Instrukcja obsługi pupy

Malutkie dzieci i niemowlęta wymagają bardzo dużej uwagi oraz specjalnej troski ze strony swoich rodziców. Pielęgnowanie pupy dziecka nie jest trudne, wystarczy tylko poznać kilka ważnych zasad. Na pierwszy rzut oka wydadzą się one oczywiste, ale nic bardziej mylnego.

Malutkie dzieci i niemowlęta wymagają bardzo dużej uwagi oraz specjalnej troski ze strony swoich rodziców. Pielęgnowanie pupy dziecka nie jest trudne, wystarczy tylko poznać kilka ważnych zasad. Na pierwszy rzut oka wydadzą się one oczywiste, ale nic bardziej mylnego.

Przewijając maleństwo należy pamiętać, że dzieci mają bardzo wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę. Wymaga ona nieustannego zachowania higieny. Niewłaściwa pielęgnacja dziecka może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, które, jeśli nie jest leczone, może skończyć się groźnymi powikłaniami, które powodują bolesne zmiany. W dzisiejszych czasach produkowane są różnorodne pieluchy, dzięki którym przewijanie jest znacznie wygodniejsze niż kilkanaście lat temu. Pozostaje więc tylko dylemat do rozstrzygnięcia, jaka pieluszkę kupić? Przyjrzyjmy się dwóm najbardziej znanym rodzajom pieluch.


Na raz

Rodzajów pieluszek jednorazowych jest na rynku wiele, różnią się zarówno ceną, jak i jakością. Jak sprawdzić, która z nich będzie najlepsza dla naszego dziecka?

Przy zakupie pieluszek należy brać pod uwagę przede wszystkim wagę dziecka i kierować się opisem na opakowaniu. Pieluszki są różnie profilowane, dzięki czemu łatwiejsze jest ich dobranie w zależności od potrzeb dziecka. Na rynku dostępne są pieluszki w rozmiarach od 1 do 6. Te oznaczone numerem 1 przeznaczone są dla noworodków – mają specjale wycięcie na pępek, wkład pochłaniający luźne stolce, jak również są nasączone balsamem pielęgnacyjnym. Pieluszki z numerami 2 i 3 przeznaczone są dla starszych niemowląt, które jeszcze nie chodzą. Kolejne rozmiary są bardziej elastyczne, dostosowane do potrzeb starszych dzieci.


Pieluszka idealna

Po pierwsze, chłonna – jej głównym zadaniem jest wchłanianie moczu, dlatego tak ważne jest, aby robiła to jak najbardziej skutecznie. Dzięki temu skóra dziecka będzie chroniona przed nadmiarem wilgoci. Dlatego należy sprawdzić, czy pod wierzchnią warstwą pieluszki mają chłonny wkład celulozowy. Dostępne są również pieluszki wzbogacone w specjalny superabsorbent zamieniający wilgoć w żel.


Po drugie, przewiewna – swobodny dostęp powietrza zapewni porowata struktura zewnętrznej i wewnętrznej warstwy pieluszki. W takiej pieluszce zdecydowanie trudniej o odparzenia. Wybierając pieluszkę przypatrzmy się, czy na zewnętrznej warstwie nie ma ceraty niedopuszczającej powietrza do skóry.


Po trzecie, delikatnapieluszki, w których wewnętrzna i zewnętrzna warstwa, jak również ściągacze wokół nóżek są zrobione z miękkiej w dotyku i przewiewnej włókniny, rzadziej podrażniają skórę dziecka.


Po czwarte, dobrze zaprojektowana – pieluszki o anatomicznym kształcie i odpowiednim wykroju na nóżki lepiej przylegają do ciała dziecka, a falbanki po wewnętrznych bokach stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed przeciekaniem.


