Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Bolą cię mięśnie, kaszlesz, drapie cię w gardle i głowa ci pęka. Czujesz, że coś cię bierze, ale przecież nie masz czasu chorować. Niestety, nie masz wyjścia, bo najlepszym lekarstwem na grypę i przeziębienie jest przeleżeć kilka dni w łóżku.

Bolą cię mięśnie, kaszlesz, drapie cię w gardle i głowa ci pęka. Czujesz, że coś cię bierze, ale przecież nie masz czasu chorować. Niestety, nie masz wyjścia, bo najlepszym lekarstwem na grypę i przeziębienie jest przeleżeć kilka dni w łóżku.

Kilka podobieństw

W obu przypadkach winowajcami są wirusy. Przeziębienie może spowodować jeden spośród około 200 wirusów. Jest ich tak wiele, że wyprodukowanie szczepionki chroniącej cię przed przeziębieniem nie jest na razie możliwe.

Na większość chorób infekcyjnych możesz się uodpornić na całe życie, jeśli raz przebędziesz taką chorobę. Niestety, ta reguła nie sprawdza się w przypadku przeziębienia, bo owszem, uodpornisz się na jeden z wirusów, ale ciągle jeszcze jest mnóstwo innych gotowych do ataku.

Natomiast grypę wywołują tylko trzy typy wirusów, oznaczone kolejnymi literami alfabetu (A, B i C). W tym przypadku było możliwe stworzenie szczepionki, ale działa ona tylko jeden sezon. Przebycie grypy nie uodparnia cię na całe życie. Dzieje się tak dlatego, że wirusy wywołujące tę chorobę potrafią bardzo szybko się zmieniać, przez co organizm nie potrafi ich rozpoznać.


Inwazja wirusów

Wirusy powodujące przeziębienie i grypę atakują układ oddechowy i – mnożąc się wywołują reakcje obronne organizmu. Ty z trudem znosisz walkę, jaką toczy twoje ciało. Boli cię gardło, masz katar, kaszlesz i ogólnie fatalnie się czujesz. Najważniejsze objawy w obu przypadkach są dość podobne, dlatego łatwo pomylić obie choroby. Jeśli bez większego trudu wstajesz z łóżka, to znaczy, że dopadło cię banalne przeziębienie. Gdybyś miała grypę, czułabyś się tak źle, że nie byłabyś w stanie się podnieść.


Rozpoznaj przeziębienie

Zwykłe przeziębienie rozwija się dość powoli, za to szybko rozprzestrzenia się między ludźmi przez kichanie i kaszel, podanie ręki, a nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu. Zatem jeśli przeziębienie rozłożyło twoją koleżankę z pracy, ty prawdopodobnie również zachorujesz.

Kiedy już złapiesz wirusa, będzie się on namnażał na tylnej ścianie gardła przez następną dobę, nawet do trzech dni. Odczuwasz to jako drapanie i ból w gardle. Twój organizm szybko zorientuje się, że został zaatakowany, i zacznie reagować. Towarzyszą temu nieprzyjemne objawy, które mają pomóc w zwalczeniu wirusów.

Na początku zaczynasz kichać, a z nosa ci się leje. Mniej więcej w tym czasie twój mózg odczytuje nieprzyjemne uczucie w gardle jako oznakę, że jest tam intruz. Zaczyna więc produkować suchy kaszel, starając się pozbyć nieproszonych gości. Kiedy stan zapalny rozprzestrzeni się na kolejne partie układu oddechowego, kaszel przejdzie z suchego w mokry, czyli będziesz odkrztuszała wydzielinę. W tym czasie twój oddech może stać się chrapliwy, możesz nawet stracić głos.

Przeziębienie ustępuje zwykle w ciągu trzech do pięciu dni, kiedy w końcu organizm zdoła zwalczyć wirusy.


A może to grypa?

Grypa dopada cię o wiele bardziej podstępnie niż przeziębienie. Właściwie trudno przewidzieć, kiedy zaatakuje. W dodatku objawy pojawiają się bardzo szybko i są tak nasilone, że od razu padasz z nóg.

W przypadku łagodnego ataku grypa może trochę przypominać przeziębienie, ale objawy są jeszcze bardziej nieprzyjemne i zawsze towarzyszą im wysoka gorączka i dreszcze. Możesz odczuwać również ból w mięśniach i stawach oraz silne bóle głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia, gdy jesteś osłabiona, ale ciągle możesz jako tako funkcjonować, grypa rozkłada cię na łopatki i musisz leżeć w łóżku, bo nie masz siły się z niego podnieść. Najgorsze objawy przypadają zwykle na drugi lub trzeci dzień choroby, a powrót do zdrowia jest możliwy nie wcześniej niż po tygodniu. Zmęczenie możesz jeszcze odczuwać przez kilka tygodni po ustąpieniu choroby.


Groźne powikłania

Przeziębienie i grypa same w sobie nie są właściwie groźne, o ile czas choroby spędzisz cierpliwie w łóżku. Niebezpieczne są dopiero ich powikłania, których nie wolno bagatelizować. O ile przy przeziębieniach poważne następstwa zdarzają się bardzo rzadko, to już w przypadku grypy ich ryzyko jest znaczne. Pół biedy, jeśli dopadnie cię zapalenie zatok albo ucha, chociaż u dzieci może się ono skończyć nawet głuchotą.

Gorzej, jeśli grypa zamieni się w bakteryjne zapalenie płuc, szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, zapalenie opon mózgowych albo pogorszy objawy chorób układu krążenia lub astmy. Jeśli jesteś w ciąży, grypa może nawet zagrozić życiu twojego dziecka.


Niezbędne leczenie

Leczenie przeziębienia i grypy zależy od objawów i może się różnić u poszczególnych chorych. Nie ma leku na wirusy, czyli przyczynę tych chorób. Jak dotąd najlepszym lekarstwem jest spędzenie choroby w łóżku, aż ustąpi ona samoistnie, gdy organizm upora się z intruzami. Jedyne, co możesz zrobić, to przynieść sobie ulgę preparatami zwalczającymi objawy. Przy przeziębieniu na ogół potrzebujesz czegoś na katar lub kaszel. Jeśli masz grypę, możesz dodatkowo ratować się czymś na obniżenie temperatury i złagodzenie bólu. W każdym przypadku farmaceuta doradzi ci, po które preparaty powinnaś sięgnąć, i dobierze je odpowiednio do twoich objawów.

Jednak bez względu na to, czy złapałaś grypę, czy przeziębienie, musisz jak najwięcej pić. Woda ucieka z twojego organizmu wraz z wydzieliną z nosa i tą, którą odkrztuszasz, a także wraz z potem, jeśli gorączkujesz.


Do lekarza

Przeziębienie i grypa nie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia. Jednak czasami mogą być początkiem innej choroby, zwłaszcza nadkażenia bakteryjnego. Osoby starsze i dzieci oraz wszyscy, który mają choroby serca lub płuc, powinni zwrócić się do lekarza na początku infekcji, aby ustrzec się przed powikłaniami. Powinnaś się skontaktować z lekarzem również wtedy, gdy wysoka temperatura utrzymuje się dłużej niż dwa dni lub rozwija się męczący kaszel, bardzo mocno boli cię gardło albo wydzielina z nosa zrobiła się żółtozielona i ma nieprzyjemny zapach.

Autor: Anna Piecuch