Jak umyć obłożnie chorego? trudne, lecz konieczne zadanie

Chory leżący w łóżku powinien być myty codziennie, chyba że przemawiają przeciwko temu zalecenia lekarskie. Czystość pozwala zachować prawidłowy stan skóry, zmniejsza ryzyko infekcji i poprawia samopoczucie chorego.

Chory leżący w łóżku powinien być myty codziennie, chyba że przemawiają przeciwko temu zalecenia lekarskie. Czystość pozwala zachować prawidłowy stan skóry, zmniejsza ryzyko infekcji i poprawia samopoczucie chorego.

Kiedy pacjent przykuty do łóżka nie może się samodzielnie umyć, musimy to zrobić za niego. Chorego może to bardzo krępować, dlatego należy zachowywać się zupełnie naturalnie i nie okazywać zakłopotania. Zapewnienie intymności podczas kąpieli i nie odsłanianie go niepotrzebnie, zmniejszy nie tylko zażenowanie, lecz również ryzyko przeziębienia. Wodę należy zmieniać, gdy tylko ostygnie lub gdy rozpuści się w niej zbyt dużo mydła. Po umyciu danej okolicy ciała należy ją spłukać, a następnie dokładnie wytrzeć. Nie nadużywać zasypek higienicznych. Zamiast nich lepiej użyć balsamu lub kremu do ciała. Uwaga! Kosmetyki te nie powinny zawierać alkoholu, który działa wysuszająco.


Przed kąpielą trzeba przygotować:

- głęboką miskę na gorącą wodę,
- mydło lub inny środek myjący,
- dwie flanelowe ściereczki – do mycia twarzy oraz ciała,
- dwa ręczniki – do mycia twarzy oraz ciała,
- jednorazowe gaziki do toalety miejsc intymnych (nie używać nawilżanych chusteczek)
- plastikową torbę na zużyte gaziki,
- szczotkę do paznokci, szczotkę i grzebień do włosów, nożyczki lub cążki do paznokci,
- szczoteczkę i pastę do mycia zębów,
- talk i balsam do ciała.


Mycie chorego w łóżku

Kąpiel odbywa się etapami. Rozpoczynamy ją od rozłożenia ręcznika kąpielowego na klatce piersiowej chorego, pod ręcznik podkładamy warstwę folii, następnie myjemy namydloną gąbką twarz, uszy i szyję chorego. Gąbkę płuczemy w wodzie, lekko wyciskamy, zbieramy nią resztki mydła i delikatnie osuszamy skórę ściereczką flanelową do twarzy.

Ściereczkę powinno się uprzednio dobrze wycisnąć, a nacisk wywierany na nią podczas mycia pożądany by był taki sam, jak dla samego siebie. Czynności te powtarzamy, myjąc kolejno obie ręce, klatkę piersiową i brzuch. Kolejną czynnością jest umycie, spłukanie i wytarcie dłoni chorego (nie zapominamy o wyczyszczeniu paznokci). Następnie przechodzimy do umycia, spłukania i wytarcia obu rąk, potem klatki piersiowej i brzucha chorego, później zaś jego nóg i stóp. Odsłaniamy tylko tę część ciała, którą właśnie myjemy.

Podkładamy duży ręcznik kąpielowy i folię pod nogi chorego na czas ich mycia i spłukiwania, następnie przykrywamy je i dokładnie wycieramy. Można posypać talkiem stopy chorego. Składamy dolną część prześcieradła lub koca na górną, przykrywając nimi klatkę piersiową i ramiona chorego. Myjemy genitalia chorego jednorazowymi gazikami nasączonymi wodą z mydłem. Wyrzucamy gaziki do torby plastikowej. Opłukujemy i wycieramy umytą okolicę ciała, a następnie przykrywamy chorego.

Wylewamy brudną wodę i ponownie napełniamy miskę. Obracamy chorego na bok, lecz najpierw upewniamy się, czy chory leży na środku prześcieradła ochronnego, wtedy wyciągamy spod materaca prawy brzeg prześcieradła ochronnego, przechodzimy na drugą stronę łóżka, kładziemy prawą rękę chorego na jego klatce piersiowej, a lewą układamy wzdłuż tułowia. Prawą nogę chorego krzyżujemy na lewej, chwytamy prawą stronę prześcieradła ochronnego i rolujemy ją ku choremu. Mocno trzymając oburącz prześcieradło ochronne pociągamy chorego ku sobie, przechodzimy na prawą stronę łóżka i umieszczając jedną rękę pod udem chorego, a drugą pod stawem biodrowym, delikatnie przesuwamy biodra chorego na środek łóżka.

Rozkładamy pod plecami chorego duży kąpielowy ręcznik i folię, następnie myjemy, spłukujemy i wycieramy plecy chorego. Myjemy, spłukujemy i wycieramy pośladki chorego. Obracamy chorego i myjemy pośladki z drugiej strony. Po zakończeniu powyższych czynności wszystkie sprzęty użyte do mycia usuwamy i czyścimy je, myjemy ręce i otwieramy okna, które zostały zamknięte na czas mycia.


Zmiana pozycji

Systematyczna zamiana pozycji, szczególnie u osób ciężko chorych jest niezbędna. Zmiany sposobu ułożenia na łóżku powinno się dokonywać w dzień co 2 godziny w nocy zaś co 4 godziny. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do powstania odleżyn. Odleżyny to trudno gojące się rany będące efektem ucisku i niedokrwienia tkanek. Niedokrwienie to może być spowodowane przez długotrwały lub powtarzający się ucisk ciała. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ucisku jest stosowanie materacy zmiennociśnieniowych, nazywanych przeciwodleżynowymi.


Warto wiedzieć

Problemy z utrzymaniem suchości skóry zazwyczaj są spowodowane nietrzymaniem moczu i stolca lub brakiem kontroli nad wymienionymi czynnościami fizjologicznymi. W takiej sytuacji konieczna jest częsta zmiana środków higienicznych, takich jak pieluchy jednorazowe, wkładki higieniczne o dużej chłonności lub podkłady na powierzchni łóżka, wózka lub innego siedziska. Dodatkowo w celu zapobieżenia odleżynom należy stosować preparaty do użytku zewnętrznego. Preparaty te mają za zadanie m.in. poprawę ukrwienia miejscowego. Specyfiki te są dostępne w aptekach bez recepty. Przed użyciem jakichkolwiek preparatów należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

Autor: Małgorzata Poznańska