Groźne powikłania grypy

Rozmowa z dr Katarzyną Mikulską, ekspertem Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie.

Rozmowa z dr Katarzyną Mikulską, ekspertem Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie.

- Według WHO na grypę zapada rocznie około 100 mln ludzi na świecie. Czy da się podać czynniki pozwalające odróżnić zaziębienie, w sumie niegroźne, od grypy sezonowej i grypy A(H1N1)v?


W przebiegu przeziębienia i grypy pewne symptomy występują w różnym nasileniu: gorączka, bóle głowy, ból gardła, bóle mięśni i stawów, katar, kaszel, ogólne osłabienie. Pojawienie się innych, nietypowych objawów, takich jak np.: nudności i wymioty, może wskazywać na wystąpienie grypy A(H1N1)v lub też na powikłania, a wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska.


Objawy grypy zarówno sezonowej, jak i A(H1N1)v różnią się zazwyczaj od objawów przeziębienia, przede wszystkim swoim nasileniem i szybkością narastania. Grypę A(H1N1)v od grypy sezonowej odróżnia okres inkubacji wirusa - w przypadku grypy sezonowej wynosi około 2 dni, natomiast w przypadku zmutowanego wirusa świńskiej grypy, około tygodnia. Podobnie jak w grypie sezonowej część zachorowań przebiega ciężko i może zakończyć się śmiercią.


Jak mamy się leczyć podczas grypy, skoro antybiotyki nie działają na wywołujące ją wirusy?


Leki przeciwwirusowe zwalczają przyczynę choroby, ponieważ niszczą wirusy, które zainfekowały organizm. Ten rodzaj leczenia możliwy jest wobec wirusów grypy, nie jest natomiast skuteczny w przypadku przeziębienia. Obecnie na rynku dostępne są m.in. dwa leki nowej generacji skierowane przeciwko wirusowi grypy - są to inhibitory neuraminidazy. Warto również podkreślić, że leki te działają na wirusy namnażające się, a nie na te, które się już namnożyły.

Bardzo ważne w leczeniu grypy i przeziębienia jest zwalczanie objawów choroby (tzw. leczenie objawowe), które polega na łagodzeniu objawów zapalenia, bólu, kataru, gorączki, kaszlu. Dla uzyskania istotnej poprawy stanu zdrowia warto zastosować kompleksową kurację, stosując leki wieloskładnikowe, które zlikwidują uciążliwe objawy infekcji wirusowej. Aby uzupełnić utratę płynów z organizmu, należy też pić dużo wody.


A co nam grozi, jeśli zlekceważymy grypę i nie zechcemy posłuchać rad lekarza


Wiele osób bagatelizuje grypę. I to, co może minąć bez konsekwencji przy przeziębieniu, podczas grypy może spowodować bardzo groźne następstwa. I nie jest tak, że gdy komuś raz się udało „przechodzić" grypę, nie poniesie konsekwencji, gdy zrobi to po raz kolejny. Następstwa mogą dotyczyć układu oddechowego: wirus grypy lub bakterie wywołują zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie zatok obocznych nosa, zaostrzenie przebiegu astmy oskrzelowej lub POChP.

Szacuje się, że 19 procent dorosłych pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiej astmy, jest zakażonych wirusem grypy, a ok. 8 procent zaostrzeń POChP spowodowanych jest infekcją grypową. Pojawiają się uciążliwy kaszel, duszności oraz ból w klatce piersiowej.
Przyjmuje się, że znaczna część przypadków schorzeń zatok, jest powikłaniem niewłaściwie leczonej choroby. Proces zapalny toczący się w błonie śluzowej nosa, przyczynia się do zatkania ujścia zatok, w wyniku czego wydzielina wraz z powietrzem w zatkanej zatoce powoduje ucisk. Wywołuje to intensywny ból. Proces zapalny oraz upośledzenie drożności nosa są podstawowym czynnikiem wywołującym powikłania - zapalenia zatok. Z tego powodu, w leczeniu grypy ważne jest przywrócenie drożności nosa i ujść zatok przynosowych. Ostre zapalenie zatok, gdy jest późno lub niewłaściwie leczone, może bowiem przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Kolejne konsekwencje mogą dotyczyć układu krążenia - bardzo często powikłania prowadzą do pogorszenia stanu przy chorobie wieńcowej, powodują wirusowe zapalenie mięśnia serca lub osierdzia. Szacuje się, że w Polsce na chorobę wieńcową cierpi około miliona osób, z czego duża część nie jest świadoma swojej choroby. A właśnie wówczas grypa może się nałożyć na stan zapalny naczyń i doprowadzić do destabilizacji blaszki miażdżycowej, czego skutkiem może być zawał. Ze statystyki wynika, że około jedna czwarta zawałów, zwłaszcza u ludzi młodych jest poprzedzana ostrą infekcją układu oddechowego - z reguły grypą.

Częstym powikłaniem jest również wirusowe zapalenie mięśnia serca. Schorzenie to dotyka także osoby między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia, zwłaszcza gdy starają się „przechodzić" grypę. Zmuszony do dużego wysiłku organizm wytwarza przeciwciała, które uszkadzają mięsień serca. Ten stan jest trudny do rozpoznania, bowiem nie daje wyraźnych objawów. Zwykle człowiek źle się czuje przez kilka tygodni, coraz trudniej znosi wysiłek, łatwo się męczy. Takie mogą być pierwsze objawy niedomagań mięśnia sercowego, które z czasem mogą prowadzić do kardiomiopatii, czyli swoistej niewydolności serca. Proces ten może trwać miesiące lub nawet lata. Jedynym ratunkiem jest wtedy przeszczep serca. Uważa się, że nawet 10 proc. przypadków niewydolności serca, przy której konieczny był przeszczep, spowodowane było ostrą infekcją układu oddechowego.

Ponadto może wystąpić zapalenie ucha, które objawia się bólem ucha i głowy, gorączką i przejściowym upośledzeniem słuchu. Przyczyną jest zakażenie górnych dróg oddechowych, wnikające z nosogardła poprzez trąbkę słuchową.

U osób cierpiących na cukrzycę, może dojść do rozregulowania kontroli glikemii, a u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, do zaostrzenia choroby.

Rzadziej obserwujemy powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego, do których należą zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, zespół Reye`a oraz nasilenie częstości objawów padaczkowych, u osób cierpiących na te chorobę.

Niektóre z powikłań grypy mogą doprowadzić do trwałego inwalidztwa lub nawet śmierci. Dlatego też, jeśli wystąpią objawy choroby pamiętajmy o tym, aby pozostać kilka dni w domu i przyjmować leki wieloskładnikowe, które pomogą nam pokonać uciążliwe objawy grypy.

Rozmawiała Iwonna Widzyńska-Gołacka

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka