Grypa żołądkowa

Mimo, że trwa dość krótko, jej objawy nie należą do przyjemnych. Często chorują na nią dzieci od 3 miesiąca do 3 roku życia, ale doskonale znana jest osobom w każdym wieku.

Mimo, że trwa dość krótko, jej objawy nie należą do przyjemnych. Często chorują na nią dzieci od 3 miesiąca do 3 roku życia, ale doskonale znana jest osobom w każdym wieku.

Zapalny stan żołądkowo – jelitowy wywołany przez rotawirusy najczęściej występuje jesienią i zimą. Objawia się przede wszystkim obfitą biegunką i wymiotami. Towarzyszą temu gorączka, osłabienie, bóle brzucha i nudności.


Skąd się bierze

Grypą żołądkową bardzo łatwo jest się zarazić. Cząsteczki wirusa wywołującego tę chorobę przenoszą się drogą feralno – oralną, np. przez brudne ręce, jak i drogą kropelkową. Niestety ich aktywność rozpoczyna się jeszcze przed wystąpieniem objawów u chorego, w czasie choroby oraz do kilku dni po wyzdrowieniu. Dlatego okres zarażania jest stosunkowo długi.


Leczenie

Nie ma skutecznej metody na leczenie grypy żołądkowej. Trzeba ją po prostu przeczekać. Kuracja polega na wypijaniu dużej ilości płynów oraz zbijaniu gorączki lekami przeciwgorączkowymi. Pić najlepiej wodę niegazowaną i słabą herbatę (zalecana miętowa). Unikać natomiast należy napojów gazowanych, mleka, kawy i soków. Trzeba również uzupełniać elektrolity, które są dostępne w aptece w postaci proszku do sporządzenia napoju. By uzupełnić florę bakteryjną powinno się jeść jogurty oraz probiotyki w postaci kapsułek. Po ustąpieniu wymiotów można spróbować jeść kleik i pieczywo ryżowe lub sucharki. Z czasem należy wprowadzać do diety gotowane ziemniaki, ryż, marchewkę i mięso drobiowe. Ważne jest również szczególne przestrzeganie higieny osobistej i częste mycie rąk. Objawy najczęściej ustępują po 2-4 dniach. Zdarza się jednak, że trwają nawet do 9 dni.

Po przebytej chorobie, w organizmie wytworzone są przeciwciała, które zapobiegają ponownemu zachorowaniu na grypę jelitową. Niestety chronią tylko przed jednym rodzajem wirusa, który wywołał już chorobę. W tym samym organizmie mogą ją wywołać jeszcze inne wirusy.


Groźna dla dzieci i starszych

Z powodu zagrożenia odwodnieniem grypa żołądkowa może być bardzo niebezpieczna, szczególnie u dzieci i osób starszych. Nie należy bagatelizować jej objawów, gdyż może doprowadzić nawet do śmierci. Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki przeciw rotawirusom, które chronią niemowlęta przed grypą żołądkową. Niestety są dość drogie, zalecana dawka kosztuje około 900 zł.


Autor: Oprac.AŁ