Intymny problem - impotencja diabetyków

Prawie 10 proc. diabetyków już po roku choroby uskarża się na niemoc płciową. Przy bardziej zaawansowanej cukrzycy impotencja dotyka niemal co drugiego chorego.

Prawie 10 proc. diabetyków już po roku choroby uskarża się na niemoc płciową. Przy bardziej zaawansowanej cukrzycy impotencja dotyka niemal co drugiego chorego.

Szacuje się, że około 15 milionów Amerykanów i półtora miliona Polaków ma problemy z erekcją. Zaburzenie takie, czyli brak erekcji lub problemy z jej uzyskaniem i utrzymaniem, mimo podniecenia i satysfakcjonującej gry wstępnej nazywamy impotencją.

Impotencja ma charakter długotrwały i i nie zalicza się do niej okazjonalnych problemów z uzyskaniem wzwodu. Jeżeli jednak przynajmniej co czwarta próba stosunku płciowego kończy się niepowodzeniem należy udać się do lekarza. Problem dotyczy w większości mężczyzn po 60 roku życia, jednak coraz częściej dotyka również młodszych, nawet 30 latków.


Na czym polega erekcja

Najkrócej rzecz ujmując jest to usztywnienie członka w wyniku zwiększonego dopływu do krwi ciał jamistych. Sygnał do erekcji wysyłany jest z rdzenia kręgowego pod wpływem różnych bodźców. Mogą być to pieszczoty, ale także widok, zapach, czy wyobraźnia. Wówczas ciśnienie krwi w ciałach jamistych zwiększa się – więcej krwi napływa do penisa i dochodzi do nabrzmienia i twardnienia członka.


Objawy zaburzeń erekcji:

- brak wzwodu, mimo pieszczot i podniecenia psychicznego

- częściowy wzwód bez wytrysku nasienia

- wzwód pełny, ale krótkotrwały (szybki przedwczesny wytrysk nasienia)

- wzwód pełny krótkotrwały bez wytrysku nasienia

- wzwód niepełny i słaba ejakulacja


Przyczyny zaburzeń erekcji

Około 80 procent zaburzeń erekcji ma podłoże organiczne, natomiast około 20 procent psychiczne. Jeżeli zaburzenia erekcji nie są leczone mogą powodować depresję czy podwyższoną agresję. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się:


- stres

- przemęczenie

- niska samoocenę

- stany lękowe

- problemy z układem krążenia

- zaburzenia hormonalne

- uzależnienia (alkohol, nikotyna, narkotyki)

- choroby serca i naczyń krwionośnych

- uszkodzenia nerwów

- cukrzyca


Uwaga diabetycy

Na problemy z erekcją szczególnie narażeni są cukrzycy. Prawie 10 proc. diabetyków już po roku choroby uskarża się na niemoc płciową. Przy bardziej zaawansowanej cukrzycy impotencja dotyka niemal co drugiego chorego. Badania, wykazują związek między zaburzeniem erekcji a złym wyrównaniem metabolicznym cukrzycy, zaburzeniem lipidowym a także podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Najczęściej jednak kłopoty z erekcją ustępują samoczynnie w przypadku skutecznie leczonej cukrzycy.

Duże znaczenie w leczeniu impotencji u chorych na cukrzycę zajmują wstrzyknięcia do ciał jamistych. Wykorzystuje się do tego celu leki, które prowadzą do zwiększonego przepływu naczyniowego na skutek rozkurczu błony mięśniowej tętniczek ślimakowatych i zatok ciał jamistych. Iniekcję tą wykonuje się kilka minut przed planowanym stosunkiem płciowym. U chorych na cukrzycę wykorzystuje się do iniekcji do ciał jamistych prostaglandynę E1. W porównaniu z iniekcjami papaweryny i/lub fentolaniny, prostaglandyna jest metabolizowana w obrębie ciał jamistych prącia i niesie małe ryzyko wystąpienia priapizmu.

Podstawą w leczeniu impotencji jest poznanie jej przyczyn. Do tego niezbędny jest wywiad z pacjentem, a niekiedy również z jego partnerką. Zwykle prowadzone są też badania diagnostyczne (poziom cukru, cholesterolu, testosteronu). Większość przypadków zaburzenia erekcji można łatwo wyeliminować.

Przełomem w leczeniu zaburzeń erekcji było pojawienie się Viagry, która jest skuteczna w 80 procentach przypadków. . Sildenafil (Viagra) pobudza działanie cyklicznego guanozyno-monofosforanu w obrębie ciał jamistych. Niebieska tabletka powoduje jednak nie tylko wzwód, ale też zwiększa komfort psychiczny mężczyzny.

Autor: Oprac. DK