​Jak długo trwa rwa kulszowa? Ile trwa ból korzonków?

Rwa kulszowa, czyli ucisk nerwu kulszowego, może trwać nawet kilka tygodni, ale sam atak rwy kulszowej powinien się skończyć po paru godzinach od momentu podania leków przeciwbólowych. Ból kręgosłupa lędźwiowego, ból krzyża, ból pleców i nóg - te objawy rwy kulszowej mogą występować nawracająco lub przewlekle, występują w różnym nasileniu.

Rwa kulszowa, czyli ucisk nerwu kulszowego, może trwać nawet kilka tygodni, ale sam atak rwy kulszowej powinien się skończyć po paru godzinach od momentu podania leków przeciwbólowych. Ból kręgosłupa lędźwiowego, ból krzyża, ból pleców i nóg - te objawy rwy kulszowej mogą występować nawracająco lub przewlekle, występują w różnym nasileniu.

Rwa kulszowa (inaczej: korzonki, zapalenie korzonków) to zespół objawów, który wynika z ucisku na nerwy rdzeniowe. Przyczynami rwy kulszowej jest najczęściej zwyrodnienie kręgosłupa – ucisk na korzeń nerwowy, dyskopatia w tej części kręgosłupa. Rzadziej przyczyną bólu korzeniowego jest np. zwężenie kanału kręgowego, kręgozmyk (czyli przesunięcie trzonów sąsiednich kręgów), ucisk na nerwy przez guzy nowotworowe, stany zapalne w obrębie kręgosłupa czy choroby zakaźne. Jak długo utrzymuje się ból kręgosłupa i inne objawy rwy kulszowej?


Czytaj też: Korzonki – ból, objawy, leki. Ile trwa ból korzonków?


Rwa kulszowa – ile trwa?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rwa kulszowa, której najbardziej charakterystycznym objawem jest ostry, przeszywający i promieniujący ból pleców, w każdym przypadku może przebiegać inaczej. Czas trwania dolegliwości bólowych zależy od stopnia zwyrodnienia, metody leczenia rwy kulszowej oraz rodzaju rwy kulszowej.


Objawowe leczenie rwy kulszowej polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zachowawcze leczenie rwy kulszowej polega na czasowym odciążeniu kręgosłupa, ograniczeniu ruchów, rezygnacji z wysiłku fizycznego.


Atak rwy kulszowej może wynikać z trzech podstawowych rodzajów choroby, do których zaliczane są: rwa kulszowa udowa (występuje ucisk w odcinku lędźwiowo-krzyżowym), rwa kulszowa lędźwiowa (występuje ucisk w odcinku lędźwiowym) oraz rwa kulszowa ramienna – inaczej: rwa barkowa (ból promieniuje do szyi i ramion). Inny podział dotyczy rodzaju zwyrodnienia, który może mieć charakter nagły (np. ból kręgosłupa wynikający z nagłego przeciążenia lub urazu) lub charakter przewlekły (ból pleców w przewlekłej rwie kulszowej nie jest tak dokuczliwy jak w trakcie ataków rwy). Każdy przypadek rwy kulszowej może więc przebiegać zupełnie inaczej.


Czytaj też:

> Rwa udowa – objawy, ćwiczenia, masaż

> Rwa barkowa – jak spać? Objawy, leczenie ćwiczenia

> Lumbago – objawy i leczenie


Ile trwa atak rwy kulszowej?

Jak długo trwa ból korzonków? Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego, silny ból pleców promieniujący do pośladka, promieniowanie bólu do tylnej części uda – te objawy ataku rwy kulszowej powinny minąć po kilku godzinach od momentu podania środków przeciwbólowych. Jeśli po kilku godzinach ból pleców się nasila, poruszanie się jest coraz bardziej utrudnione lub pojawiają się dodatkowe objawy rwy kulszowej (np. przykurcze mięśni; zaburzenia czucia w nogach), to konieczna jest wezwanie pogotowia.

