Jak cię widzą, tak cię piszą

Ubiór jest swego rodzaju wizytówką każdej osoby. Jest bardzo istotny, zwłaszcza gdy reprezentujemy nie tylko siebie, ale i swoją firmę.

Ubiór jest swego rodzaju wizytówką każdej osoby. Jest bardzo istotny, zwłaszcza gdy reprezentujemy nie tylko siebie, ale i swoją firmę.

Musi być przede wszystkim zadbany i schludny. W zależności od zajmowanego stanowiska i okazji – mniej lub bardziej elegancki. Zawsze lepiej, gdy jest skromniejszy, niż zbyt ekstrawagancki. Bez względu na okoliczności przy strojach biznesowych należy zachować umiar i prostotę.


Stroje biznesowe dzieli się na trzy główne kategorie:

Formalne: stroje wizytowe bądź wieczorowe, ubierane tylko na specjalne okazje. Im bardziej uroczysta ceremonia, tym kolory tych strojów powinny być ciemniejsze. U mężczyzn może to być specjalny żakiet typu „jaskółka”, frak lub smoking. U kobiet, w zależności od pory dnia oraz rangi spotkania, sukienka wizytowa, elegancki kostium ze spódnicą lub długa suknia wieczorowa (szczególnie, jeśli towarzyszy mężczyźnie ubranemu we frak).


Nieformalne:

- Business dress - strój wyjściowy, który nosi się do godziny 20. Dla mężczyzny to garnitur z krawatem, a dla kobiet sukienka przed kolana lub kostium ze spódnicą czy spodniami.

- Business casual – łączy elegancję z wygodą i swobodą. To strój dobry na spotkanie z szefem lub podróż służbową, natomiast nie na ważne spotkania biznesowe i uroczystości. U mężczyzn może to być starannie dobrana kolorowa marynarka i koszula, bez konieczności zakładania krawata. Nie wypada tu ubrać dżinsów, ale elegancki sweter już jest dopuszczalny.

- Casual – swobodny strój weekendowy. Doskonały na firmowy piknik czy wyjazd integracyjny. Przykładowo dżinsy z koszulką polo.


Koktajlowe

Te stroje można zaklasyfikować pomiędzy formalne a nieformalne. Czyli dla mężczyzn ciemny garnitur z białą koszulą i stonowanym krawatem, a dla kobiet sukienka lub kostium z delikatnej tkaniny, o bardziej intensywnym kolorze i swobodniejszym kroju.


Najczęstsze błędy

Czego nie należy robić? Ubierać zbyt krótkich, odsłaniających uda skarpetek oraz takich, które są innego koloru niż spodnie. Nosić koszuli z krótkim rękawem pod marynarką. Nosić sandały do garnituru oraz skarpetki do sandałów. W strojach biznesowych nie jest wskazane noszenie przez mężczyzn szarych lub siwych butów, a przez kobiety prześwitujących bluzek. Kolor krawata nie powinien być jaśniejszy od koszuli i mniej intensywny niż marynarka. Kończyć powinien się tam, gdzie zaczynają się spodnie.

Autor: Oprac.AŁ