Gry wideo wzmagają apetyt

Zaledwie godzina spędzona z grą wideo może sprawić, że nastolatkowie zjedzą więcej w ciągu dnia.

Zaledwie godzina spędzona z grą wideo może sprawić, że nastolatkowie zjedzą więcej w ciągu dnia.

Swoje obserwacje naukowcy z kanadyjskiego Eastern Ontario Research Institute w Ottawie prowadzili wśród 22 nastoletnich chłopców o prawidłowym wskaźniku BMI, którzy uczestniczyli w dwóch testach odbywających się przed lunchem. Podczas pierwszego testu poproszono ich, by przez godzinę grali w grę wideo; innego dnia chłopcy mieli spędzić ten czas, siedząc w ciszy i relaksując się.

Po przeanalizowaniu danych dotyczących spożywanych przez uczestników posiłków okazało się, że po godzinie gry chłopcy zjedli większy lunch i dostarczyli sobie średnio 163 kalorie więcej niż po godzinie zwykłego relaksu. Jak zauważa autor badań Jean-Philippe Chaput, choć chłopcy nie odczuwali większego głodu, mógł w ich przypadku zadziałać w pewnym stopniu efekt napięcia towarzyszącego grze, które sprawia, że mózg domaga się nagrody, najlepiej w postaci słodkiego i bogatego w tłuszcz posiłku.

Chaput uważa, że w rzeczywistości liczba dodatkowych kalorii może być dużo większa, gdyż dzieci rzadko grają tylko przez godzinę, a dodatkowo posilają się wcale nie odchodząc sprzed ekranu komputera. W dłuższej perspektywie należy więc spodziewać się, że negatywnie odbije się to na ich wskaźniku masy ciała, a co za tym idzie także na zdrowiu.

Zgodnie z rekomendacjami, dzieci w wieku szkolnym nie powinny spędzać przed ekranem telewizora i komputera więcej niż dwie godziny dziennie. Z badań wynika jednak, że w większości przypadków limit ten regularnie jest przekraczany kosztem ruchu na świeżym powietrzu.

Autor: Świat Zdrowia, PAP