Górskie zioła dla urody

Bez zdrowia nie ma urody. Zioła mogą poprawić jakość skóry, włosów i paznokci. Potrafią zaopiekować się delikatną skórą dziecka, a także odmłodzić cerę mamy i babci, spłycając, a nawet likwidując zmarszczki.

Bez zdrowia nie ma urody. Zioła mogą poprawić jakość skóry, włosów i paznokci. Potrafią zaopiekować się delikatną skórą dziecka, a także odmłodzić cerę mamy i babci, spłycając, a nawet likwidując zmarszczki.

Zasługi mają zarówno te rosnące u nas w kraju, jak i te egzotyczne, z tak dalekich miejsc jak Himalaje. Obszar tych potężnych gór to czyste powietrze i woda, a ziemia i temperatura specyficzne, więc rośliny, w tym zioła, mają wspaniałe warunki rozwoju.

Większość specyfików z tego regionu to nie pojedyncze zioła, ale mieszanki zawierające od 3 do 35 właściwie dobranych ziół. Ich działanie wzajemnie się uzupełnia, a efekty są lepsze niż przy zastosowaniu każdego zioła osobno. W traktatach medycznych mnichów tybetańskich opisane były wszystkie zalecenia co do składu i technologii przygotowywania preparatów leczniczych czy poprawiających urodę. Ale sposoby ich wytwarzania i dozowanie stanowiły tajemnicę i były przekazywane ustnie.


Dlatego nie będę mogła podać dokładnych przepisów, ale dam kilka przykładów mieszanek, które skutecznie pomagają zwalczyć różne problemy skórne i mankamenty urody.


Wyciąg ziołowy zawierający m.in. sesban pospolity (Oayanntika), cytrynę (Bijapura) i limonkę (Nimbaka) zmniejsza wydzielanie sebum (cera tłusta i łojotokowa), zapobiega trądzikowi oraz powstawaniu wyprysków i zaskórników.


Połączenie aloesu, sandalinu i wąkroty, czyli trawy tygrysiej wpływa korzystnie na skórę twarzy i całego ciała - pielęgnuje ją i odżywia.


W kremach zawierających zioła tybetańskie redukujące powstawanie zmarszczek, drobnych linii i przebarwień skóry, pojawiających się wraz z wiekiem, znajdują się również: aloes, mak polny, pomidor, Rubia cordifolia kostus, soczewica, Amomum subulatum, kurkuma, lukrecja chilijska, wetiweria pachnąca oraz zarodki pszenne.


Miodla indyjska znana jest ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych. Pomaga pozbyć się trądziku. W połączeniu z kurkumą skutecznie eliminuje bakterie wywołujące trądzik i wypryski, a skóra staje się czysta i świeża.


Jaśmin tybetański oczyszcza i odświeża cerę, mimoza kontroluje wydzielanie gruczołów łojowych, a majeranek odżywia, nadając skórze zdrowy wygląd.


Adżwan, Vaikranta bhasma, miodla indyjska, Xanthoxylum alatum, granat, akacja arabska, Triphala, niepokalanek połączone w pastę skutecznie czyszczą i chronią zęby przed paradontozą i próchnicą. Pasta ta pomaga także eliminować obrzęki, krwawienie dziąseł, ból zębów i nieświeży oddech.

Autor: Iwonna Widzyńska-Goładzka