​Holter ciśnieniowy – wyniki, przebieg. Jak przygotować się do badania?

Holter ciśnieniowy (Holter RR) to badanie polegające na 24-godzinnym automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Pomiar ciśnienia rejestrowany jest automatycznie - zazwyczaj co ok. 15 minut w ciągu dnia i co pół godziny w nocy.

Holter ciśnieniowy (Holter RR) to badanie polegające na 24-godzinnym automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Pomiar ciśnienia rejestrowany jest automatycznie - zazwyczaj co ok. 15 minut w ciągu dnia i co pół godziny w nocy.

Holter ciśnieniowy jest potoczną nazwą badania ABPM (ang. ambulatory blood pressure monitoring, czyli ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi).


Co to jest holter ciśnieniowy?

Holter ciśnieniowy to kardiologiczne badanie diagnostyczne, dzięki któremu możliwy jest zapis wykonywanych cyklicznie pomiarów ciśnienia w pamięci elektronicznej urządzenia noszonego przez pacjenta przez całą dobę. Dzięki temu holter ciśnieniowy pozwala uniknąć błędów, które mogą wystąpić w pojedynczych pomiarach w gabinecie lekarskim.


Jednym z takich błędów jest nadciśnienie „białego fartucha” (syndrom białego fartucha). Co prawda nazwa badania odnosi się do Normana Holter, amerykańskiego biofizyka, twórcy urządzenia rejestrującego pracę serca (tzw. holter EKG), ale nie zostało przez niego wynalezione.


Czytaj też: Nadciśnienie tętnicze – pierwsze objawy


Holter ciśnieniowy – wskazania do badania

W jakich sytuacjach może być zlecony holter ciśnieniowy?


 • podejrzenie nadciśnienia w wyniku syndromu białego fartucha
 • badanie ciśnienia w nocy
 • nadciśnienie tętnicze oporne
 • hipotensja ortostatyczna
 • wahania między wynikami pomiaru ciśnienia w gabinecie
 • skoki ciśnienia w pomiarach domowych
 • cukrzyca typu 1., cukrzyca ciążowa
 • badanie skuteczności leczenia nadciśnienia


Czytaj też: Cukrzyca – jak rozpoznać? Jakie są objawy cukrzycy typu 1. i typu 2.?


Holter ciśnieniowy – przebieg badania

 1. aparat mierzący ciśnienie w czasie ambulatoryjnego monitorowania ciśnienia krwi zakładany jest w godzinach porannych w dniu badania
 2. pacjent proszony jest o prowadzenie dzienniczka aktywności, w którym spisywane są wszystkie ważne zdarzenia: aktywność fizyczna, sytuacje stresowe, przyjmowane posiłki, godziny pracy itd.)
 3. Zaleceniem w czasie pomiarów jest wyprostowanie kończyny w stawie łokciowym w momencie wykonywania każdego cyklicznego pomiaru


Holter ciśnieniowy – wyniki, interpretacja

Prawidłowe wyniki w badaniu holtera ciśnieniowego:

 • średnie ciśnienie tętnicze w ciągu dnia: <135/85 mm Hg
 • średnie ciśnienie tętnicze w nocy: <120/70 mm Hg


Czytaj też: Badanie ogólne moczu – wyniki, normy, cena

Autor: Jacek Krajl