Gęste włosy i mocne paznokcie

Nowa waga i nowe nadzieje. A tu nagle włosy wychodzą garściami, paznokcie łamią się bez powodu. Czy na pewno bez powodu?

Nowa waga i nowe nadzieje. A tu nagle włosy wychodzą garściami, paznokcie łamią się bez powodu. Czy na pewno bez powodu?

Zabierając się za drastyczne diety oczyszczające i odchudzające, myślisz tylko o kilogramach do stracenia. Jednak gwałtowny ubytek wagi wiąże się też z osłabieniem organizmu, a samo odchudzanie bywa stresujące. W takiej sytuacji do skóry, macierzy paznokcia i cebulek włosowych dociera mniej krwi, a co za tym idzie - mniej mikroelementów i substancji odżywczych. Procentuje to łamliwością paznokci i wypadaniem włosów, bo niedożywione mieszki nie mogą ich utrzymać. Poza tym stres powoduje zaciśnięcie włókien kolagenowych wokół mieszka włosowego, co również uniemożliwia jego prawidłowe odżywianie. Rezultat jest taki, że włosy wychodzą garściami. Jeśli lekarz po zaleceniu badań (morfologia, elektrolity, OB, profil hormonalny) nie stwierdzi, że bezpośrednią przyczyną jest choroba, to możesz sięgnąć po liczne suplementy odżywcze.


Kuracje wzmacniające

Znajdziesz je w salonach fryzjerskich i aptekach. Stosowane regularnie przez kilka tygodni powstrzymują wypadanie włosów, wzmacniając je na poziomie cebulki. Ze względu na skład można je podzielić na dwa rodzaje.

Do pierwszej grupy zaliczamy ampułki zawierające witaminy z grupy B, sole mineralne i wzmacniające wyciągi roślinne. Mają za zadanie odżywienie mieszków włosowych, poprawę krążenia i dotlenienie cebulek. W tej grupie znajdują się ampułki firm Klorane, Radical, RF 80 Rene Furrtere, Seboradin Interfragrances.

Druga grupa preparatów została oparta na aminexilu - syntetycznym związku, który rozluźnia włókna kolagenowe wokół mieszków włosowych, przez co poprawia się ich ukrwienie i odżywienie. Aminexil znajdziesz w ampułkach Dercos dla kobiet Vichy oraz Kerastase (w autoryzowanych salonach fryzjerskich). Kuracja trwa zwykle do trzech tygodni i problem powinien zniknąć. Jednak dla pewności, po okresowym wypadaniu włosów, dermatolodzy zalecają wcieranie w skórę głowy wzmacniających cebulki toników i ampułek.


Nutrikosmetyki

Jednocześnie walczysz z problemem, przyjmując mikroelementy, takie jak cynk i żelazo. Te dwa pierwiastki odpowiadają za produkcję keratyny, głównego składnika włosów i paznokci. Pamiętaj tylko, że stosując kapsułki poprawiające wygląd włosów i paznokci, musisz uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty często pojawiają się dopiero po trzech miesiącach terapii.

Nie zapominaj też, że o ile wypadanie włosów można zahamować w trzy tygodnie, to na wzmocnienie paznokci musisz poczekać pół roku. Dlaczego? Otóż cykl regeneracji skóry trwa 28 dni, a odbudowy paznokci co najmniej trzy miesiące. W składzie preparatów, które przyjmujesz, obowiązkowo powinny się też znaleźć: witamina H, czyli biotyna, która przywraca włosom sprężystość, a także krzem niezbędny do wytwarzania kolagenu i elastyny. Właśnie te składniki zapewnią włosom siłę. Paznokcie wzmocni też selen, który współdziała z witaminą E w procesie eliminacji wolnych rodników, dzięki czemu chroni jakość nowo powstałych komórek.

Autor: BEBE