Po piąte, łatwe do zapięcia – większość pieluch zapinana jest na rzepy, dzięki którym można je wielokrotnie odpinać i zapinać. Przy zakupie trzeba tylko zwrócić uwagę na ich szerokość. Rzepy sprawdzają się o wiele lepiej niż pieluszki zapinane na taśmy klejące, gdyż nie trzeba się martwić o tłuste plamy z oliwki czy kremu. Dodatkowym atutem zapewniającym większą wygodę dziecku są rozciągające się ściągacze na górze pieluszki.


Podsumujmy. Pieluszki jednorazowe są wygodne i pozwalają oszczędzić czas. Wilgoć wchłaniają bardzo szybko, dzięki czemu kontakt skóry z moczem jest utrudniony, co zapobiega również podrażnieniom. Te przeznaczone dla noworodków wchłaniają dodatkowo luźne stolce. Pediatrzy polecają pieluchy jednorazowe dla najmłodszych dzieci, ponieważ tworzą mocniejszą rozpórkę, istotną dla prawidłowego kształtowania się bioder. Do minusów pieluch jednorazowych możemy zaliczyć zarówno cenę, jak i ich szkodliwość dla środowiska. Dlatego na rynku dostępne są ich wielorazowe odpowiedniki, które zamiast chłonnej warstwy wewnętrznej mają wkładkę wielokrotnego użytku, którą można wyjąć i wyprać. W niektórych sklepach internetowych są też jednorazowe pieluszki biodegradowalne, zrobione niemal w całości z bawełny.


Tetrowe

Niektórzy rodzice wybierają pieluszki tetrowe. Uprana, wygotowana i wyprasowana pieluszka jest zdecydowanie zdrowsza dla skóry dziecka niż sztuczna jednorazówka. Jest również zdecydowanie tańsza. Trzeba pamiętać, aby do prania nie dodawać płynu zmiękczającego, gdyż pogarsza on właściwości absorpcyjne tetry, jak również może on podrażniać skórę. Kalkulując koszty trzeba uwzględnić opłaty za wodę i prąd zużyte na pranie i prasowanie pieluch, jak również dodatkowe ubranka, gdyż dziecko musi mieć więcej kompletów śpioszków i kaftaników oraz foliowe majteczki i podkłady pod prześcieradło.

W przypadku stosowania pieluszek tetrowych u starszych niemowląt nie ma niebezpieczeństwa łukowatości nóżek. Dodatkowo, dzieci korzystające z pieluszek tetrowych nieco szybciej przekonują się do nocnika. Minusem pieluszki tetrowej jest to, że od razu po zasiusianiu robi się mokra, przez co skóra dziecka narażona jest na kontakt z moczem. Jeżeli nie zostanie w porę zmieniona, to mogą pojawić się zaczerwienienia, podrażnienia i odparzenia. Ten rodzaj pieluch trudniej jest też utrzymać na pupie w odpowiednim ułożeniu u ruchliwego dziecka.

Zwróćmy uwagę, że oba rodzaje pieluch są dobre, pod warunkiem że rodzice właściwie dbają o higienę dziecka. Podrażnienia skóry dziecka zwykle spowodowane są rzadkim przewijaniem niemowlaka, a nie materiałem, z którego wykonana jest pielucha.


Higiena codzienna

Należy przede wszystkim pamiętać o częstej zmianie pieluch. Przy każdym zdjęciu pieluszki o dokładnym umyciu pupy dziecka, np. letnią wodą lub nawilżoną chusteczką i dokładnym osuszeniu, a także prawidłowym wytarciu. Pupę dziecka wyciera się zawsze od przodu do tyłu, co jest szczególnie ważne u dziewczynek, by bakterie z kału nie dostały się do pochwy i cewki moczowej. Następną czynnością jest użycie kremu ochronnego bądź oliwki przeznaczonej dla dzieci i niemowląt.

Przy przewijaniu zwróćmy uwagę na przyleganie pieluszki do skóry, zagięcia mogą drażnić lub wywoływać bolesne odgniecenia. Pieluszka nie może być jednak zbyt ciasna. Na brzuszku dziecka powinna pozostać przerwa szerokości palca dorosłej osoby.

Autor: Małgorzata Poznańska