Jak wybrać perfumy?

Dobrze dobrane perfumy podkreślają osobowość, dodają pewności siebie, atrakcyjności i uroku. Są dopełnieniem wyglądu, dlatego powinny pasować do naszego charakteru i współgrać z naszym stylem życia. Jak wśród wielu zachęcających promocji odnaleźć idealny zapach dla siebie?

Dobrze dobrane perfumy podkreślają osobowość, dodają pewności siebie, atrakcyjności i uroku. Są dopełnieniem wyglądu, dlatego powinny pasować do naszego charakteru i współgrać z naszym stylem życia. Jak wśród wielu zachęcających promocji odnaleźć idealny zapach dla siebie?

Udowodniono, że perfumy wpływają na nasze samopoczucie. Ekspertka Jeannine Morris, założycielka BeautySweetSpot.com podpowiada, jak należy interpretować poszczególne kategorie zapachów.

Jesteś zwolenniczką kwiatowych zapachów? Lawenda jest kojarzona z oddaniem, a lilia z czystością. Zapach lilii jest wyrafinowany. Róża symbolizuje miłość, namiętność. Jeśli używasz perfum z dominującą nutą różaną, jesteś osobą romantyczną. Jaśmin to symbol szczęścia i pogody ducha. Osoba, która wybrała zapach tego kwiatu, jest wierna i oddana.

Owocowe perfumy o słodkim i intensywnym zapachu pomarańczy, mandarynki, grapefruita i cytryny dodają energii. Lekkie, cytrusowe zapachy pasują do radosnej i optymistycznej osobowości.

Zapachy złożone z nut świeżych liści, ziół i traw orzeźwiają.


>>>Otulona zapachem


Powinnaś to wiedzieć, zanim kupisz perfumy


Perfumy kupujemy najczęściej kierując się wyglądem flakonu lub pod wpływem nuty głowy, którą czujemy na początku. Tyle że ona trwa jedynie 30 minut. Zapach ewoluuje i po upływie około dwóch godzin jest już zupełnie inny.

Zapach, który początkowo cię zachwycił, po kilku godzinach może cię wręcz drażnić. Zmienia się, ponieważ perfumy składają się z trzech nut zapachowych. Każda jest inna i każda uwalnia się w określonym czasie. Odkrywamy je po kolei, dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem perfum obcować z nimi przynajmniej dwie godziny, a najlepiej cały dzień.


Przez pierwsze 30 minut czujemy nutę głowy. Czujemy ją zaraz po spryskaniu. Jest najmniej trwała, ale to ona często decyduje, czy kupujemy dane perfumy, czy nie. I to błąd. Ta faza nie daje żadnego pojęcia o tym, jak perfumy będą pachnieć później.


Po 30 minutach ujawnia się nuta serca. Często nas zaskakuje, bo różni się od pierwszej nuty. Utrzymuje się jakieś 2 godziny, czasem mniej, zależnie od jakości perfum. Na tym etapie zaczynamy dopiero sobie wyobrażać, jak zapach może rozwinąć się dalej.


Po upłynięciu ponad dwóch godzin zaczyna docierać do nosa nuta bazy. Ona utrzymuje się najdłużej i to ona powinna decydować, czy perfumy są dla nas, czy nie. Nuta bazy bowiem może być wyczuwalna nawet przez kilkanaście godzin. Jeśli się nam podoba, nie czujemy znużeni, nie drażni nas, to znaczy, że perfumy są dla nas. Po nucie bazy możemy też ocenić, czy zapach jest trwały, czy nie.


Trwałość zapachów


To, jak długo wyczuwamy zapach, w dużej mierze zależy od zawartości olejków eterycznych. Perfumy mają ich najwięcej, ale są tak drogie, że rzadko kto je kupuje. Są jednak bardzo trwałe, ponieważ znajduje się w nich 20-40% olejków zapachowych. Zaraz za nimi stoją wody perfumowane. Zawierają 10-20 procent olejków zapachowych i często utrzymują się na skórze cały dzień. Ceny są bardzo zróżnicowane. Od kilkuset do kilkudziesięciu złotych, i w tym przypadku wysoka cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością. Dobrej jakości wody perfumowane można kupić za rozsądną cenę. Marka NOU na przykład oferuje 50 ml dobrej wody perfumowanej za około 65 zł.


Wody toaletowe są lżejsze. Zawierają 5-10 procent olejków zapachowych, ale to wystarcza, by zapach utrzymywał się na skórze kilka godzin. Jeszcze mniejsze stężenie olejków eterycznych zawierają wody kolońskie, 3-5 proc.. Zazwyczaj nie są trwałe, ulatniają się po godzinie, choć znajdziemy też takie, które pachną przez kilka godzin.To między innymi kwestia jakości olejków i metody ich uzyskiwania. Na końcu są wody odświeżające, które zawierają zaledwie 1-3 proc. olejków eterycznych. Służą nie tyle do perfumowania się, ale jak sama nazwa wskazuje, odświeżenia ciała. Popularne są zwłaszcza latem. Ich zapach wyczuwalny jest od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.Autor: