Głowa pełna sekretów – włosy piękne, czyli zdrowe

Są swoistą bazą informacji o nas i naszym zdrowiu. Medycyna wykorzystuje je do analizy stężenia pierwiastków śladowych w organizmie, policja do ustalenia winnego popełnionego przestępstwa. Włosy to nasza ozdoba i kopalnia ciekawostek.

Są swoistą bazą informacji o nas i naszym zdrowiu. Medycyna wykorzystuje je do analizy stężenia pierwiastków śladowych w organizmie, policja do ustalenia winnego popełnionego przestępstwa. Włosy to nasza ozdoba i kopalnia ciekawostek.

Czy można powiedzieć, że one żyją, czy też jest to nadużycie? Ile włosów znajduje się na głowie blondynek, a ile ma ich brunetka? Z czego się składają i w jaki sposób rosną? Na temat włosów i sposobów ich pielęgnacji krąży wiele mitów. Czas się z nimi rozprawić.

Każdego dnia wypada nam 60-100 włosów i jest to zjawisko zupełnie normalne. Na ich miejscu wyrastają nowe. Nasze włosy „żyją” krócej niż my, bo 2-7 lat. Po tym czasie tracimy je. Napisaliśmy, że one „żyją”, ale czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. To, co widzimy w lustrze, gdy rozczesujemy włosy, nazywa się ich trzonem. Ten fragment tworzą martwe, nieunerwione komórki, które nie biorą udziału w żadnym procesie biologicznym. A zatem ta część włosa nie jest żywa. Jednak istnieje także coś takiego jak korzeń, czyli fragment włosa umieszczony w mieszku. Jego centrum, najważniejszą część, stanowi macierz – jedna z najszybciej rozrastających się tkanek ustroju, w której komórki są żywe i biorą udział w intensywnych procesach metabolicznych.


Bez mieszków nie ma włosów

Zwierzętom włosy są niezbędne, by przetrwać, gdyż pełnią one funkcję termoregulacyjną. W przypadku człowieka to znaczenie zostało mocno ograniczone. Ciekawostką jest fakt, że tylko człowiek ma brwi, które są swoistą barierą dla potu czy deszczu. Funkcję ochronną pełnią także rzęsy, które zabezpieczają oko przed kurzem.

Kolor naszej czupryny uwarunkowany jest przede wszystkim przez barwnik – melaninę oraz powłoczkę włosa. Włosy wyrastają z kanałów, które nazywamy mieszkami włosowymi. Liczba mieszków jest niezmienna przez całe życie. Najmniej mieszków mają osoby rude (około 90 tys.), potem blondynki (ok. 140 tys.), a najwięcej osoby ciemnowłose (ok. 160 tys.). Włosy przedstawicieli różnych ras oczywiście także różnią się między sobą. I tak np. w przekroju poprzecznym włos człowieka rasy białej ma kształt okrągły, natomiast przedstawiciela rasy żółtej jest owalny. Grubość włosa jest sprawą indywidualną, zależną także od genów, ale przeciętnie jedna taka „nitka” ma od 0,02 mm do 0,08 mm grubości.

Włosy rosną średnio około 1 cm na miesiąc. W jaki sposób? Na to pytanie potrafimy odpowiedzieć tylko ogólnie, bo szczegóły tego fascynującego procesu są wciąż dla naukowców tajemnicą. W ciągu swojego „życia” włosy przechodzą trzy etapy: anagen (wzrostu), katagen (zaniku) oraz telogen (odpoczynku). Pierwszy z nich może trwać do kilku lat. W tym czasie włos jest kształtowany, następnie rośnie. Po kilku latach włos przestaje rosnąć (faza zaniku), by następnie przejść do etapu końcowego. Po zakończeniu tej ostatniej fazy stary włos zostanie wypchnięty ze skóry przez nowy. Po 40 roku życia coraz więcej włosów wkracza w fazę zaniku, jednocześnie wyrasta coraz mniej nowych.


Sekret Kleopatry

Kosmyki są bazą informacji o konkretnym człowieku. Analiza takiej nitki może wskazać nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, m.in. czy nie brakuje nam składników mineralnych. Włosy bywają także dowodem w sprawach kryminalnych. Na podstawie ich analizy można ustalić, czy badana osoba zażywała narkotyki. Bywają one także wykorzystywane do badania próbek DNA, które pozwalają m.in. identyfikować ofiary.

Jednak na co dzień włosy mają nas upiększać, a będzie tak tyko wtedy, gdy będą zdrowe i dobrze odżywione. O tym, że nie można zapomnieć o ich pielęgnacji, wiedziała doskonale Kleopatra, która do dziś jest symbolem urody. Jej metoda na piękne kosmyki była bardzo prosta – stosowała maseczki składające się z oleju rycynowego oraz mleka i miodu. Taka mikstura doskonale odżywia i nawilża włosy, sprawia, że są mocne i błyszczące. Kleopatra stosowała tę mieszkankę także zawsze przed barwieniem włosów henną.

Dziś mamy do wyboru mnóstwo szamponów, masek, odżywek do włosów. Na początek należy więc dobrać kosmetyk odpowiedni do swoich potrzeb, a potem zadbać o cebulkę włosa. A zdrowie zapewni jej odpowiednia dieta. Jej podstawą powinny być warzywa i owoce.

Autor: Sybilla Walczyk