Herbatka niemowlaka

Na rynku pełno jest herbat i herbatek przeznaczonych dla niemowląt. Producenci przekonują o ich licznych zaletach - ułatwiają zasypianie, pomagają przy kolkach. Jak i kiedy podawać je dziecku?

Na rynku pełno jest herbat i herbatek przeznaczonych dla niemowląt. Producenci przekonują o ich licznych zaletach - ułatwiają zasypianie, pomagają przy kolkach. Jak i kiedy podawać je dziecku?

Dzieci karmione piersią

Według WHO najlepiej jest karmić wyłącznie piersią do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Oznacza to, że maluch młodszy nie potrzebuje dodatkowego źródła płynów, nawet w czasie upałów. Zdarza się jednak, że niemowlę młodsze sygnalizuje pragnienie. Wtedy warto podać mu przegotowaną wodę źródlaną łyżeczką lub za pomocą specjalnego kieliszka. Podawanie butelki może negatywnie wpływać na odruch ssania.

Jeśli nasz syn lub córka cierpi na kolki, zamiast herbatki, lepiej jest podać mu kropelki z olejku koprowego. Najlepszym czasem na wprowadzenie herbatek jest okres rozszerzania diety malucha. Warto pamiętać, że te granulowane zawierają w swoim składzie cukier (np. glukozę, laktozę), którego namiar w diecie dziecka jest wykształcaniem złych nawyków żywieniowych. Niekorzystnie wpływa także na pierwsze ząbki. Dlatego lepiej jest wybrać herbatki w torebkach i ich nie dosładzać. Pamiętajmy także o higienie ząbków. Napoje należy podawać przed ich czyszczeniem.


Dzieci karmione sztucznie

Mleko modyfikowane, choć obecnie jest dobrze dostosowane do potrzeb niemowląt, ma skład stały i niezależny od warunków zewnętrznych. W czasie upałów zapewnia dziecku tyle samo płynów, ile w innych okresach roku. Mimo to mieszanki mleczne zawsze należy przyrządzać zgodnie z przepisem na opakowaniu, co jest bardzo ważne dla zdrowia malucha. Dlatego dopajanie jest konieczne częściej niż u dzieci karmionych piersią.

Wodę lub przeznaczone dla niemowląt herbatki powinniśmy podawać latem przy wysokich temperaturach oraz jeśli dziecko gorączkuje. Dopajanie może się również okazać konieczne w zaparciach. Ale uwaga, jeśli podejrzewamy odwodnienie, zawsze skonsultujmy się z pediatrą. Nie próbujmy działać na własną rękę.

Po czwartym miesiącu życia, kiedy maluch poznaje nowe smaki, w jego diecie powinny znaleźć się również herbatki. Wcześniej mogliśmy podawać jedynie te ziołowe, teraz można także owocowe. Wprowadzajmy je jednak stopniowo, dostosujmy ich ilość i smaki do pragnienia i gustu dziecka.

Ponieważ maluchy butelkowe mogą mieć nieco większą skłonność do nadwagi, uważajmy z napojami słodzonymi. Zawsze sprawdzajmy skład mieszanki, którą zamierzamy podać dziecku. Nie wierzmy w znany mit, że bez glukozy napój dziecku nie zasmakuje. Jeśli od początku przyzwyczai się do niesłodzenia, nie będzie takich problemów. Oczywiście należy podawać glukozę zawsze wtedy, kiedy zaleci to lekarz.


Jak działają herbatki ziołowe i owocowe oraz w jakim wieku należy je podawać?

U najmłodszych dzieci karmionych butelką, można w przypadku kolek stosować słabą herbatkę z kopru włoskiego lub rumiankową. Ta druga pomoże także w wypadku ropiejących oczek, działa przeciwzapalnie i pomaga w ząbkowaniu. Bardzo rzadko zdarza się jednak, że zioła te uczulają. Dlatego obserwujmy dziecko. Po czwartym miesiącu maluch może spróbować melisy. Ma ona działanie uspokajające, kojące, ułatwia zasypianie.


Po szóstym miesiącu:

- dzika róża – doskonałe źródło witaminy C (jak się okazuje, zawiera jej więcej niż cytrusy), doskonała na przeziębienia, wzmacnia odporność,

- miętowa – przy niestrawności,

- z lipy – doskonała na gorączkę, przyspiesza zdrowienie przy infekcji, działa napotnie,

- czarny bez – działa przeciwzapalnie, pomaga w przeziębieniach i reguluje trawienie,

Warto, aby te herbaty weszły do diety dziecka na stałe, również kiedy będzie dorastać. Kiedy maluch skończy rok, można zacząć słodzić je miodem.


Kiedy podać klasyczną herbatę?

Napoje z liści herbaty zawierają teinę oraz inne składniki, które nie są korzystne w diecie niemowląt i małych dzieci. Czarnej herbaty lepiej nie wprowadzać szybko do diety dziecka, a jeśli to robimy, najlepiej w postaci bawarki. Zieloną natomiast można podać już trzy czy czterolatkowi. Oczywiście słabą i tylko od czasu do czasu. Dzięki temu polubi jej specyficzny smak i przyzwyczai się do niej. A warto ją pić ze względu na działanie oczyszczające i przeciwnowotworowe.

Autor: Marta Mozol-Jursza