Jak wybrać dobry olejek eteryczny?

Olejki eteryczne mają wyjątkową zdolność zwalczania mikroorganizmów, bakterii, wirusów i grzybów, dlatego aromaterapia staje się coraz bardziej popularna.

Olejki eteryczne mają wyjątkową zdolność zwalczania mikroorganizmów, bakterii, wirusów i grzybów, dlatego aromaterapia staje się coraz bardziej popularna.

Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe otrzymywane z niektórych roślin.

Naturalne olejki eteryczne otrzymuje się w procesie destylacji kwiatów, korzeni, kory, liści, pnączy lub w procesie destylacji z parą wodną. Od tysięcy lat wykorzystuje się je w medycynie naturalnej, a także w kosmetologii i dermatologii.

Najczęściej wykorzystuje się olejki eteryczne do aromaterapii. W tym przypadku piękny zapach ma nam poprawić samopoczucie i pomóc się zrelaksować.


Jak stosować olejki eteryczne?


Dla uzyskania efektu terapeutycznego olejki eteryczne możemy wdychać (czyli stosować inhalacje z ich dodatkiem) lub nakładać na skórę. Uwaga! Naturalne olejki eteryczne to substancje silnie skondensowane, dlatego należy stosować je w bardzo małych ilościach i rozcieńczone – można np. dodać kilka kropel do kąpieli lub do olejku do masażu. Jeżeli chcemy, by w naszym domu roznosił się relaksujący i piękny zapach, zaopatrzmy się w specjalny kominek (kosztuje od kilkunastu złotych wzwyż). Wówczas wystarczy wlać olejek i zapalić świeczkę pod kominkiem, by uwolnić piękny i leczniczy zarazem zapach.


>>> Aromaterapia na przeziębienie i grypę - jak działają olejki eteryczne


Olejki eteryczne dla zdrowia


Olejki eteryczne mogą stymulować naturalne siły obronne organizmu. W walce z przeziębieniem niezastąpione są olejki: sosnowy, eukaliptusowy i z drzewa herbacianego. Działają one antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i wykrztuśnie. Z ich pomocą w łatwy sposób możemy skutecznie i naturalnie łagodzić objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel, zatkany nos, ból głowy i mięśni. Na Apteline.pl znajdziesz szeroki wybór olejków eterycznych.Przeciwbólowo działa olejek miętowy, lawendowy i jałowcowy. Problemy z bezsennością zwalczą olejek lawendowy, sandałowy oraz melisowy.


Olejki eteryczne dla urody


Olejki pomogą nam zadbać także o urodę. Za pomocą olejku cyprysowego, grejpfrutowego oraz eukaliptusowego zwalczymy cellulit. Wystarczy dodać kilka kropel do kosmetyku przeznaczonego do mycia i porządnie, regularnie masować takim specyfikiem narażone na cellulit partie ciała.

Olejki wykazujące właściwości antybakteryjne (np. z drzewa herbacianego) można dodać do kosmetyków zwalczających trądzik. Olejki eteryczne mogą też pomóc rozjaśnić szpecące blizny. Wybierając olejek, warto kierować się załączoną ulotką, w której znajdziemy dokładne informacje na temat zastosowania produktu.


Jak wybrać dobry olejek eteryczny?


Najlepsze są naturalne, 100-procentowe olejki eteryczne, dlatego warto przeczytać skład produktu. Pamiętajmy, że olejki nie powinny być wystawiane na światło słoneczne, dlatego kupujmy produkty sprzedawane w ciemnych buteleczkach i nie przechowujmy ich np. na parapetach.


Problemy z bezsennością zwalczą olejek lawendowy, sandałowy oraz melisowy Fot. PixabayCzytaj więcej:


Autor: IP