Histeria

Wbrew pozorom ciężko ją zdiagnozować. To choroba utrudniająca życie zarówno osobie, której dotyczy, jak i jej najbliższych. To, co inni potrafią przyjmować spokojnie, histeryk bardzo silnie przeżywa.

Wbrew pozorom ciężko ją zdiagnozować. To choroba utrudniająca życie zarówno osobie, której dotyczy, jak i jej najbliższych. To, co inni potrafią przyjmować spokojnie, histeryk bardzo silnie przeżywa.

Przyczyny

Przyczyny histerii mogą być różne. Niektórzy specjaliści uważają, że jest ona wrodzonym zaburzeniem osobowości. Zaburzenie równowagi nerwowej powodują również urazy psychiczne lub przeciążenie układu nerwowego. Niekiedy uszkodzenia układu nerwowego mogą być spowodowane inną chorobą lub wypadkiem, w wyniku którego nastąpił uraz czaszki.


Objawy

Histeria jest to rodzaj nerwicy, który charakteryzuje się następującymi objawami: zmienność nastrojów, niedojrzałość emocjonalna, zależność sądów od innych osób. Ludzie z osobowością histeryczną są często nieobliczalni i impulsywni. Ich zachowanie może przypominać grę aktorów w teatrze. Nie jest to jednak zachowanie udawane, a naturalne reakcje. Histerykowi brakuje poczucia bezpieczeństwa i jest on nadmiernie zależny od aprobaty otoczenia.

Histeria może również imitować różne choroby i dolegliwości – bóle w jamie brzusznej, kołatanie i przyspieszenie akcji serca, zaburzenie miesiączkowania u kobiet, drżenie mięśni, ślepotę, głuchotę, uczucie duszenia w gardle czy nawet niemożność chodzenia.


Leczenie

Histeria jest chorobą bardzo indywidualną i trudno jest znaleźć granicę, od której zachowania danej osoby zaliczają się do choroby i powinny być leczone. Decyzję o leczeniu najczęściej podejmuje pacjent wraz ze swoimi najbliższymi. Lekarz musi przede wszystkim odróżnić, czy objawy są prawdziwymi objawami nerwicy histerycznej czy po prostu osoba „pozwala” sobie na takie zachowania, bo są one dla niej wygodne. Ogromną rolę w leczeniu histerii pełni psychoterapia. W niektórych przypadkach stosuje się również środki uspakajające i hipnozę.

W starożytności uważano, że przyczyną histerii jest wędrowanie macicy w ciele kobiety. Dopiero w XVII wieku uznano, że może ona również dotyczyć mężczyzn. Dzisiaj, choć choroba nie jest uważana za dziedziczną, mówi się, że duży wpływ na powstanie postaw histerycznych mają pierwsze lata dziecka. To wtedy kształtuje się osobowość człowieka.

Autor: Oprac.AŁ