Jak się uczyć? - metody efektywnej nauki

Minął pierwszy tydzień września… Wielu uczniów zadaje sobie pytanie, co zrobić aby nauka w tym roku szkolnym była skuteczniejsza i przyjemniejsza.

Minął pierwszy tydzień września… Wielu uczniów zadaje sobie pytanie, co zrobić aby nauka w tym roku szkolnym była skuteczniejsza i przyjemniejsza.

Wykorzystuj wyobraźnię

Czyli myśl obrazowo. Za każdym razem, kiedy starasz się coś zapamiętać, spróbuj sobie to wyobrazić. Mózg zapamiętuje lepiej obrazy niż słowa. Łatwo to zauważyć na przykładzie reklam.


Twórz skojarzenia

Pamięć jest siecią powiązanych ze sobą skojarzeniami wydarzeń. Im bogatsze są one w absurd, kolory, emocje, humor, tym atrakcyjniejsze dla umysłu. W związku z tym ułatwiają koncentruję uwagi i naukę. Dodatkową ich zaletą jest to, że pozwalają na skojarzenie nauki z zabawą i przyjemnością.


Sprawdź, jak się najszybciej uczysz

Wzrokowcy, zapamiętują to co zobaczą. Pomocne są dla nich mapy, ilustracje, wykresy, tabele. Używają kolorów w trakcie robienia notatek. Myślą obrazami.

Słuchowcy, zapamiętują wszystko to, co usłyszą. Pomagają sobie ucząc się na głos, słuchając materiału do zapamiętania z płyt. Chętnie zabierają głos w dyskusjach.

Dotykowcy/Czuciowcy, uczą się najszybciej łącząc informacje ze zmysłem dotyku i emocjami. Koncentrują się, kiedy mogą mieć coś w dłoni, np. długopis, mazak, bilet.

Kinestetycy, uczą się najefektywniej w ruchu, kiedy mogą wziąć udział np. w doświadczeniu, eksperymencie, odgrywaniu ról.


Rób sobie przerwy

Mózg zapamiętuje informacje porcjami, dlatego skuteczne jest wyznaczanie sobie przerw. Po 45 minutach nauki, możesz zrobić sobie 10 minut przerwy. Ważne jest to, aby przerwa nie była dłuższa niż samo uczenie się, ponieważ wprowadza rozkojarzenie i zniechęca do nauki. Przerwę wykorzystaj na coś przyjemnego, co cię relaksuje.


Korzystaj z efektu świeżości

Zapamiętujesz najlepiej to, czego uczysz się na początku i na końcu. Wiedząc o tej zasadzie działania mózgu, najtrudniejszego materiału ucz się na początku albo na końcu tego 45 - minutowego odcinka czasu, a potem zrób sobie przerwę.


Miej stałe miejsce do nauki

Jeśli nie może to być pokój, to wystarczy mały kąt, ale stały. Będzie sprzyjał lepszej koncentracji, ponieważ zostanie skojarzony z nauką.


Urozmaicaj sobie materiał

Po nauce matematyki nie odrabiaj lekcji z fizyki, tylko np. z języka polskiego lub biologii. Mózg potrzebuje urozmaiceń w trakcie przyswajania informacji. Dłużej będzie go stać na efektywną pracę.


Powtarzaj

Powtarzając utrwalasz. Im częściej to robisz, tym lepiej. Pierwsza powtórka powinna być już po około 10 minutach. Następna po około godzinie, trzecia przed snem i ostatnia po upływie doby. Wtedy możesz liczyć na trwale zapamiętane informacje.

Zobacz także: Dieta 3D Chili

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog