​Gradówka na oku – jak leczyć gradówki na powiece i pod powieką?

Co to jest gradówka oka? To miejscowe i często niebolesne zapalenie o charakterze ziarniniaka tłuszczowego. Przewlekły jęczmień na oku może skutkować zapaleniem gruczołu tarczkowego, na powiece powstaje krostka, następnie narośl na oku. Czy gradówka jest zakaźna? Jak leczyć tę chorobę?

Co to jest gradówka oka? To miejscowe i często niebolesne zapalenie o charakterze ziarniniaka tłuszczowego. Przewlekły jęczmień na oku może skutkować zapaleniem gruczołu tarczkowego, na powiece powstaje krostka, następnie narośl na oku. Czy gradówka jest zakaźna? Jak leczyć tę chorobę?

Gradówka a jęczmień

Gradówka na oku (łac. chalazion) to dolegliwość, którą bardzo łatwo pomylić z jęczmieniem. Czym się różni gradówka od jęczmienia? Jęczmień na oku wywołany jest przez zakażenie bakteryjne gronkowcami. Wyróżnić można zewnętrzny jęczmień: pod okiem (na dolnej powiece), jęczmień na powiece górnej lub jęczmień wewnętrzny. Gradówka jest postacią przewlekłą jęczmienia – to przewlekłe zapalenie gruczołu Meiboma, czyli gruczołu tarczkowego (zapalenie ma charakter ziarniniaka tłuszczowego).


Przyczyną gradówki na oku jest więc najczęściej powracający często lub źle leczony jęczmień.


Jak powstaje gradówka na oku?

Gradówka powstaje w wyniku przenikania do tarczki nadmiaru wydzieliny łojowej. W ten sposób powstaje niewielka krostka na oku. Przyczyną nagromadzenia wydzieliny jest zaczopowanie ujść gruczołów łojowych – a skutkiem tego stanu jest duże ryzyko rozwoju stanu zapalnego w miejscu zablokowania ujść gruczołów łojowych.


jęczmień na powiece - jęczmień zewnętrznyJęczmienie na oku to guzki zapalne powieki występujące częściej u dorosłych niż u dzieci. W formie przewlekłej jęczmień pod okiem może zmienić się w gradówkę, która powstaje w wyniku długotrwałej blokady gruczołów łojowych / 123RF


Gradówka na powiece – objawy

  • zgrubienie, krostka w obrębie powieki;
  • niebolesny jasny guzek na górnej lub dolnej powiece;
  • stan zapalny;
  • zaczerwienienie powieki.


Gradówka pod okiem może prowadzić do ucisku rogówki, jeśli urośnie do dużego rozmiaru. Proces chorobowy może też dotyczyć kilku gruczołów (tzw. gradówka mnoga).


Czy gradówka jest zakaźna?

Przyczyną gradówki jest bakteryjne zakażenie gronkowcem (szacuje się, że za nawet 90-95 proc. guzków zapalnych na powiece odpowiada gronkowiec), a więc gradówką można się zarazić.


Gradówka – leczenie

Lek na gradówkę zawsze powinien dobrać lekarz – w leczeniu gradówki stosowane są miejscowo m.in. maści z antybiotykiem (np. z grupy tetracyklin - tetracyklina; lub z grupy makrolidów - erytromycyna, arytromcyna). Czasami stosowane są również glikokortykosteroidy. W niektórych przypadkach dodatkowo może być zlecone zastosowanie kropli z antybiotykiem. Na gradówkę pomóc mogą też domowe sposoby – ciepłe okłady i delikatne masaże zmienionego chorobowo miejsca. Okłady i masaże to zazwyczaj podstawa leczenia - czynności te ułatwiają upłynnienie wydzieliny, a co za tym idzie - odblokowanie ujścia i odpływ meibum.


Czytaj też:

Ciśnienie w oku – norma

Badanie dna oka

Autor: Jacek Krajl