Gra światła

Nadanie idealnego kształtu, rozjaśnienie lub przyciemnienie poszczególnych partii to jeden z ostatnich - a zarazem najważniejszych - etapów makijażu.

Na początek upewnij się, że skóra jest dostatecznie wygładzona, a jej koloryt wyrównany. Jeżeli tak, możesz zmatowić cerę pudrem, a następnie rozpocząć nakładanie bronzera, różu i rozświetlacza.


Bronzer nadaje skórze ciepły, lekko brązowy lub złotawy odcień, doskonale wyszczupla i optycznie zmniejsza, przez co perfekcyjnie koryguje wystające partie twarzy. Odpowiednio dobrany róż nałożony na kości policzkowe uwypukla je, nadaje twarzy świeżości i promienności. Dlatego warto łączyć bronzer i róż. Niezbędny w modelowaniu jest też puder rozświetlający, który podkreśli odpowiednie części twarzy. Brzmi jak magia, ale powinniśmy wiedzieć, że modelowanie jest tworzeniem pewnego rodzaju iluzji. Nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Najważniejsze to kierować się zasadą: ciemne optycznie wyszczupla i zmniejsza, jasne - uwypukla, rozświetla i powiększa.


Twarz owalna

Uważa się ją za ideał. Jednak nie każda z nas może się pochwalić taką symetrią. Każdy inny kształt twarzy trzeba tak wymodelować, by jak najbardziej przypominał idealny owal.


Twarz prostokątna

Charakteryzują ją mocno uwydatnione kości policzkowe. Puder brązujący nakładamy po obu stronach czoła (wzdłuż linii włosów) oraz na wystające kości żuchwy.


Twarz okrągła

Jej szerokość niewiele różni się od długości. Cechy charakterystyczne to niskie czoło, pełne policzki i zaokrąglona broda. Modelujemy ją nakładając bronzer po obu stronach czoła (wzdłuż linii włosów) oraz pod kości policzkowe - od żuchwy aż do uszu.


Twarz trójkątna

Ze względu na swój kształt nazywana jest też sercową: szeroka przy skroniach, zwęża się w kierunku brody. Puder nanosimy na uwydatnione czoło oraz brodę.


Twarz w kształcie gruszki

Cechuje ją wąskie czoło i szeroki rozstaw żuchwy. Przyciemniamy więc szyję (pod podbródkiem) oraz okolice pod kośćmi policzkowymi.


Twarz podłużna

Jest dłuższa niż szersza, pociągła, przypomina wydłużony owal. Akcentujemy czoło na całej długości pod linią włosów oraz podbródek. Delikatnie zaznaczamy miejsca pod kośćmi policzkowymi.


Twarz kwadratowa

Tego rodzaju twarz ma zazwyczaj szerokie czoło i żuchwę oraz mocno podkreślone kości policzkowe. Jej długość równa jest szerokości, dlatego nakładamy puder brązujący dokładnie na uwydatnione partie twarzy (kości żuchwy i czoła).


Podstawowe błędy

• Nie nakładaj na twarz zbyt dużej ilości różu. Łatwiej zaaplikować mniejszą ilość za pomocą odpowiedniego pędzla, po czym zatrzeć delikatnie granice tak, aby na naszych policzkach nie pozostawiać „rumianych placków". Jeżeli zdarzy ci się jednak taki błąd, należy omieść twarz czystym pędzlem i delikatnie przypudrować.

• Nie używaj różu, który nie pasuje do twojej karnacji.

• Nie zapominaj o pudrze rozświetlającym. Bez niego efekt modelowania będzie niepełny. Nałóż go na środkową część twarzy (delikatnie poprowadź linię od czoła, przez grzbiet nosa, aż do brody) i okolice skóry pod oczami. Jasny puder optycznie uwypukla, daje wrażenie trójwymiarowości, dlatego jego użycie jest niezbędne, szczególnie w przypadku twarzy szerokiej i płaskiej.

• Nie maluj się przy słabych lub zbyt mocnych lampach, które przekłamują kolory. Koniecznie sprawdź efekt końcowy w naturalnym, dziennym świetle.

Autor: Monika Lipińska

Komentarze