Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Bycie pierwszym dzieckiem oznacza skupienie całej uwagi rodziców tylko na sobie. Pojawienie się rodzeństwa staje się równoznaczne z podziałem wszystkiego na dwa. Co mogą zrobić rodzice, aby nowy członek rodziny był mile widzianym gościem?

Bycie pierwszym dzieckiem oznacza skupienie całej uwagi rodziców tylko na sobie. Pojawienie się rodzeństwa staje się równoznaczne z podziałem wszystkiego na dwa. Co mogą zrobić rodzice, aby nowy członek rodziny był mile widzianym gościem?

Rozmawiać

Warto już na początku ciąży usiąść wspólnie z dzieckiem i poinformować je o tym, że niedługo będzie miało siostrzyczkę lub braciszka. W zależności od wieku dziecka taka rozmowa może przyjąć różną formę, np. opowiedzenia bajki lub skorzystania z takiej, w której pojawia się motyw rodzeństwa. Starszemu dziecku mówimy o ciąży w bezpiecznym i znanym mu otoczeniu. Taka informacja może wywołać różne emocje, od radości po strach, że dzidziuś zajmie jego miejsce. Dlatego przez cały okres ciąży dobrze jest zapewniać starszaka o jego ważności i miłości do niego.


Pozwolić uczestniczyć w przeżywaniu ciąży

Rolą rodziców jest zaangażowanie starszego dziecka w przebieg ciąży. Może obserwować rosnący brzuszek mamy, mówić do niego, śpiewać swoje ulubione piosenki, zwracać się po imieniu, jeśli płeć dziecka jest znana. Kiedy mama zacznie odczuwać pierwsze ruchy płodu, warto przyłożyć rączkę dziecka do brzucha i pozwolić mu je także odczuć. Takie doświadczenie jest z reguły ważnym przeżyciem emocjonalnym i może stać się pierwszym wyznacznikiem przyszłej więzi między rodzeństwem.


Pytać, co będzie robić z siostrą/bratem

Symbolicznym robieniem miejsca nowemu rodzeństwu jest pytanie pierworodnego o różne rzeczy, które chciałby z bratem bądź siostrą robić. Jakie zabawki chce pokazać, na jaki plac zabaw zaprowadzić, czego je nauczy. Takie planowanie wpływa znacząco na poczucie własnej wartości u dziecka. Może zobaczyć siebie w roli przewodnika po nieznanym niemowlakowi świecie. Kiedy dziecko doceni zalety starszeństwa, tym samym skupi się na tym, co może dać dzidziusiowi, a nie co on mu zabierze.


Poświęcać czas

Czasu poświęconego starszemu dziecku przed narodzeniem się kolejnej pociechy, nie zastąpią żadne formy przygotowań. Ono i tak wystarczająco dużo słyszy, jak w rozmowach z innymi ludźmi pojawia się temat bobasa. Często skutkiem tego jest chwilowe uwstecznienie zachowań starszego dziecka do tych z okresu niemowlęcego. Chce być przewijane, noszone na rękach. Wszystko po to, by być w centrum uwagi. Dlatego warto jeszcze w czasie ciąży przemyśleć sobie, w jaki sposób rozłożyć swoje zainteresowania pomiędzy dwójkę kochanych dzieci.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog