Introwertyk kontra ekstrawertyk

Terminy ekstrawersja i introwersja są uznawane za jedne z podstawowych wymiarów osobowości, rozumianej jako zespół względnie stałych cech, które odróżniają człowieka od innych ludzi, pod względem sposobu zachowania.

Terminy ekstrawersja i introwersja są uznawane za jedne z podstawowych wymiarów osobowości, rozumianej jako zespół względnie stałych cech, które odróżniają człowieka od innych ludzi, pod względem sposobu zachowania.

Relacje z ludźmi

Mówi się o Ekstrawertyku, że jest duszą towarzystwa i ma wielu przyjaciół. Uwielbia rozmawiać z ludźmi. Uwielbia się śmiać i żartować, optymistycznie spogląda w przyszłość. Introwertyk natomiast zyskuje energię wtedy, kiedy przebywa sam, a traci ją wśród ludzi.


Nauka

Ekstrawertyk w przeciwieństwie do Introwertyka lubi uczyć się w grupie. Nie przeszkadza mu np. włączona muzyka w trakcie nauki lub odgłosy rozmów, podczas gdy Introwertyk aby się skupić potrzebuje ciszy, nie lubi gdy mu się przerywa pracę. Lepszą motywacją do nauki dla „E” jest nagroda, dla „I” kara. „E” ma wiele zainteresowań, „I” ma niewiele, ale każde dokładnie zgłębia.


Komunikacja

Ekstrawertycy naprzykrzają się słowami, które Introwertycy odbierają jako czcze - na głos, nieustannie komentują życie, czasem po prostu raz po raz powtarzają te same spostrzeżenia. Przemyślenia, odpowiedzi i mnóstwo paplaniny - wszystko to jest wyrzucane na zewnątrz, testowane i przerabiane na głos. Często wcale nie oczekują odpowiedzi, bywają raczej zdumieni i zaszokowani faktem, że ktoś tego w ogóle słucha. Wyrzucają jednak z siebie publicznie wielkie ilości werbalnego materiału w nadziei, że ktoś to uporządkuje.

Z kolei niekomunikatywność introwertyków może Ekstrawertyków doprowadzić do szaleństwa. Zmuszanie ich, aby na proste pytanie odpowiedzieli coś więcej, niż tylko "tak", lub "nie", może być równie ciężkie, jak wyrywanie zęba. Są za to świetnymi rozmówcami: nie przerywają, wysłuchają w skupieniu i do końca.


Życie prywatne i publiczne

Dla introwertyków zanim jakiekolwiek przemyślenia, reakcje, lub koncepcje zostaną zwerbalizowane, będą one testowane i przerabiane wewnętrznie i wręcz nie potrafią oni sobie wyobrazić, jak można dzielić się czymkolwiek, póki ten proces nie zostanie zakończony. "I" skarżą się zawsze, że "E" nie dostrzegają różnicy, między życiem publicznym, a prywatnym. Nie trzeba ich specjalnie zachęcać, aby ujawnili najbardziej osobiste cechy swego charakteru i sekrety swoich związków.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog