Hormonalna karuzela – o pierwszych symptomach ciąży

Po czym poznać, że mogę być w ciąży? Jakich zmian powinnam się spodziewać? Poznanie odpowiedzi na te pytania, pomaga kobiecie starającej się o dziecko przygotować się na nowości, które niebawem nastąpią. Jeśli jednak ewentualna ciąża byłaby nieplanowana, pamiętaj, że wszystkie hipotetyczne jej objawy mogą być wywołane Twoim stresem.

Po czym poznać, że mogę być w ciąży? Jakich zmian powinnam się spodziewać? Poznanie odpowiedzi na te pytania, pomaga kobiecie starającej się o dziecko przygotować się na nowości, które niebawem nastąpią. Jeśli jednak ewentualna ciąża byłaby nieplanowana, pamiętaj, że wszystkie hipotetyczne jej objawy mogą być wywołane Twoim stresem.

Biust seksbomby

U dużej grupy kobiet pierwszą wskazówką, że mogą być one w ciąży są zmiany w gruczołach sutkowych. Piersi mogą stać się tkliwe i lekko obrzęknięte nawet kilka dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Jednak podobne objawy występują u wielu kobiet tuż przed okresem, więc może to być mylące. Mimo wszystko jest to ważny symptom ciąży u tych pań, które mimo że doszło do zapłodnienia, mają niewielkie krwawienie w terminie odpowiadającym miesiączce. Ból, obrzmienie i ciężkość piersi nie ustępuje bowiem z jego pojawianiem się, ale się utrzymuje. Piersi będą się powiększać przez całą ciążę, a w okresie laktacji urosną jeszcze bardziej (mogą się powiększyć nawet o kilka rozmiarów). Przygotuj się na zakup większych staników i to być może kilkakrotnie.


Zatrzymanie miesiączki

W większości przypadków przyczyną wtórnego braku miesiączki (czyli takiego, który wystąpił u kobiety dotychczas prawidłowo i regularnie miesiączkującej) jest właśnie ciąża. Może się zdarzyć krwawienie w terminie miesiączki, które zwykle jest bardziej skąpe i krótsze niż zazwyczaj. Takie krwawienie może wystąpić nawet trzykrotnie, imitując 3 cykle u ciężarnej już kobiety. Dzień, w którym miało wystąpić krwawienie miesiączkowe, to najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego.


Zmęczenie i ospałość

Pojawiają się bardzo wcześnie - już w kilkutygodniowej ciąży. Wiele kobiet musi ucinać sobie drzemkę w środku dnia. Kładą się spać wcześniej niż zwykle i natychmiast zasypiają. Lepiej nie walczyć z sennością. Sen to zdrowie dla mamy i dzidziusia. Zmęczenie i uczucie senności łagodnieją z biegiem czasu, ale u niektórych kobiet utrzymują się przez całą ciążę.


Bóle głowy i duszność

Bóle głowy często są dla kobiety uciążliwe. Najlepszymi sposobami na ich złagodzenie są: częste popijanie letniej wody, ciepłe okłady na skronie (lub poduszka elektryczna), spacery i sen. Uczucie duszności na początku ciąży jest reakcją na progesteron. Później wynika z uciśnięcia płuc przez przesunięte narządy wewnętrzne. Jedyna rada to unikanie małych, zatłoczonych pomieszczeń i długiego stania.


Zwiększona wrażliwość na zapachy, zachcianki

Zarówno mdłości jak i zachcianki kobiet ciężarnych są często związane z ich zwiększoną wrażliwością na zapachy. Nagle czujesz nowe perfumy koleżanki, choć wcześniej nie zwracałaś na takie rzeczy uwagi. Jabłka na ryneczku pachną tak pięknie, że po prostu musisz je kupić. Co więcej, jeszcze w drodze do domu wycierasz jedno w chusteczkę i jesz. Nie możesz się powstrzymać. Za to w autobusie jest już mniej przyjemnie. Czasem zachcianki wynikają tylko z wyobrażeń, albo pragniemy potrawy, którą zobaczyłyśmy w telewizji. Istnieje teoria, że ciężarne, podobnie jak małe dzieci, mają instynkt mówiący im, czego brakuje ich organizmowi poprzez zachcianki. Jednak trudno się tym wytłumaczyć mężowi, jeśli zapragniesz frytek i kubełka lodów o północy.


Mdłości i wymioty

Mdłości i wymioty pojawiają się zwykle po 6 tygodniu ciąży. U niektórych kobiet później. Są nieprzyjemne, ale jeśli nie utrudniają jedzenia i nie tracisz na wadze, są objawem pozytywnym. Świadczą o zdrowej ciąży. Ich przyczyna nie jest do końca poznana, ale to prawdopodobnie reakcja organizmu na pewne hormony. Jeśli wymioty pojawiają się rano, spróbuj zjeść mały posiłek jeszcze przed wstaniem z łóżka. Pomaga także przegryzanie migdałów. Wymioty rzadko utrzymują się dłużej niż do końca pierwszego trymestru ciąży.


Ciąża karmiącej mamy

Jeśli karmisz piersią, znacznie trudniej jest Ci wyłapać ewentualne objawy kolejnej ciąży. Jednak pewne sygnały może Ci dawać starsze dziecko. Hormony wydzielane w organizmie ciężarnych zmieniają bowiem smak mleka. Maluch może więc pić niechętnie, grymasić, albo zupełnie tego odmówić. Może także zdarzyć się, że pokarm zacznie zanikać. Jeśli jednak, mimo potwierdzonej ciąży, laktacja przebiega normalnie, a dziecko chętnie je, po konsultacji z lekarzem możesz kontynuować karmienie.

Autor: Marta Mozol-Jursza