Gdy pot się leje - sposoby na nadmierną potliwość

Pocenie się jest bardzo przydatne. Doskonale reguluje temperaturę ciała w gorące dni i w trakcie dużego wysiłku fizycznego. Nie wszystkie ssaki mają tyle szczęścia co człowiek–  np. psy są znacznie bardziej niż ludzie podatne na udar cieplny. Kiedy jednak gruczoły potowe zaczynają pracować zbyt intensywnie, dla ich właściciela jest to niemały problem.

Pocenie się jest bardzo przydatne. Doskonale reguluje temperaturę ciała w gorące dni i w trakcie dużego wysiłku fizycznego. Nie wszystkie ssaki mają tyle szczęścia co człowiek–  np. psy są znacznie bardziej niż ludzie podatne na udar cieplny. Kiedy jednak gruczoły potowe zaczynają pracować zbyt intensywnie, dla ich właściciela jest to niemały problem.

Kilka faktów o gruczołach potowych

Pot ludzki jest bezbarwny i składa się głównie z wody (z niewielką ilością NaCl, mocznika, amoniaku i kwasu moczowego). Są jednak zwierzęta, u których wydzielina ta jest barwna – np. u kangurów – czerwona. Gruczoły potowe występują w dwóch rodzajach, prawie na całej skórze człowieka (wyjątkiem są np. wargi):

- ekrynowe pracują od narodzin, ich wydzielina jest bezwonna

- apokrynowe (rozmieszczone głównie na stopach, pod pachami i w miejscach intymnych), uaktywniają się w okresie dojrzewania.


Dlatego młodzież, kiedy zaczyna dojrzewać, często skarży się na nadmierną potliwość, jest to jednak zwykle tylko zmiana zapachu i tylko niewielki wzrost intensywności wydzielania. Okres pokwitania to doskonały moment, aby wyrobić u swojego dziecka nawyk używania dezodorantów.


Nie ma skutku bez przyczyny

Nadmierna potliwość dotyka sporej grupy osób. Może być pierwotna, albo wtórna (czyli spowodowana jakąś chorobą). Schorzenia, których objawem jest obfite pocenie, to między innymi: nadczynność tarczycy (bardzo popularna w naszym społeczeństwie), cukrzyca. Nocne poty sugerują natomiast przewlekłe zakażenia (np. gruźlicę). Niekiedy takie objawy towarzyszą także nowotworom krwi.

Niektórzy nadmiernie się pocą tylko w określonych partiach ciała, chorobom ogólnoustrojowym towarzyszy zwykle problem na całej skórze. W potliwości wtórnej najlepszą terapią jest wyleczenie wywołującego ją schorzenia.


BMI pod lupą

Nadpotliwość wtórna towarzyszy także otyłości (która przecież jest chorobą), trudniej wówczas przecież o odpowiednią higienę. Dlatego, problem nadmiernej potliwości może rozwiązać dieta i ruch. Spadek wagi, u niemal połowy osób, okazuje się wystarczającą terapią wstydliwego problemu.


Spocony ze strachu

U wielu osób stres i inne stany emocjonalne zwiększają wydzielanie w gruczołach potowych. Najczęstsza spotykana forma takiej reakcji to pocenie się dłoni, stóp, rzadziej pach. Pomagają specjalne talki, ale te do dłoni trudno kupić. Wiele osób używa więc zwykłych antyperspirantów lub tabletek ograniczających pocenie. W takiej sytuacji warto również rozważyć leczenie przyczynowe – np. poprzez jogę i relaksację oraz naukę radzenia sobie ze stresem lub środki uspokajające.

Innym rozwiązaniem jest botoks – czyli zastrzyki z toksyny botulinowej, które pozwalają ograniczyć pocenie. Efekt utrzymuje się kilka miesięcy. Jest to jednak spory koszt (około 1500-2000 zł).


Cały mokry

Duża grupa osób poci się nadmiernie na całej powierzchni skóry, mimo dobrego zdrowia i prawidłowej masy ciała. Jest to jeszcze bardziej kłopotliwe. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomagają ograniczyć dolegliwość. W żadnym wypadku nie należy do nich ograniczenie picia! Ta metoda jest nie tylko nieskuteczna, ale i szkodliwa.


Oto kilka lepszych:

1. Wybierz się do dermatologa – ustali przyczyny pocenia i jak im fachowo zapobiegać.

2. Pij herbatę z szałwii - dwa razy dziennie po pół szklanki mocnego naparu. Pierwsze efekty ujawniają się po około tygodniu.

3. Pomaga także wypijanie dwa razy dziennie po 100 ml świeżego soku z cytryny (można go nieco rozwodnić lub osłodzić).

4. Są również specjalne preparaty ograniczające pocenie (Antidral, Etiaxil). W początkowych etapach kuracji, mogą powodować swędzenie, które zwykle ustępuje przy dłuższym stosowaniu.

5. Godne polecanie są antyperspiranty mineralne.

6. Regularny wysiłek fizyczny i zdrowe odżywianie pomagają w ograniczeniu perspiracji.

7. Ostatnio pojawił się na rynku suplement diety o nazwie Perspiblok. W jego skład wchodzą zioła ograniczające pocenie m.in. wspomniana szałwia.

8. Pamiętaj, aby zawsze smarować stopy i miejsca podatne na odparzenia talkiem, miej też przy sobie chusteczki higieniczne.

9. Rozluźnij się. Inni prawdopodobnie nie zwracają na Twój problem tak wielkiej uwagi, jak sądzisz. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z kompleksami, warto porozmawiać z psychologiem.

Autor: Marta Mozol-Jursza