​Hydroksyzyna – dawkowanie, syrop, tabletki. Czy hydroksyzyna uzależnia?

Hydroksyzyna ma działanie uspokajające i przeciwuczuleniowe – może być podawana jako lek na sen, nerwicę, alergie, w stanach lęku, niepokoju i napięcia. Możliwe skutki uboczne hydroksyzyny to m.in. senność, ból głowy, suchość w jamie ustnej, uczucie znużenia i zmęczenia. Dawkowanie hydroksyzyny przepisuje lekarz – nie należy przekraczać przepisanych dawek leku. Jak działa hydroksyzyna? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania hydroksyzyny?

Hydroksyzyna ma działanie uspokajające i przeciwuczuleniowe – może być podawana jako lek na sen, nerwicę, alergie, w stanach lęku, niepokoju i napięcia. Możliwe skutki uboczne hydroksyzyny to m.in. senność, ból głowy, suchość w jamie ustnej, uczucie znużenia i zmęczenia. Dawkowanie hydroksyzyny przepisuje lekarz – nie należy przekraczać przepisanych dawek leku. Jak działa hydroksyzyna? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania hydroksyzyny?

Hydroksyzyna – kompendium wiedzy


Hydroksyzyna (łac. hydroxyzinum) jako substancja czynna została wprowadzona do lecznictwa w latach 50. XX wieku. Belgijska firma UCB – specjalizująca się m.in. badaniach i produkcji preparatów na choroby układu nerwowego (leki na padaczkę), alergie, leków przeciwparkinsonowskich – zsyntetyzowała hydroksyzynę i wprowadziła do sprzedaży pod nazwą Atarax.


Hydroksyzyna na receptę w Polsce dostępna jest pod nazwami: Hydroxyzinum i Atarax – w postaci tabletek powlekanych, syropu lub roztworu do wstrzykiwań. Hydroksyzyna w formie pozajelitowej podawana jest zazwyczaj jedynie w ciężkich przypadkach lub gdy podanie doustne nie jest możliwe.


Warto wiedzieć Hydroksyzyna stosowana jest w psychiatrii jako środek uspokajający i silnie hamujący aktywność układu nerwowego w stanach napięcia, niepokoju, strachu oraz w zaburzeniach równowagi emocjonalnej czy też nadpobudliwości.


Hydroksyzyna – działanie

Hydroksyzyna jest związkiem chemicznym, który stosowany jest przede wszystkim jako lek uspokajający, przeciwlękowy i hamujący aktywność układu nerwowego. To pochodna piperazyny, której szkielet występuje w wielu substancjach psychotropowych i związkach psychoaktywnych. Hydroksyzyna to nie tylko substancja hamująca działanie niektórych funkcji mózgu, ale też środek przeciwhistaminowy – stosowana jest jako lek na świąd skóry, wykazuje działanie antyalergiczne.


Wskazania do stosowania hydroksyzyny:


Hydroksyzyna w niektórych przypadkach podawana jest również jako lek uspokajający przed zabiegami chirurgicznymi.


Czytaj też:


Działanie hydroksyzyny w mózgu

Jakie jest działanie hydroksyzyny w mózgu? Mechanizm działania hydroksyzyny prawdopodobnie polega na wpływaniu na ośrodki w warstwie podkorowej. Substancja po przedostaniu się do mózgu hamuje funkcjonowanie ośrodków w warstwie podkorowej – jednocześnie hydroksyzyna nie wpływa na warstwę korową.


Jakie jest działanie hydroksyzyny w mózgu? Mechanizm działania hydroksyzyny prawdopodobnie polega na wpływaniu na ośrodki w warstwie podkorowej. Substancja po przedostaniu się do mózgu hamuje funkcjonowanie ośrodków w warstwie podkorowej – jednocześnie hydroksyzyna nie wpływa na warstwę korową / PixabayMechanizm działania hydroksyzyny prawdopodobnie polega na wpływaniu na ośrodki w warstwie podkorowej. Substancja po przedostaniu się do mózgu hamuje funkcjonowanie ośrodków w warstwie podkorowej – jednocześnie hydroksyzyna nie wpływa na warstwę korową / Pixabay


Dzięki silnemu zahamowaniu aktywności układu nerwowego hydroksyzyna zmniejsza lęk, redukuje stan napięcia, rozluźnia napięcie mięśni, wykazuje działanie przeciwwymiotne i przeciwbólowe. Jako odwrotny agonista receptora histaminy hydroksyzyna działa również silnie przeciwhistaminowo (hydroksyzyna blokuje działanie histaminy) – zmniejsza uczucie swędzenia skóry i skórne reakcje alergiczne.


Czytaj też:


Hydroksyzyna – dawkowanie indywidualne

Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA) hydroksyzyna powinna być stosowana w najmniejszej skutecznej dawce. Osoby przyjmujące hydroksyzynę powinny natychmiast zgłaszać się do lekarza, jeśli występują u nich niepokojące objawy (szczególnie zaburzenia rytmu serca lub inne objawy związane z sercem).


Czas leczenia hydroksyzyną powinien być możliwie jak najkrótszy. Dawkowanie hydroksyzyny jest indywidualne i zależy od stanu pacjenta – dawki hydroksyzyny należy przyjmować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Mniejsze dawki hydroksyzyny stosuje się m.in. u osób starszych (hydroksyzyna może skutkować pogorszeniem funkcji poznawczych), pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.


UWAGA! W przypadku pominięcia dawki hydroksyzyny nie można zażywać podwójnej dawki – należy przyjąć ją w najbliższym możliwym czasie.


Hydroksyzyna – skutki uboczne

Przyjmowanie hydroksyzyny wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Możliwe działania niepożądane hydroksyzyny to m.in.:


 • senność;
 • ból głowy;
 • zmęczenie, uczucie znużenia;
 • suchość w jamie ustnej;
 • nudności;
 • zawroty głowy;
 • złe samopoczucie;
 • zaparcia, wymioty;
 • niedociśnienie;
 • pokrzywka;
 • świąd.


W niektórych przypadkach skutkami ubocznymi hydroksyzyny mogą być: tachykardia (przyspieszone bicie serca), dezorientacja, omamy, zapalenie skóry, zaburzenia widzenia, reakcje alergiczne, takie jak wysypka i pokrzywka. Są to bardzo rzadko występujące reakcje na hydroksyzynę.


Czytaj też:


Przedawkowanie hydroksyzyny

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki hydroksyzyny należy natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym.

Mogą wystąpić takie objawy, jak: tachykardia, gorączka, wymioty, bóle głowy, nadmierne uspokojenie, zaburzenia oddechowe, niedociśnienie, zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa, śpiączka.


Hydroksyzyna w ciąży i w czasie karmienia piersią

Hydroksyzyny nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji - substancja ta przenika przez barierę łożyskową i może osiągnąć znacznie większe stężenie w organizmie płodu. U noworodków może wywołać takie objawy, jak hipotonia (niedociśnienie), zaburzenia ruchowe, zatrzymanie moczu.


Hydroksyzyna – przeciwwskazania

 • zaburzenia rytmu serca;
 • choroby nerek;
 • choroby wątroby;
 • napady drgawkowe;
 • nadciśnienie;
 • zaburzenia oddychania;
 • jaskra;
 • osłabiona perystaltyka jelit;
 • astma.


Hydroksyzyna – interakcje

W czasie wizyty należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Hydroksyzyna może wchodzić w interakcje z innymi lekami – np. wzmagać działanie leków działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Nie jest wskazane stosowanie hydroksyzyny równocześnie z preparatami o działaniu cholinergicznym, lekami adrenergicznymi,


Hydroksyzyna – syrop, dawkowanie

Hydroksyzyna w syropie może wykazać działanie już po ok. 5-10 minutach od momentu przyjęcia – bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie uzyskiwane jest w ciągu ok. 2 godzin po przyjęciu preparatu.


Dawkowanie hydroksyzyny w syropie – tak jak w przypadku innych form – należy zawsze skonsultować z lekarzem. Do opakowania hydroksyzyny w syropie najczęściej dołączona jest miarka do odmierzania dawki.


Hydroksyzyna – tabletki

Hydroksyzyna w tabletkach powinna być popita szklanką wody. W tej formie hydroksyzyna wykazuje działanie po ok. 30-40 minutach.


Jak długo utrzymuje się działanie hydroksyzyny?

To kwestia indywidualna – na metabolizm leku wpływa wiek, stan zdrowia i inne predyspozycje organizmu. U dorosłych hydroksyzyna może utrzymywać się w organizmie od 7 do 20 godzin.


Hydroksyzyna bez recepty

W niektórych krajach można nabyć hydroksyzynę bez recepty, w Polsce lek wydawany jest w aptece tylko na receptę.

UWAGA!Kupując produkty z nielegalnego źródła, narażasz swoje życie! Kupuj leki tylko ze sprawdzonego źródła – nie kupuj na forach i uważaj na sklepy internetowe, które mają mało opinii. Jeśli lek dostępny jest tylko na receptę, nie próbuj kupić go z nielegalnego źródła – to wykroczenie.


Czy hydroksyzyna uzależnia?

Fizjologicznie hydroksyzyna nie jest substancją uzależniającą – dawkowana jest przez lekarza i wydawana na receptę, terapia hydroksyzyną zazwyczaj trwa krótko, dlatego ryzyko uzależnienia się jest niewielkie.


Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA) hydroksyzyna powinna być stosowana w najmniejszej skutecznej dawce. Osoby przyjmujące hydroksyzynę powinny natychmiast zgłaszać się do lekarza, jeśli występują u nich niepokojące objawy (szczególnie zaburzenia rytmu serca lub inne objawy związane z sercem) / PexelsZgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA) hydroksyzyna powinna być stosowana w najmniejszej skutecznej dawce. Osoby przyjmujące hydroksyzynę powinny natychmiast zgłaszać się do lekarza, jeśli występują u nich niepokojące objawy (szczególnie zaburzenia rytmu serca lub inne objawy związane z sercem) / Pexels

Mechanizm działania hydroksyzyny (penetracja do ośrodkowego układu nerwowego) co prawda nie jest związany ze znaczącym ryzykiem wystąpienia uzależnienia, ale istnieje ryzyko przyzwyczajenia się do przyjmowania substancji (szczególnie u osób ze skłonnościami do uzależnień). Dlatego w przypadku każdej osoby ryzyko uzależnienia hydroksyzyną należy oceniać indywidualnie.


Hydroksyzyna a alkohol

W trakcie terapii hydroksyzyną nie należy spożywać alkoholu, który może wywoływać skutki uboczne lub nasilać działania niepożądane leku.


UWAGA Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u lekarza. Jeśli masz problemy ze zdrowiem, należy skonsultować się ze specjalistą.
Autor: Jacek Krajl