Gdy partner nie chce dziecka

Nie ulega wątpliwości, że mężczyzna dojrzewa do ojcostwa dłużej niż kobieta do macierzyństwa. Ale co wtedy, kiedy jednoznacznie oznajmia, że w ogóle nie chce mieć dzieci i na tym kończy rozmowę o potomku? Dlaczego tak się dzieje?

Nie ulega wątpliwości, że mężczyzna dojrzewa do ojcostwa dłużej niż kobieta do macierzyństwa. Ale co wtedy, kiedy jednoznacznie oznajmia, że w ogóle nie chce mieć dzieci i na tym kończy rozmowę o potomku? Dlaczego tak się dzieje?

Boi się odpowiedzialności

Dla mężczyzny przyjście dziecka na świat uruchamia dużo lęków dotyczących spełnienia się w roli głowy rodziny. Boi się wszystkich nowych obowiązków, które na niego spadną. Często też opowieści kolegów na temat nieprzespanych nocy, przewijania, karmienia są wyolbrzymione. To prawda, że wówczas cały dotychczasowy porządek ulega zmianie, ale po prostu inne sprawy stają się ważne. Szkoda, że tak rzadko koledzy - tatusiowie nie mówią o pozytywnych stronach posiadania dziecka – o tym, że czują się kochani bezwarunkowo, jak nigdy do tej pory.


Chce mieć czas tylko dla siebie i ciebie

Brak gotowości do bycia ojcem może wynikać z czysto egoistycznych pobudek. On chce jeszcze trochę poszaleć tylko z tobą. Chce mieć czas na podróże, spotkania towarzyskie, kino i sport. Jest przekonany, że będzie to ograniczone, gdy pojawi się potomek. Boi się też, że jego ukochana będzie wyłącznie dla dziecka, a on sam zostanie odsunięty. Czasami warto pozwolić partnerowi na ten czas. Jeśli jednak nie widać jego końca, warto porozmawiać o wspólnych potrzebach.


Ma trudne doświadczenia z dzieciństwa

Często zdarza się tak, że w podjęciu decyzji o powiększeniu rodziny przeszkadza psychika. Partner może mieć złe doświadczenia z dzieciństwa. Może rodzina, w której się wychowywał nie wyposażyła go we wzorce, które chciałby przekazać swojemu dziecku. Może boi się, że popełni błędy rodziców i nie będzie dobrym ojcem.


Pomoc specjalisty

Odkładanie rodzicielstwa na później, to decyzja wielu par, które na pierwszym miejscu stawiają sobie inne cele. Trzeba się jednak liczyć z biologią i pamiętać o tym, że kobieta nie może czekać w nieskończoność. Czasami partner nie bierze takich faktów pod uwagę. Warto wtedy udać się wspólnie na wizytę do specjalisty. Terapia małżeńska pozwala na pewne sprawy popatrzeć z boku i zrozumieć siebie nawzajem.


Nie podejmuj decyzji sama!

Jeśli mimo wielu rozmów twój partner nadal nie chce być ojcem, nie podejmuj decyzji o macierzyństwie sama. Nie łudź się, że jego podejście do bycia ojcem zmieni się, jeśli postawisz go przed faktem dokonanym. Oczywiście, kiedy pojawia się dziecko wielu mężczyzn – mimo wcześniejszych obaw – świetnie sprawdza się w roli tatusiów, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że on nie zaakceptuje dziecka. A to może być tylko początkiem rozpadu waszego związku.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog