Jak się rozstać ?

Rozstania to nieodłączna część naszego życia, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak je przeżywać bez awantur i łez. Co zrobić aby powiedzieć sobie „żegnaj” tak, aby jak najmniej bolało?

Rozstania to nieodłączna część naszego życia, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak je przeżywać bez awantur i łez. Co zrobić aby powiedzieć sobie „żegnaj” tak, aby jak najmniej bolało?

Podejmij samemu decyzję o rozstaniu

Decyzję o odejściu od partnera należy dobrze przemyśleć i podjąć „na chłodno”, a co najważniejsze, samemu. Nawet najbliżsi przyjaciele nie wiedzą bowiem, jak jest w związku naprawdę. Musisz być pewna/y, że nie chcesz być już z drugą osobą i umieć rozpoznać oznaki wypalenia się związku.


Powiedz prawdę

Powiedz szczerze o swoich uczuciach i przemyśleniach. Nie obwiniaj partnera za zdarzenia z przeszłości i nie przypisuj mu całej odpowiedzialności za rozpad związku. Może zdarzyć się, że dla drugiej strony ta informacja będzie szokująca i zacznie prosić o jeszcze jedną szansę. Niestety często są to puste frazesy i nie powinieneś zmieniać swojej decyzji pod ich wpływem. Jeżeli dobrze przemyślałeś swą decyzję, lepiej zakończyć nieudany związek raz na zawsze.


Miej pomysły na wypełnienie pustki

Krótko po rozstaniu przychodzi trudny czas odczuwania samotności. Często przynosi to fatalne w skutkach zachowania, jak nawiązywanie kontaktu z byłym partnerem, rzucanie się w wir przygodnych znajomości, czy szukanie ulgi w alkoholu. Co dobrego możesz dla siebie zrobić?

Pozwól sobie na łzy. Nie udawaj przed sobą i innymi, że rozstanie nie zrobiło na tobie najmniejszego wrażenia. Czas rozpaczania nie jest oznaką słabości. Pomaga przeżyć żal, smutek i gniew.

Wypisz wady partnera. Wiele osób po rozstaniu stawia ex-partnera w lepszym świetle, niż jest w rzeczywistości. Wracają dobre wspomnienia, a kłótnie idą w niepamięć. Wtedy często pojawia się myśl o powrocie. Aby uniknąć takich sytuacji, sporządź listę wad byłego partnera i czytaj ją w chwilach, gdy najdzie cię zwątpienie.

Zaopiekuj się sobą. Realizuj swoje pasje, przypomnij sobie o rzeczach, które sprawiają tobie radość. Spędzaj czas z ludźmi. Nie odmawiaj przyjaciołom, jeśli chcą Cię wyciągnąć z domu, nawet jeśli kompletnie nie masz na to ochoty. W sprawdzonym towarzystwie łatwiej pokonać najtrudniejsze chwile.

Uporządkuj mieszkanie. Wyrzuć z mieszkania rzeczy, które kojarzą Ci się z partnerem. Usuń podarunki od niego/od niej, wspólne zdjęcia itp. Najlepiej schowaj wszystkie te rzeczy w pudło i wynieś. Nie wyrzucaj ich, kiedyś możesz tego żałować. Możesz też zmienić pewne elementy wystroju wnętrza, czy nawet przemeblować całe mieszkanie. Wizualnie będzie ci to przypominać, że zaczął się nowy etap w Twoim życiu.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog