Jak boli złamane serce?

Rozmowa dr. n. med. Maurycym Missimą specjalistą kardiochirurgiem.

Rozmowa dr. n. med. Maurycym Missimą specjalistą kardiochirurgiem.

Czy Polacy dbają o swoje serca?


Polacy zaczynają o nie dbać. I ta nowa tendencja bardzo mi się podoba. Coraz więcej osób decyduje się zmienić dietę na zdrowszą i po prostu schudnąć. Serca osób z nadwagą i otyłością nie mają łatwego życia. Muszą ciężej pracować, by ukrwić większą ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Stąd prosta droga do przeciążenia serca. Faktem jest, że coraz więcej Polaków zastępuje niezdrowe, czerwone mięso rybami morskimi, które zawierają
kwasy omega.

Popularność w naszym kraju zdobywa dieta śródziemnomorska: bogata w oliwę z oliwek, makarony, ryby i czerwone wino, które również lubi nasze serce. I to nie ze względu na zawartość alkoholu, ale ze względu na to, że czerwone wino zawiera taninę, która rozpuszcza zły cholesterol i zapobiega miażdżycy, nadciśnieniu czy udarom. Polacy przekonują się także do uprawiania sportu. Poza tym osoby w sile wieku rzucają palenie.

Żeby dbać o serce, należy także korzystać z badań profilaktycznych, ale profilaktyka w naszym kraju kuleje. Do tego, by badać się, nim pojawią się niepokojące objawy, chyba jeszcze nie dorośliśmy.


Na co najczęściej chorują osoby, które do pana trafiają?


Ponad 80 proc. moich pacjentów to osoby z chorobą wieńcową. Można ją leczyć na trzy sposoby. Po pierwsze, zachowawczo, czyli podając tabletki. Można także rozszerzyć naczynia i założyć specjalną sprężynkę, która poszerzy ich światło. Ostatnia metoda polega na operacji i choć wiąże się z największym ryzykiem, to jednocześnie przynosi najlepsze efekty. I takich operacji wykonujemy najwięcej.


Nie każdy człowiek rodzi się z sercem po lewej stronie, prawda? Można mieć serce także po prawej.


Dekstrokardia, charakteryzująca się występowaniem serca po prawej stronie, jest zaburzeniem, które nie jest chorobą w klinicznym znaczeniu tego słowa. Samo zaburzenie to nie wymaga leczenia. Z sercem po prawej stronie żyje się tak, jak z sercem po lewej stronie. Może to ewentualnie, w razie wystąpienia także choroby układu krążenia, stanowić problem dla kardiochirurga, gdyż u osoby z dekstrokardią odwrócone położenie dotyczy m.in. naczyń krwionośnych. Kardiochirurg musi więc wykazać się w tym wypadku elastycznością.


Jak pan ocenia stan kardiochirurgii w naszym kraju?


Bardzo dobrze. Mamy świetnych specjalistów – nasi lekarze są znani na całym świecie – i bardzo dobry sprzęt. Przeprowadzamy takie same zabiegi, jakie wykonuje się na Zachodzie.A co poradziłby Pan tym ze złamanym sercem?


Złamane serca leczy się inaczej. Moja rada jest prosta – należy szybko się zakochać. Oczywiście ze wzajemnością.

Autor: Sybilla Walczyk