Gdy włos z głowy spadnie...

Na poduszce, dywanie, szczotce do włosów i ubraniach… Zaczynasz zauważać, że Twoje włosy znajdują się wszędzie, a warkocz jest co raz chudszy?

Na poduszce, dywanie, szczotce do włosów i ubraniach… Zaczynasz zauważać, że Twoje włosy znajdują się wszędzie, a warkocz jest co raz chudszy?

Wypadanie do 100 włosów dziennie uznawane jest za normę. Gdy jednak wyraźnie widać ich nadmiar wszędzie, tylko nie na głowie, należy zastanowić się dlaczego tak się dzieje.


Od szamponu po farbę

Jeśli wypadaniu włosów towarzyszy swędzenie skóry głowy, może to oznaczać, że zawarte w szamponie detergenty ją podrażniają. Należy wtedy zmienić szampon na łagodny, nie posiadający substancji zapachowych i sztucznych barwników. Przyczyną wypadania włosów może być również ich osłabienie, wywołane zbyt gorącą wodą podczas mycia, używaniem pianek i lakierów, farb oraz płynów do trwałej ondulacji.


Problem tkwi w hormonach

Gdy trudno zidentyfikować przyczynę wypadania włosów, problem może tkwić w niedoborze estrogenów. Najczęściej poziom tego hormonu spada po urodzeniu dziecka – nawet kilkaset razy! Po około trzech miesiącach sytuacja powinna wrócić do normy. Poziom estrogenów obniża się również u kobiet przechodzących menopauzę. Tendencje hormonalne są też dziedziczone, dlatego często za objętość fryzury odpowiadają geny.


Leki

Wypadanie włosów mogą wywołać m.in. antybiotyki, leki stosowane w chorobach reumatycznych i tarczycy, leki przeciwzakrzepowe czy nawet antykoncepcyjne. Wszystko to z powodu zawartych w nich substancji, które zaburzają pracę mieszków włosowych.


Witaminy i minerały

Niedobór cynku i żelaza, niedożywienie, wynikające z niedoborów białkowych czy aminokwasowych, brak lub nadmiar witaminy A – wszystkie te nieprawidłowości mogą mieć wpływ na nadmierną utratę włosów. Uzupełnienie braków witaminowych powinno przynieść poprawę.


Stres

Silny i długotrwały stres nasila wydzielanie hormonów takich jak prolaktyna, co nie jest obojętne dla kondycji włosów. Receptą na zatrzymanie procesu wypadania jest nauczenie się radzenia z negatywnymi emocjami.

Najważniejsze, by znaleźć przyczynę nadmiernego wypadania włosów i podjąć odpowiednie kroki zaradcze. Jeśli domowe sposoby, takie jak zmiana szamponu czy nawyków żywieniowych nie pomagają, a tendencja utraty włosów utrzymuje się około 2 miesięcy, wskazana jest wizyta u lekarza. Jeśli włosy się nadmiernie przetłuszczają i widoczne są ogniska łojotokowe, najprawdopodobniej wypadanie związane jest z chorobami skóry głowy i należy udać się do dermatologa. W przypadku innych objawów, trzeba wybrać się do internisty, który może zlecić badania krwi.

Autor: Oprac.AŁ