Herbaciana piękność

Herbata, zwłaszcza zielona, zarówno w postaci napoju, jak i serwowana w kosmetykach pomaga wygnać z organizmu to, co kradnie nam młodość.

Herbata, zwłaszcza zielona, zarówno w postaci napoju, jak i serwowana w kosmetykach pomaga wygnać z organizmu to, co kradnie nam młodość.

Świeżo zebrane liście zawierają 75-80 proc. wody, ale po wszystkich etapach produkcji to tylko kilka procent. Zawierają wiele związków chemicznych: węglowodany, makro- i mikroelementy. Liście krzewu herbacianego są bogate w związki biologicznie czynne, przede wszystkim polifenole, kofeinę, witaminę C i aminokwasy. Znajdują się też w niej witaminy A, B, P i K. Skład chemiczny liści zależy od odmiany krzewu, z którego są zbierane oraz od przemian chemicznych zachodzących w liściach po zbiorze.


Coś dla ciała

Każdego dnia skóra jest narażona na stres, toksyczne zanieczyszczenia, promieniowanie UV, a więc na atak wolnych rodników. Pod ich wpływem i ze względu na upływ czasu produkcja kolagenu i elastyny zmniejsza się, a poziom naturalnych lipidów spada. Kiedy skóra próbuje pospiesznie bronić się przed szkodliwą inwazją, kieruje wszystkie siły obronne przeciw niesprzyjającym czynnikom po to, by zachować zdrowie i młodość. Wraz z rozpoczęciem odbudowy zniszczonych, naturalnych struktur i uruchomieniem procesów odnowy rozpoczyna się nieuchronna spirala starzenia.

Pijąc herbatę bądź też stosując kosmetyki ją zawierające przedłużamy sobie młodość. Zielona wersja herbaty jest bogatsza, zawiera więcej witaminy C, chlorofilu, kwasów organicznych, prostych polifenoli, a więc doskonale nadaje się do pielęgnacji w kosmetykach. Obok naparu wykorzystuje się jako surowiec także ekstrakty proszkowe, glikolowe, glicerynowe i alkoholowe. Jest to surowiec popularny, ponieważ hamuje aktywność kolagenozy - enzymu, który odpowiada za rozpad kolagenu w skórze. Ta właściwość razem z mocnym działaniem przeciwutleniającym działa antystarzeniowo. Łatwość zapobiegania stanom zapalnym znajduje także zastosowanie herbaty w pielęgnacji skóry wrażliwej i podrażnionej.


Coś dla włosów

Wyciąg z zielonej herbaty zapobiega także uszkodzeniom skóry, do których dochodzi pod wpływem działania promieniowania UV. Zarówno polifenole (katechiny), taniny i kofeina z zielonej herbaty wspomagają ochronę skóry przeciw promieniowaniu UVB i UVA. Z tego powodu znajduje często zastosowanie w kosmetykach do opalania. Wyciąg z zielonej herbaty przyspiesza metabolizm w komórkach skóry, pobudzając spalanie tłuszczu i usuwanie toksyn. Sprawdza się więc w pielęgnacji skóry z cellulitem. Wyciąg z zielonej herbaty dodaje się również do produktów do pielęgnacji włosów - stymuluje cebulki do wzrostu. Za efekt ten odpowiedzialne są katechiny. Kosmetyki z zielonej herbaty polecane są więc przy wypadaniu włosów oraz łysieniu androgenowym zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.


Dla każdej cery

W kosmetyce zielona herbata stosowana jest także w preparatach przeznaczonych dla cery suchej, tłustej i trądzikowej. Wspomaga leczenie trądziku, łącznie z trądzikiem różowatym, hamuje aktywność enzymu, który wzmaga pracę gruczołów łojowych, co powoduje silniejsze przetłuszczanie skóry i tworzenie wyprysków. Co ciekawe, polecany przy problemach z łuszczycą i łupieżem. Wykazuje działanie regenerujące, tonizujące, ściągające. Wpływa też na przepuszczalność naczyń krwionośnych, co pozwala na uzyskanie działania przeciwobrzękowego, zwłaszcza w okolicach oczu, zmniejsza ryzyko podrażnień. Poprawia wygląd cery z problemami naczynkowymi.

Dodatkowym działaniem kosmetycznym związków polifenolowych jest powierzchniowe działanie ściągające, pozwalające na uzyskanie okresowego, lepszego napięcia skóry. Tylko od pomysłowości specjalistów od receptur, doceniających walory pielęgnacyjne herbaty, zależy ciągłe poszerzanie zastosowania tego produktu.


Przeciw wolnym rodnikom

Efekty kosmetyczne zielonej herbaty to jednak przede wszystkim walka z wolnymi rodnikami za przyczyną związków polifenolowych oraz kofeiny. Polifenole wpływają na aktywność wielu enzymów skóry, w tym także enzymów odpowiedzialnych za niszczenie ścianek naczyń krwionośnych. Wyciąg z liści jest często składnikiem toników, mleczek, kremów, maseczek, balsamów i innych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Zielona herbata używana jest w szerokim zakresie, począwszy od preparatów przeciwzmarszczkowych, ujędrniających, wspomagających odchudzanie do kosmetyków o charakterze ściągającym. Nie należy zapominać, że jest też cenionym składnikiem produktów do higieny intymnej.

Herbata jest pozytywnym składnikiem naszej diety, choć należy też pamiętać, że może mieć niekorzystny wpływ na wchłanianie żelaza. Na pewno jednak podana skórze w kosmetykach, szczególnie na noc, gdy procesy regeneracji przebiegają intensywnie i bez zakłóceń, jest świetnym elementem pielęgnacji.

Autor: Barbara Włudyka