Gorzkie oblicze słodkiej choroby

Cukrzyca typu 2 to choroba podstępna. Epidemiolodzy szacują, że około miliona osób w naszym kraju może nie zdawać sobie sprawy, że na nią choruje. Tymczasem nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań.

Cukrzyca typu 2 to choroba podstępna. Epidemiolodzy szacują, że około miliona osób w naszym kraju może nie zdawać sobie sprawy, że na nią choruje. Tymczasem nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań.

Medyczna nazwa cukrzycy dosłownie oznacza: „słodki jak miód”, a diabetycy pieszczotliwie nazywają siebie „słodkimi ludźmi”. Ale w błędzie są osoby, którym takie „słodkie życie” kojarzy się przyjemnie. Cukrzyca jest bardzo groźną chorobą. Utrzymujący się zbyt długo podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do groźnych powikłań, których skutkiem może być inwalidztwo lub śmierć. Jakby tego było mało, epidemiolodzy ostrzegają, że w lawinowym tempie wzrasta liczba osób chorych n cukrzycę, a za 20 lat aż 350 mln ludzi na całym świecie będzie walczyć z tą chorobą. Powód? Rozwój cywilizacji, z którym wiąże się coraz szybsze tempo życia, stres i napięcie nerwowe oraz złe – oparte na fast foodach i tłustych potrawach – odżywianie się.

Cukrzyca nadal jest chorobą nieuleczalną, ale można – a nawet trzeba – nauczyć się z nią żyć. Przede wszystkim diabetycy powinni o siebie dbać. W tym wypadku odrobina egoizmu jest wręcz pożądana. Chorzy powinni regularnie odwiedzać specjalistów i to nie tylko diabetologa, ale także okulistę czy stomatologa. Cukrzyca sprzyja występowaniu ciężkich chorób oczu oraz przyzębia. Chorzy muszą także stale monitorować poziom cukru we krwi i stosować się do zaleceń lekarskich. Podstawą leczenia cukrzycy jest dieta oraz racjonalnie dawkowany wysiłek fizyczny. Warto je wspomóc dobroczynnym działaniem ziół lub preparatów ziołowych, które korzystnie wpływają na regulację poziomu cukru we krwi. Takie preparaty stanowią także doskonałą formę profilaktyki cukrzycy typu 2 i są zalecane osobom, które ze względu na uwarunkowania genetyczne albo otyłość mogą być w przyszłości narażone na tę groźną chorobę.

Osobom, które nie mogą pogodzić się z chorobą, może pomóc psycholog. I nie ma się czego wstydzić. Tacy specjaliści właśnie po to kończą studia i specjalistyczne kursy, by pomagać innym. Warto też poznać innych chorych, którzy nie tylko najlepiej zrozumieją nasz problem, ale także mogą dysponować praktycznymi informacjami na jego temat. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne ma kilkanaście oddziałów w całym kraju. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci również założyło oddziały niosące pomoc małym diabetykom.

Cukrzycę trzeba poznać, pokochać, a wtedy się ją pokona – mówią osoby, które nauczyły się żyć z cukrzycą.

Autor: Sybilla Walczyk