Gładkie ciało w cenie

Gładkie ciało to nie tylko moda, to konieczność. Która z metod depilacji jest najlepsza? Wszystko zależy nie tylko od rodzaju skóry i włosów, ale i od zasobności portfela.

Gładkie ciało to nie tylko moda, to konieczność. Która z metod depilacji jest najlepsza? Wszystko zależy nie tylko od rodzaju skóry i włosów, ale i od zasobności portfela.

Metody usuwania zbędnego owłosienia można podzielić na dwie grupy: depilację i epilację. Pierwsza z nich pozwala na pozbycie się łodygi włosa, ale pozostawia nieuszkodzony korzeń, więc włos po jakimś czasie odrasta. Natomiast podczas epilacji usuwane są włoski wraz cebulkami. Zabieg depilacji trwa najwyżej kilkanaście minut, jest prosty, bezbolesny i uchodzi za najtańszy - wystarczy maszynka do golenia lub krem. Epilacja to sposób wymagający pewnej wprawy, czasochłonny i znacznie droższy, za to gwarantujący usunięcie włosków raz na zawsze.


Domowe sposoby

Decydując się na depilację, stajesz przed wyborem jednej z wielu metod, które można bezpiecznie stosować w domu. Każda z nich ma swoje wady i zalety, różni się ceną i częstotliwością powtarzania zabiegów. Należą do nich:


Golenie - najbardziej rozpowszechniony i najszybszy sposób depilacji, który daje jednak krótkotrwały efekt. Przed zabiegiem należy koniecznie zwilżyć skórę i nasmarować ją pianką lub żelem do golenia, a na koniec nie wolno zapomnieć o użyciu kojącego balsamu czy kremu. Zalety - natychmiastowy efekt, niski koszt, łatwość stosowania, bezbolesność. Wady - konieczność częstego powtarzania (co kilka dni), ryzyko wystąpienia podrażnień, możliwość zacięcia skóry. Cena - maszynka (jednorazowa dla kobiet lub wielorazowego użytku z wymiennymi ostrzami) 3-50 zł, pianka do golenia 3-25 zł, balsam do ciała 5-30 zł.


Depilacja chemiczna - to kremy, pianki lub inne preparaty, które nanosi się na osuszoną skórę, odczekuje około 10 minut i usuwa szpatułką (w kierunku „pod włos"). Specyfiki te, podobnie jak w przypadku golenia, usuwają jedynie widoczną część włosa (rozpuszczając go). Zalety - całkowita bezbolesność, wygoda. Wady - zabieg należy często powtarzać (co 4-7 dni) i może okazać się nieskuteczny w przypadku bardzo twardych włosów. Kremy często wywołują alergie. Cena - 10-30 zł.


Depilacja mechaniczna - depilatory to urządzenia wyposażone w system wirujących pęset, gumek i dysków, które wyrywają włoski wraz z niewidoczną częścią rosnącą pod naskórkiem. Zalety - raz kupiony depilator posłuży kilka lat, a skóra po zabiegu pozostanie gładka minimum 2 tygodnie. Wady - bolesność zabiegu, możliwość wrastania włosków oraz podrażnień, konieczność „zapuszczenia" włosów przed zastosowaniem depilatora. Cena - 50-500 zł w zależności od modelu.


Plastry z woskiem - zabieg polega na podgrzaniu woskowych plastrów, naklejeniu ich na skórę i gwałtownym oderwaniu po zastygnięciu. Zalety - długotrwały efekt (4-6 tygodni), możliwość wykonania w domu, osłabienie struktury włosa. Wady - za względu na ból jest to metoda dla ludzi o mocnych nerwach i wymagająca pewnej wprawy. Mogą pojawiać się podrażnienia, należy też uważać, aby nie podgrzać wosku zbyt mocno i się nie poparzyć. Cena - 5-80 zł.


W gabinecie

Niektóre metody pozbywania się zbędnego owłosienia wymagają profesjonalnego sprzętu i doświadczenia wykwalifikowanej kosmetyczki lub dermatologa.


Wosk - kosmetyczka lepiej od nas dobierze rodzaj wosku do typu skóry i części ciała oraz zaproponuje przeprowadzenie zabiegu za zimno lub gorąco. Zalety - skuteczność, długotrwałość, doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Wady - metoda na gorąco nie jest polecana osobom, które cierpią na żylaki oraz rozszerzone naczynka. Sprawia ból. Cena - od około 10 do 80 zł, w zależności od części ciała (np. 10 zł depilacja wąsika lub brwi, 25 zł pach, 35-50 zł bikini, 40 zł całych rąk, 40 zł łydek, 80 zł całych nóg).


Nitkowanie - polega na usunięciu zbędnego owłosienia za pomocą bawełnianej nici. Zalety - metoda ekologiczna, naturalna, nieinwazyjna, higieniczna, szybka, tania i trwała (efekt utrzymuje się nawet do 6 tygodni). Nie podrażnia skóry, świetna do regulacji brwi i usuwania wąsika. Ból zbliżony do bólu przy wyrywania włosków pęsetą. Wady - mała liczba gabinetów i kosmetyczek specjalizujących się w nitkowaniu. Cena - około 15-40 zł (15 zł brwi, 30 zł wąsik, 40 zł bródka).


Pasta cukrowa - nowinka kosmetyczna w Polsce, od lat stosowana w krajach Orientu. Alternatywa dla wosku. Zalety - naturalność metody, 3-tygodniowy efekt, brak podrażnień, mniejszy ból niż w przypadku stosowania wosku, możliwość taniego wykonania w domu (mieszanka szklanki wody, pół szklanki cukru i połowy cytryny, którą po zastygnięciu zrywamy energicznym ruchem). Wady - bolesność oraz dostępność metody. Bez wprawy, w domowym wykonaniu, może się nie udać. Cena - w gabinetach od około 40 zł (pachy) do 80-100 (bikini, nogi).


Laser - zabieg polega na kilkakrotnym naświetlaniu włosów laserem o różnej długości fal i uchodzi za bardzo skuteczny (powoduje zniszczenie struktury włosa, który już nie odrasta). Zalety - prawdziwie zmotywowani i obowiązkowi pozbędą się włosków raz na zawsze lub na minimum kilkanaście miesięcy. Wady - cena, konieczność powtarzania zabiegów, dużo przeciwwskazań (np. opalona skóra, stany zapalne, alergie, łuszczyca czy skłonność do robienia się blizn). Cena - jeden zabieg od około 200 do 1000 zł.


Kalkulacja

Jedni ze względów zdrowotnych nie mogą poddać się zabiegowi z laserem, na innych depilatory nie robią większego wrażenia (oprócz ceny). Jeśli jednak usuwanie włosów postrzegamy jako inwestycję długoterminową, okazuje się, że golenie mechaniczne i chemiczne są mniej kosztowne tylko na początku. Jeśli policzymy wydatki na maszynki, kremy, żele do golenia, balsamy i peelingi (zapobiegające wrastaniu włosów) w latach i dziesięcioleciach, zwycięzcą w kategorii „najtańszy w walce ze zbędnym owłosieniem" będzie laser, mimo że wymaga sporych nakładów finansowych. Na kolejnych miejscach znajdzie się nitkowanie i pasta cukrowa, następnie wosk oraz depilator i golarka. Jednak w tych przypadkach, gwarancję gładkiego ciała dajemy sobie same.

Autor: Daria Mędelska-Guz