Jak być bohaterem dla swojego dziecka

Jesteś rodzicem i chcesz stawać się coraz lepszym w tej roli. Mało tego, marzysz o byciu bohaterem dla swojego dziecka. Jak to zrobić?  Poniżej kilka pomocnych wskazówek.

Jesteś rodzicem i chcesz stawać się coraz lepszym w tej roli. Mało tego, marzysz o byciu bohaterem dla swojego dziecka. Jak to zrobić?  Poniżej kilka pomocnych wskazówek.

Szanuj

Szacunek i akceptacja to bardzo ważne elementy, gdyż rozwijają poczucie bezpieczeństwa, które tworzy więzy zaufania z rodzicami. Zaakceptowane dziecko akceptuje siebie i innych. Jest świadome swoich zalet i wad.


Chwal

Obserwuj swoje dziecko i wyłapuj wszystkie chwile, kiedy robi coś dobrze i pochwal je. Słowa uznania działają motywująco. Bardzo istotne jest zwracanie uwagi na osiągnięcia dzieci, na ich starania. Pamiętaj jednak, by wartość swojego dziecka jako człowieka stawiać ponad jego wysiłki.


Okazuj uczucia

Jeśli dzieci maja być rzeczywiście akceptowane i doceniane muszą otrzymać dużą dawkę uczuć. Uczucia uszczęśliwiają dziecko i co więcej , zaspokajają podstawowe potrzeby fizyczne i psychiczne. Jedną z pierwszych potrzeb okazywanych przez niemowlę jest pragnienie bycia głaskanym i przytulanym. Dziecko pozbawione uczuć rozwija się gorzej, mimo iż wszystkie jego potrzeby mogą być dobrze zaspokojone.


Miej czas

Poświęcać dziecku swój czas, to jak gdyby mówić : „Jesteś dla mnie ważny”. Aby być dla swoich dzieci bohaterem, trzeba z nimi spędzać wiele czasu. Z ilości tego czasu może narodzić się dopiero więź. Można robić razem z dzieckiem cokolwiek, najważniejsze by autentycznie z nim być, czy w zabawie, czy w rozmowie. Dziecko wyczuwa wszystkie te momenty, kiedy rodzic chcąc wrócić do swoich zajęć skraca zabawę.

Głównym warunkiem umiejętności wczucia się w świat dziecka jest cierpliwość. Trzeba umieć poczekać na odpowiedni moment, wysłuchać dziecka, pozwolić mu na samodzielne próby, trzeba poznać jego sposób myślenia, spojrzeć na świat jego oczyma, zgodnie z jego planem i dopiero wtedy można dążyć do porozumienia.


Bądź słowny

Obliczalność to po prostu „chęć i umiejętność rozliczania się ze swoich działań i odpowiedzialności za swoje czyny”. Jest pomocna dziecku w rozwinięciu samodyscypliny, która jest niezbędna, by jego życie było efektywne, wartościowe i szczęśliwe. Dzieci nie wahają się przed rozliczaniem rodziców – obserwując ich odpowiedzialne zachowania, same uczą się odpowiedzialności.


Miej wartości

Kodeks według, którego postępujesz umożliwia dziecku poznanie moralnych atrybutów (Boga, zasad i norm społecznych) oraz pojęć dobra i zła. Pomaga on dziecku w dokonywaniu wyboru zakreślonego pewnymi granicami, dzięki temu dziecko staje się zdecydowane.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog