Gen alergii na orzeszki ziemne

Genetyczny defekt trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia u dzieci alergii na orzeszki ziemne.

Genetyczny defekt trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia u dzieci alergii na orzeszki ziemne.

Uczulenie na orzeszki ziemne dotyczy w Wielkiej Brytanii około 1-2 proc. dzieci. Liczba dotkniętych alergią osób w krajach Zachodu wzrosła dramatycznie w ciągu ostatnich 20-30 lat, co może mieć związek z coraz powszechniejsza obecnością zawierających orzeszki produktów w otoczeniu. Często alergia występuje rodzinnie, co wskazuje na podłoże genetyczne.

Jak wykazał międzynarodowy (brytyjsko- holendersko-irlandzko-kanadyjski) zespół, kierowany przez naukowców z Dundee University, ryzyko alergii zwiększa gen o nazwie Filaggrin. Już wcześniej dowiedziono jego związku z astmą i wypryskiem (egzemą), zatem sprawdzenie, czy nie odpowiada za inne podobne choroby samo się narzucało.

W normalnych warunkach gen Filaggrin sprawia, że skóra jest dobrą barierą chroniącą przed substancjami drażniącymi i alergenami. Zmiany w obrębie genu sprawiają, że skóra traci swoje właściwości ochronne - w rezultacie przenikające przez nią substancje przyczyniają się do wystąpienia reakcji alergicznych.

Defekt genu Filaggrin nie jest jedyną przyczyną tego rodzaju alergii, ale ma go co piąta osób uczulona na orzeszki, zaś co trzecia osób z nieprawidłowym genem jest uczulona.

Kierujący badaniami prof. Irwin Mc Lean zaznacza, że jeśli chodzi o genetyczne przyczyny alergii, wiele jeszcze pozostaje do wyjaśnienia.

Autor: Świat Zdrowia, PAP