 minut)
 2. w czasie okładu można zastosować delikatny masaż chorobowo zmienionego miejsca
 3. nigdy nie wyciskaj ropnia – wyciskanie jęczmienia może prowadzić do dalszego rozwoju zakażenia i przeniesienia się gronkowca na inne części powieki.


Złoto na jęczmień – czy to skuteczny sposób?

Pocieranie złotą obrączką jako sposób na jęczmień? Niekoniecznie w tym przypadku działa złoto, tylko efekt pocierania (masowania) i rozgrzewania powieki. W ten sposób dochodzi do odblokowania zaczopowanych gruczołów.


Ciepłe jajko na jęczmień – czy to skuteczny sposób?

Podobnie jak w przypadku obrączki na jęczmień – metoda z jajkiem polega na rozgrzaniu chorobowo zmienionego miejsca. Dlaczego domowym sposobem na jęczmień jest akurat jajko? Po ugotowaniu długo trzyma ciepło – ma też dopasowany do oka kształt.


Zioła na jęczmień – świetlik, mniszek lekarski, kwiat nagietka

Kompresy na jęczmień: z naparu świetlika, mniszka lekarskiego lub kwiatu nagieta:


 1. łyżkę suchego ziela, torebkę lub posiekane ziele zalej szklanką wrzątku
 2. po ostygnięciu (gdy ziele jest ciepłe) - namocz w nim gazik i przykładaj do krostki na oku


Nawroty choroby – powracający jęczmień

Jęczmienie goją się bez blizn po kilku dniach - w niektórych przypadkach nawet po skutecznym leczeniu może dojść do nawrotu choroby (szczególnie dotyczy to pacjentów z grupy ryzyka, np. z zapaleniem brzegów powiek, łojotokiem czy trądzikiem różowatym).

jęczmień w oku - pod powiekąPrzyczyną jęczmienia zewnętrznego najczęściej jest zatkanie ujścia gruczołów rzęskowych (gruczoły potowe Molla) lub gruczołów łojowych Zeissa; dochodzi do zakażenia gronkowcowego / 123RF


Jak zapobiec nawrotom jęczmienia?

Przede wszystkim – o ile to możliwe – warto wyleczyć wszelkie dolegliwości, które mogą się przyczyniać do rozwoju choroby, dbać o higienę, stosować hipoalergiczne chusteczki do czyszczenia oczu lub waciki nasączone płynem micelarnym do pielęgnacji wrażliwych powiek.


Jęczmień na oku – czy jest zaraźliwy?

Jęczmień jest zaraźliwy – działa tu mechanizm przenoszenia bakterii gronkowca; dzielenie kosmetyków z osobą zarażoną, stosowanie tego samego płynu do soczewek, spanie na tych samych poduszkach – może skutkować przeniesieniem się bakterii.


Czytaj też: Sposoby na długie i mocne rzęsy

Autor: Jacek Krajl