Jak dbać o serce dziecka

Brak ruchu i niewłaściwa dieta w dzieciństwie sprawiają, że mamy coraz więcej młodych zawałowców.

Brak ruchu i niewłaściwa dieta w dzieciństwie sprawiają, że mamy coraz więcej młodych zawałowców.

Czym skorupka za młodu…


Według Europejskiej Deklaracji na Rzecz Zdrowia, już w dzieciństwie trzeba próbować zmniejszyć czynniki ryzyka. Pierwsze patologiczne zmiany w naczyniach krwionośnych powstają już w wieku przedszkolnym, dlatego trzeba działać wcześnie, gdy są jeszcze odwracalne. Szczególną opieką powinny być otoczone dzieci z obciążonym wywiadem rodzinnym - gdy rodzice mieli nadciśnienie, podwyższony cholesterol lub cukrzycę.

Najbardziej niebezpieczne są brak ruchu i nieprawidłowe odżywianie. Już dieta matki w czasie ciąży może decydować o przyszłych chorobach dziecka, a karmienie piersią zmniejsza ryzyko otyłości i zaburzeń w wieku dojrzałym. Zasady racjonalnego żywienia to w skrócie "4U"- urozmaicenie, umiar, unikanie nadmiaru soli i cukru, uregulowanie - stałe pory posiłków.

Rozsądnie jest ograniczać oglądanie telewizji i korzystanie z komputera przez małe dzieci (na przykład do godziny w tygodniu). Podczas amerykańskich badań stwierdzono, że zainstalowanie telewizora w sypialni znacznie zwiększało odsetek dzieci oglądających telewizję po 10 godzin dziennie(!!!). Telewizja i komputer zabierają czas, jaki dziecko może przeznaczyć na wysiłek i propagują fałszywe wzorce zachowań (w telewizyjnych reklamach chipsami i batonami objadają się atrakcyjni, zdrowo wyglądający aktorzy i aktorki).


Fast food w szkole

W szkolnych sklepikach wciąż łatwiej kupić chipsy i napoje gazowane niż owoce. Co 10 osoba w wieku 15 lat deklaruje, że regularnie pali papierosy. Aż 2/3 młodych ludzi uprawia sport zgodnie z zaleceniami, czyli 4 do 5 razy w tygodniu po 45 minut.

Według prof. Marka Naruszewicza w Europie co 5 dziecko ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, w Polsce około 11 procent jest otyłych albo ma nadwagę. Otyłość kilkakrotnie zwiększa ryzyko nadciśnienia, na które cierpi w pewnych regionach ponad 4 procent dzieci i młodzieży.

Autor: Świat Zdrowia, PAP