Herbatki na trawienie również dla dzieci

Ból brzucha, wzdęcia, poczucie pełności. Pomóżmy żołądkowi: sięgnijmy po ziołową herbatkę ułatwiającą trawienie.

Ból brzucha, wzdęcia, poczucie pełności. Pomóżmy żołądkowi: sięgnijmy po ziołową herbatkę ułatwiającą trawienie.

Rzadko myślimy o tym, jak ciężką pracę codziennie wykonuje nasz układ trawienny. Bardziej zajmuje nas smak potraw i to, by posiłki były odpowiednio obfite. Zdecydowanie mniej uwagi poświęcamy temu, by były lekkostrawne. Zajadamy się więc trudnymi do strawienia pokarmami, sprawiając, że nasz żołądek musi się naprawdę nieźle napracować! Dlatego warto mu to trudne zadanie ułatwić. Jak? Najprościej i najbardziej skutecznie: sięgając po ziołową herbatkę, ułatwiającą trawienie i wspierającą nasz żołądek i jelita w ich trudnym zadaniu.


Zdrowe ziółka

„Ziołowej” pomocy będą wymagały zwłaszcza potrawy tłuste (np. kapiące od zawiesistych sosów), smażone, wzdymające (groch, kapusta, cebula), pełne majonezu (np. ciężkie sałatki) i cukru (wszelkie ciasta, pączki i torty). Wszystkie te pokarmy stanowią dla układu trawiennego tak wielkie wyzwanie, że po ich spożyciu dobrze byłoby sięgnąć po ułatwiającą trawienie herbatkę, zanim jeszcze poczujemy efekty naszego łakomstwa. Tym bardziej że lekarstwo na dolegliwości trawienne znajdzie się w każdej niemal aptece i… na większości półek z przyprawami.


Brzuch jak balon

Gdy zbyt dużo zjemy, żołądek czasem nie nadąża i wydziela zbyt małą ilość kwasów żołądkowych. Jedzenie jest więc tylko częściowo strawione. Zalegając w jelitach zaczyna fermentować, a to uwalnia gazy wydymające brzuch – czasem aż do bólu. W takiej sytuacji naszym największym sprzymierzeńcem będzie… pospolity kminek. Zawarte w jego nasionach substancje zwiększają wydzielanie soków trawiennych, usprawniają pracę jelit i usuwają namiar gazów z układu pokarmowego. Kuracja najszybciej zadziała, gdy zalejemy szklanką wrzątku łyżkę zmiażdżonych uprzednio nasion kminku i zaparzymy pod przykryciem przez kwadrans. Herbatkę z kminku można podawać też małym dzieciom. Najlepiej jednak kupić gotową mieszankę, przeznaczoną specjalnie dla maluchów. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, można podawać im wykonany w domu napar, ale trzeba rozcieńczyć go wodą i poić dziecko łyżeczką.

Dobrze likwiduje wzdęcia także herbatka z mięty pieprzowej. Zawartość olejku eterycznego i flawonoidów sprawia, że mięta działa rozkurczowo, wspomaga więc wydzielanie soków trawiennych przez narządy układu trawiennego, a także rozkurcza jelita i łagodzi spowodowany nadmiarem gazów ból. Herbatkę należy wypić po posiłku. Jeśli nie mamy gotowej do zaparzania, w torebkach, zalejmy wrzątkiem łyżkę stołową suszu miętowego. Uwaga: lepiej nie sięgać po miętę, jeśli cierpimy na refluks. Może ona nasilić związane z nim dolegliwości.


Kiedy boli żołądek…

…sprawdzą się zioła o gorzkim smaku, takie jak piołun czy majeranek. Zaczną działać… zanim jeszcze dotrą do żołądka. Jak to możliwe? Kiedy nasze receptory smakowe wyczuwają gorzki smak, żołądek dostaje sygnał „poganiający” produkcję kwasów trawiennych. Zwiększając ich wydzielanie usprawnia i przyspiesza trawienie tłuszczów i białek, będących najczęstszą przyczyną poczucia ucisku w żołądku.

Najszybciej działa piołun ze względu na swój bardzo gorzki smak. Niestety, to właśnie jego gorycz jest też powodem, dla którego nie każdy jest w stanie skorzystać z jego dobrodziejstw, bo opartą na piołunie miksturę trudno przełknąć. Takie osoby powinny wymieszać piołun z miętą lub sięgnąć po majeranek – również obdarzony gorzkim smakiem, lecz zdecydowanie łagodniejszy. Zaparzyć należy dwie łyżeczki suszonego majeranku. W przypadku piołunu wystarczy jedna czwarta łyżeczki. Napar należy pić małymi łyczkami.


Stop biegunce

Biegunka jest rodzajem „koła ratunkowego” – skoro już trafiło do naszego brzucha coś, co naprawdę trudno strawić, organizm stara się pozbyć tego jak najprędzej. Trzeba więc działać mądrze, bo z jednej strony dobrze jest zahamować rozwolnienie (powoduje bowiem odwodnienie), ale z drugiej należy wiedzieć, co jest przyczyną problemów.

Przede wszystkim musimy pamiętać, by zwiększyć ilość wypijanych płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Najlepiej sprawdzi się ciepła, niegazowana woda, ale ziołowe herbatki, usprawniające trawienie też są doskonałym pomysłem.

Ogromnym sprzymierzeńcem w takiej sytuacji będzie ziele rumianku. Napar z suszonych kwiatów zmniejszy skurcze jelit, a tym samym spowolni przesuwanie ich treści – czyli wyhamuje biegunkę. Rumianek zawiera też substancje odkażające, chamazulen i bisabolol, leczące stan zapalny. Łagodzi także ból brzucha, więc można sięgnąć poń także w przypadku, gdy tylko boli nas żołądek. Najlepiej jest pod przykryciem zaparzyć od razu dwie torebki herbatki rumiankowej lub łyżkę suszonych kwiatów tego zioła.

Dzięki zawartości dużej ilości uspokajających skurcze jelit tanin dobrze sprawdzają się w biegunce suszone owoce czarnej jagody. Taniny działają też ściągająco na śluzówkę układu pokarmowego, łagodząc podrażnienia. Aby herbatka podziałała, trzeba aż trzy czubate łyżki jagód zalać pół litra zimnej wody i przez 15 minut gotować pod przykryciem. Kuracja polega na piciu niewielkiej ilości chłodnego naparu (np. po małym łyczku) co pół godziny, aż minie biegunka. Płyn trzymaj w lodówce. Tę metodę można zastosować także w przypadku dzieci.

Autor: Hanna Mądra