Jak wydłużyć dobę?

Dobra organizacja czasu sprawi, że wystarczy go na sen i relaks, pracę, dla najbliższych osób i na swoje prywatne zajęcia. Jak sprawić, by czas tak szybko nie uciekał?

Dobra organizacja czasu sprawi, że wystarczy go na sen i relaks, pracę, dla najbliższych osób i na swoje prywatne zajęcia. Jak sprawić, by czas tak szybko nie uciekał?

Oddziel życie prywatne od zawodowego

Po pierwsze należy ustalić granicę między życiem zawodowym a prywatnym. Po wyjściu z pracy powinieneś przestać już o niej myśleć i skupić się na sobie i swoich bliskich. Zastanów się również ile czasu poświęcasz na pracę i czy ci to odpowiada. Być może brak czasu dla siebie spowodowany jest dwunastogodzinnym dniem pracy?


Zaplanuj stałe zajęcia

Oprócz czasu spędzonego w pracy zaplanuj zajęcia, które chcesz wykonywać regularnie. Na przykład zajęcia sportowe, kurs językowy, codzienny spacer, cotygodniowe wyjście do kina, czy porządki. Zastanów się ile czasu powinno pozostać Ci po odjęciu pracy, zajęć stałych oraz spania. Jest to czas, który zapewne wykorzystasz na różne sposoby – spędzisz go z bliskimi, odpoczniesz, wypełnisz inne obowiązki. Postaraj się zaobserwować, które z tych rzeczy nic nie wnoszą do twojego życia. Są zbędnymi zjadaczami czasu.


Wyeliminuj zjadacze czasu

To czynności, które koniecznie trzeba z nieprzewidzianego harmonogramu dnia wyeliminować. Częstym zjadaczem czasu jest oglądanie telewizji. Zastanów się czy przypadkiem nie spędzasz przed telewizorem zbyt wiele czasu, oglądając programy, które wcale cię nie interesują. Rano tracisz czas na znalezienie kluczy, dokumentów czy też zastanawiasz się pół godziny w co się ubrać? Możesz go zaoszczędzić starając się odkładać różne rzeczy zawsze w te same miejsca. Nad opcjami ubioru (w zależności od pogody, która rano lubi zaskakiwać) można zastanowić się już dzień wcześniej (choćby stojąc w korkach podczas powrotu z pracy).


Zastosuj dwa w jednym

Warto zastanowić się które czynności można wykonywać jednocześnie. Gdy rozmawiasz pół godziny przez telefon z przyjaciółką, a następnie idziesz na spacer – można te dwie czynności połączyć i rozmawiać spacerując. Zamiast robić zakupy kilka razy w tygodniu, można zastanowić się, co będzie potrzebne na cały tydzień i kupić to podczas jednego wyjazdu do sklepu. Stojąc godzinami w korkach, zamiast się niepotrzebnie denerwować, można posłuchać muzyki, audycji radiowej albo porozmawiać przez telefon (oczywiście przy użyciu zestawu słuchawkowego).

Autor: Oprac.AŁ