Gładka od stóp do głów – rodzaje peelingów

Na skórze najszybciej widać efekty starzenia. Nowoczesna medycyna i kosmetyka estetyczna prześcigają się w pomysłach, jak usuwać oznaki upływu czasu. Jednym z najprostszych sposobów są peelingi.

Na skórze najszybciej widać efekty starzenia. Nowoczesna medycyna i kosmetyka estetyczna prześcigają się w pomysłach, jak usuwać oznaki upływu czasu. Jednym z najprostszych sposobów są peelingi.

Proces starzenia skóry przyspiesza nadmierne opalanie a także złe nawyki żywieniowe, stres, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy kawy. Wszystkie te czynniki powodują uszkodzenie włókien elastylowych i kolagenowych, czego efektem jest powstawanie nierówności i przebarwień na skórze, a także utrata jej elastyczności. Z takimi defektami skutecznie radzą sobie peelingi.


Peeling (ang. „peel” – złuszczać) to nic innego jak kontrolowane naruszenie i złuszczanie powierzchniowych warstw naskórka. Zabieg szczególnie polecany w przypadku:

• walki z pierwszymi oznakami starzenia się skóry,

• blizn,

• przebarwień o różnej etiologii (w tym przebarwienia słoneczne, plamy potrądzikowe),

• rozstępów,

• nadmiernego wydzielania łoju na skórze twarzy, dekoltu czy pleców,

• zmarszczek o charakterze łagodnym.


Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju peelingu, skóra po zabiegu powinna być bardziej elastyczna, zmarszczki widocznie zmniejszone, skóra gładka, bez nierówności. Seria zabiegów usuwa przebarwienia, blizny, zamyka pory i poprawia owal twarzy.

Aby usunąć daną zmianę, należy dotrzeć do tej warstwy skóry, w której defekt się znajduje. Dlatego też peelingi dzielimy na:


• Powierzchniowy, często nazywany również lekkim lub odświeżającym - złuszcza on naskórek i w sposób delikatny stymuluje syntezę kolagenu w górnych warstwach skóry. Celem zastosowanie tego typu zabiegu jest rozjaśnienie i nieznaczne wygładzenie powierzchni skóry. Tego typu peelingi powinny być stosowane kilkakrotnie. Skóra bezpośrednio po zabiegu jest nieznacznie zaczerwieniona, na następny dzień wydaje się być młodsza, bardziej napięta, elastyczna i nawilżona. Preparaty kosmetyczne stosowane jako peelingi powierzchniowe zawierają w swoim składzie kwasy owocowe (alfa- hydroksykwasy), kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas cytrynowy czy kwas jabłkowy.


• Średnio głębokie - celem zabiegu jest dotarcie do górne części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, niszcząc leżące nad nią warstwy naskórka: rogową, ziarnistą, kolczystą i podstawną. Skóra po zabiegu często jest zaczerwieniona, już następnego dnia sprawia wrażenie opalonej, dobrze napiętej, niestety po kilku dniach zniszczona warstwa skóry zaczyna pękać i złuszczać się. Stopień złuszczania zależy od grubości poszczególnych warstw i niekiedy wymaga „hospitalizacji” w domu. Peelingi tego typu stosuje się w leczeniu zmian posłonecznych, nierównomiernego rogowacenie naskórka, przebarwień i delikatnych zmarszczek. W tym celu używa się obecnie mieszaniny 35 proc. kwasu trójchlorooctowego z roztworem Jessnera, kwasu glikolowego lub suchego lodu.


• Głębokie - pozwalają na usunięcie głębszych przebarwień i zmarszczek, penetrują znacznie głębiej do 0,6 mm. Z tego powodu powinny być używane tylko przez lekarza dermatologa. Ze względu na siłę złuszczania niosą one za sobą możliwość wystąpienia działań niepożądanych: pieczenie, świąd, ból, rumień, drobne wybroczyny, powstanie przebarwień, ryzyko powstania blizn, świąd, odbarwienia, ryzyko powstania prosaków, nadważenia bakteryjne. Do wykonywania tego typu zabiegu używa się zwykle kwasu trójchlorooctowego, fenolu, roztworu Jessnera, kwasu mlekowego.


Ze względu na rodzaj zastosowanego środka wyróżniamy peelingi mechaniczne, w których ścieranie odbywa się przy pomocy tarcz korundowych lub diamentowych (mikrodermabrazja, dermabrazja).

Innym rodzajem substancji ścierającej jest drobnoziarnisty proszek (peeling typu scrub): odpowiednio rozdrobnione łupiny orzechów, pestek brzoskwini, migdałów, cząsteczki korzeni roślinnych czy niewielkie kuleczki polietylenu. Tego rodzaju preparaty muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju skóry i miejsca, gdzie mają być zaaplikowane. Na cerę wrażliwą stosujemy bardzo delikatne o kremowej konsystencji, na cerę tłustą, łojotokową ze skłonnością do wyprysków możemy zastosować peeling gruboziarnisty. Tego typu peelingi bardzo często dodawane są do żelów pod prysznic, w celu stosowania na całe ciało.

Do najdelikatniejszych zabiegów zaliczamy peelingi enzymatyczne - jest to rodzaj złuszczania chemicznego przy pomocy enzymów roślinnych, przeznaczone są one do cery wrażliwej, naczyniowej, skłonnej do podrażnień. Papaja i bromelaina zawarta w preparacie rozpuszcza zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra nabiera prawidłowego kolorytu i gładkości.

Kontrolowane złuszczanie naskórka wykonujemy najczęściej w gabinetach kosmetycznych, dermatologicznych, w aptekach i drogeriach można dostać bardzo szeroką gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji w domu.

Autor: Magdalena Lorek