Ile trwa rwa kulszowa? Gdzie boli rwa kulszowa?Ile trwa rwa kulszowa? Rwa kulszowa, której najbardziej charakterystycznym objawem jest ostry, przeszywający i promieniujący ból pleców, w każdym przypadku może przebiegać inaczej. Czas trwania dolegliwości bólowych zależy od stopnia zwyrodnienia, metody leczenia rwy kulszowej oraz rodzaju rwy kulszowej / Pixabay


Czytaj więcej: Jak długo trwa rwa kulszowa? Ile trwa ból korzonków?


Rwa kulszowa – ile trwa leczenie?

Pierwszą fazą leczenia po ataku rwy kulszowej jest odpoczynek – 1-3 dni należy leżeć na boku, najlepiej z podkurczonymi nogami i poduszką między kolanami. Uwaga! Jeśli ból pleców nie ustępuje w ciągu 3-4 dni lub występują objawy utrudniające funkcjonowanie, to konieczna jest wizyta u lekarza. W takiej sytuacji lekarz może skierować pacjenta do poradni neurologicznej (w celu wykonania dodatkowych badań) lub przepisać silniejsze leki przeciwbólowe, leki przeciwbólowe z grupy opioidów lub zastrzyki przeciwbólowe.

Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego, silny ból pleców promieniujący do pośladka, promieniowanie bólu do tylnej części uda - te objawy ataku rwy kulszowej powinny minąć po kilku godzinach od momentu podania środków przeciwbólowych. / PixabayOstry ból kręgosłupa lędźwiowego, silny ból pleców promieniujący do pośladka, promieniowanie bólu do tylnej części uda - te objawy ataku rwy kulszowej powinny minąć po kilku godzinach od momentu podania środków przeciwbólowych. / Pixabay


Czytaj też: Rwa kulszowa – leki bez recepty, na receptę


Czy rwa kulszowa sama przejdzie?

W większości przypadków ostre objawy rwy kulszowej mijają samoistnie - proces regeneracji po ataku rwy kulszowej trwa 4-6 tygodni. W przypadku zarówno przewlekłej rwy kulszowej, jak i nagłych ataków rwy - konieczne jest wdrożenie leczenia.


Pierwszą fazą leczenia po ataku rwy kulszowej jest odpoczynek – 1-3 dni należy leżeć na boku, najlepiej z podkurczonymi nogami i poduszką między kolanami. Uwaga! Jeśli ból pleców nie ustępuje w ciągu 3-4 dni lub występują objawy utrudniające funkcjonowanie, to konieczna jest wizyta u lekarza.


Rwa kulszowa – zwolnienie i odpoczynek

Kilka dni zwolnienia po ataku rwy kulszowej warto wykorzystać na odpoczynek – kluczowe jest odciążenie kręgosłupa. Gdy tylko miną ostre objawy rwy, warto rozruszać mięśnie – unieruchomienie w łóżku nie powinno trwać dłużej niż 4-5 dni (po tym czasie objawy rwy powinny łagodnieć).


Czytaj więcej: Rwa kulszowa – ćwiczenia, rehabilitacja (metoda McKenziego, basen, joga)


Czy rwa kulszowa powraca?

Kolejne ataki rwy kulszowej lub objawy przewlekłego zwyrodnienia kręgosłupa są bardzo możliwe, ale można im zapobiec, wdrażając odpowiednie leczenie. Objawowe leczenie rwy kulszowej polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zachowawcze leczenie rwy kulszowej polega na czasowym odciążeniu kręgosłupa, ograniczeniu ruchów, rezygnacji z wysiłku fizycznego. Ćwiczenia często polecane przy rwie kulszowej: pływanie w pozycji grzbietowej; lekki trening wzmacniający mięśnie grzbietowe; ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.


Czytaj też: Nerw kulszowy – leczenie. Jak długo regeneruje się nerw kulszowy?


Autor: Jacek Krajl