Higiena intymna

Higiena intymna jest najważniejszym elementem higieny ogólnej i ważnym elementem profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Higiena intymna to nie tylko uczucie świeżości, ale także - a może głównie - ochrona przed infekcjami i stanami zapalnymi.

Higiena intymna jest najważniejszym elementem higieny ogólnej i ważnym elementem profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Higiena intymna to nie tylko uczucie świeżości, ale także - a może głównie - ochrona przed infekcjami i stanami zapalnymi.

Rozmowa z mgr farm. Markiem Bieleckim z Apteki Medica w Środzie Wielkopolskiej.


O higienie intymnej mówi się nadal niewiele, bo dotyczy miejsc osnutych zawstydzeniem. I właśnie dlatego zapytam: jak dbać o higienę intymną.


Po pierwsze należy podmywać się pod bieżącą wodą, Można sięgnąć po specjalne płyny do higieny intymnej o kwaśnym pH, najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego, który pomaga odtworzyć naturalną florę ochronną pochwy. W trakcie miesiączki należy podmywać się dwa razy dziennie lub częściej, w miarę potrzeby. Ważna jest także to, by nie przesiadywać często i długo w wannie z płynami do kąpieli lub solami, bo sprzyja to wypłukiwaniu naturalnych bakterii. Do podmywania się nie należy stosować myjek i gąbek, które są siedliskiem grzybów. A po myciu należy starannie (ale zarazem delikatnie) osuszyć całe krocze. Jeśli przyjmuje się pigułki antykoncepcyjne lub przechodzi kurację antybiotykiem, należy zaaplikować sobie kapsułki dopochwowe z pałeczkami kwasu mlekowego. Panie, które stosują pigułki, powinny też wiedzieć, że w czasie całego cyklu wydzielina pojawia się w tej samej ilości, nie zmienia zapachu i koloru. Każde odstępstwo od tego jest sygnałem, że coś jest nie tak.


O higienę pozwalają nam dziś zadbać rozmaite środki higieniczne.


Stosując je także należy trzymać się pewnych zasad. Korzystając z wkładek higienicznych, trzeba często je zmieniać. Najlepiej wybierać tzw. wkładki oddychające, które sprawią, że okolicy narządów płciowych nie będzie zbyt wilgotno. Podczas miesiączki należy często zmieniać podpaski lub tampony. A kobiety, które maja tendencje do infekcji dróg rodnych, powinny zrezygnować z tamponów. Najlepiej byłoby nie używać zapachowych podpasek czy wkładek, bo mogą podrażniać śluzówkę. Jeśli chodzi się na basen, przed kąpielą należy założyć tampon, a natychmiast po jej zakończeniu wyjąć go i podmyć się płynem do higieny intymnej. Nie należy robić irygacji pochwy, bo są to zabiegi zabójcze dla bakterii kwasu mlekowego, który chroni cię przed drobnoustrojami. I podstawa – należy zrezygnować bielizny ze sztucznych włókien – skóra nie może w niej oddychać, jest wilgotna, a to sprzyja infekcjom. Bielizna powinna być też wygodna by nie podrażniać miejsc intymnych.


W aptekach znajdziemy całą gamę preparatów do higieny intymnej. Od płynów do mycia, przez chusteczki przydatne np. w podróży. Czym kierować się wybierając preparat do higieny intymnej?


Środki do higieny intymnej należy dobierać indywidualnie, zależnie od płci i wieku. Ważne jest uwzględnienie predyspozycji pacjentów do uczuleń na jakikolwiek składnik preparatu. Jeżeli chodzi o dobór preparatów do higieny intymnej kobiet należy kierować się aktualnym stanem fizjologicznym pacjentki (tj. etap rozwoju, faza cyklu płciowego, aktywność seksualna, ciąża, połóg.) Preparaty do higieny intymnej, jak już wspomniałem, powinny mieć odczyn kwaśny.


Częstym problemem kobiet też są drobne infekcje miejsc intymnych. Czy w aptece znajdziemy preparaty bez recepty, które pomogą zlikwidować ten problem?


Oczywiście, choć uważa się, że nawet objawy tak zwanych drobnych infekcji miejsc intymnych u kobiet czy mężczyzn wymagają konsultacji lekarskich. Podstawowymi składnikami większości preparatów do higieny intymnej są chlorheksydyna, triklosan, czy też niektóre aminy czwartorzędowe jako środki antydrobnoustrojowe. Bardzo często w ich składzie znajdziemy też kwas mlekowy. Związek ten, zapewniając kwaśny odczyn, zabezpiecza prawidłową mikroflorę, a to zmniejsza ryzyko infekcji.


Jakie jeszcze składniki preparatów do higieny intymnej wspomogą walkę z infekcją?


Warto wymienić garbniki – działające ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne oraz śluzy składające się z cukrów i kwasów uronowych – działają zmiękczająco, łagodzą podrażnienia. Zastosowanie znajdują również ekstrakty z nagietka, wyciągi z melisy, rumianku, krwawnika, arniki, dziewanny czy macierzanki. Coraz częściej w składzie takich preparatów pojawiają się eteryczne np. z drzewa herbacianego (wykazuje silne działanie bakteriobójcze) czy olejek lawendowy. Dodajmy, że dziś w aptece znajdziemy preparaty do higieny intymnej w wielu postaciach – są płyny, pianki, żele czy specjalne mydła. W podróży i nie tylko bardzo przydatne mogą okazać się chusteczki, odświeżające oraz likwidujące intymne zapachy.


A co z higieną intymną kobiet w ciąży?


Przygotowując się do ciąży należy pamiętać o tym, by skonsultować się z ginekologiem i wykluczyć ewentualne stany zapalne w obrębie dróg rodnych. Infekcje w miejscach intymnych są istotnym czynnikiem zmniejszającym prawdopodobieństwo skutecznego zapłodnienia. Kobiety w ciąży powinny unikać stosowania do higieny intymnej środków czystości o odczynie zasadowym np. mydła. Powodują one podrażnienia i suchość okolic intymnych, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego też do higieny intymnej powinno się używać preparatów dostępnych tylko w aptece. Unikalna formuła dostępnych w aptekach żeli jest oparta na łagodnych, niejonowych, amfoterycznych substancjach myjących oraz naturalnych składnikach o działaniu łagodzącym podrażnienia.


Powiedzmy jeszcze o higienie intymnej mężczyzn. Czy istnieją preparaty stworzone z myślą o panach?


Coraz częściej spotykamy w aptece takie preparaty. Zawierają one składniki pielęgnacyjne, odkażające i łagodzące otarcia, podobnie jak te dla kobiet, a różnią się głównie zapachem. Na koniec warto przypomnieć, że wszystko w nadmiarze szkodzi, przesadne, zbyt częste mycie, przy zastosowaniu nawet najbardziej odpowiednich środków, może niszczyć naturalną florę bakteryjną, która stanowi ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Autor: Sybilla Walczyk