Gdy nastolatek nie chce się uczyć

Ma czas na komputer, kino, trening i spotkania z przyjaciółmi. Gdy pytasz o lekcje, słyszysz, że szkoła jest nudna. Czy to tylko przejściowy bunt, czy poważniejszy problem?

Często uczniowie, którzy w szkole podstawowej mieli dobre stopnie, w gimnazjum, a potem w liceum mają już gorsze oceny. Dla rodzica to szok, gdy widzi, jak nastolatek zaczyna przynosić głównie dwóje albo oświadcza wprost, że nauka jest bez sensu, a chodzenie do szkoły wcale go nie interesuje.
Dziecko dorośleje, zmienia się. Rodzic powoli traci autorytet, ważniejsze od jego opinii staje się zdanie rówieśników. Nastolatka nie można już tak kontrolować, jak w szkole podstawowej, i dokładnie sprawdzać, czy odrobił lekcje. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy mówić: „Nie chcesz się uczyć, to nie, twoja sprawa, najwyżej będziesz w przyszłości zamiatać ulice”.
– Dziecko nie bez powodu może stracić zainteresowanie nauką – przekonuje Ewa Grzybowska, psycholog z poradni ELPIS i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 16 w Warszawie. – Trzeba przede wszystkim stwierdzić, dlaczego nie chce się uczyć. Wtedy można mu pomóc.


Nowa szkoła

– Dla dziecka zmiana szkoły jest dużym szokiem. Pomiędzy szkołą podstawową a gimnazjum i liceum istnieje przepaść. W każdej z tych szkół są dużo większe wymagania, dziecko początkowo nie potrafi im sprostać – wyjaśnia Ewa Grzybowska.
Często w nowej szkole trzeba inaczej się uczyć. Nauczyciel nie prowadzi już uczniów za rękę tak, jak to było w podstawówce, nie dyktuje zadań. Oczekuje, że sami będą notować. Materiał do nauczenia jest znacznie obszerniejszy, często trzeba szukać odpowiedzi w innych źródłach niż podręcznik. Do tego dochodzi zmiana środowiska; nowi koledzy, nauczyciele. Niektóre dzieci, szczególnie te wrażliwsze, mogą czuć się zagubione. W słowach: „Nie będę się więcej uczyć, to nudne” może się kryć wołanie do rodziców o pomoc.


Nic nie rozumiem!

– Niektórzy mają zdolności humanistyczne, inni raczej do przedmiotów ścisłych. Nie można oczekiwać, że dziecko z każdego przedmiotu będzie przynosić piątki. Warto podkreślać jego dobre, mocne strony – radzi Ewa Grzybowska.
Często nastolatek nie chce się uczyć, bo nie daje sobie rady z określonym przedmiotem. Zwykle dotyczy to przedmiotów ścisłych, jak matematyka, fizyka, chemia, a także języków obcych. Jeśli ma braki z poprzednich lat, jego kłopoty pogłębiają się. Nawet gdy mocno się stara, nie jest w stanie zrozumieć kolejnych tematów. „Skoro to, co robię nie przynosi efektów, to po co mam się uczyć, i tak to nic nie da!” – myśli.
Jeśli taka sytuacja miała miejsce w podstawówce, zwykle pomagał rodzic. W gimnazjum czy liceum to już znacznie trudniejsze. Często zdarza się, że rodzice nie radzą sobie ze szkolnym materiałem. Zresztą, zwykle nastolatek nie chce już uczyć się z mamą czy tatą, uważa, że to wstyd.
– W takim przypadku najlepiej pomyśleć o korepetycjach – podpowiada psycholog. – Ważne, żeby znaleźć dobrego korepetytora. Może on pokazać nastolatkowi inny sposób uczenia, który bardziej go przekona.
A jeśli korepetycje nie pomagają? Warto porozmawiać z nauczycielem, dowiedzieć się, jak on to wszystko widzi. Przyjrzeć się wymaganiom, jakie stawia szkoła. Może są one za wysokie?
– Posyłamy dziecko do renomowanej szkoły i chcemy, by było tam najlepsze. A nie każde ma takie zdolności i potrafi sprostać rywalizacji – przekonuje psycholog. – Oczywiście, nie zalecałabym pochopnie zmieniania szkoły, ale czasem jest to jedyne wyjście. Warto się nad nim zastanowić.
Jeśli dziecko wkłada duży wysiłek w naukę, a nie przynosi to efektów, to często się poddaje i przestaje się angażować: „Skoro jestem złym uczniem, nic ze mnie nie będzie, to po co mam się uczyć?”.
Wtedy zmiana szkoły może przynieść dobry efekt. Jednak warto tę sprawę skonsultować z dzieckiem, nauczycielami i wychowawcą.


Nielubiany kujon

W każdej klasie są osoby, które się uczą, i takie, które się nie uczą lub deklarują, że tego nie robią. Zwykle ta druga grupa jest większa, bardziej poważana w klasie i atrakcyjniejsza. A nastolatek chce właśnie do niej należeć. Dla niego jest bardzo ważna akceptacja rówieśników. Nie chce być nielubiany. Trzeba to też zrozumieć.
– Warto jednak starać się, by ta grupa nie stała się dla naszego dziecka punktem odniesienia – dodaje psycholog. – Trzeba wspierać zainteresowania dziecka, znaleźć jego mocne strony, podkreślać je. Dobrze jest, jeśli poza szkołą znajdzie jakąś swoją pasję, dzięki której poczuje się pewne siebie, będzie mogło zaimponować kolegom.


Nie myśli o przyszłości
Czasami nastolatek nie chce się uczyć do matury. Uważa że jest już dorosły, więc sam może decydować o swoim życiu. Pozwólmy mu poczuć, że nie decydujemy za niego – podpowiada Ewa Grzybowska. – Warto z nim rozmawiać, pytać, jak widzi swoją przyszłość. Nie powtarzajmy mu codziennie: „Jak nie będziesz się uczyć, nie zdasz matury”. Moim zdaniem wystarczy jedna poważna rozmowa na ten temat.
Podczas takiej rozmowy można skłonić nastolatka, by spróbował nakreślić różne scenariusze swojej przyszłości. Warto zapytać, co zrobi, jeśli nie dostanie się na studia. Gdy odpowie, że pójdzie na płatne studia, zadajmy mu pytanie, kto za nie zapłaci. Jeżeli stwierdzi, że sam zarobi pieniądze, niech doda, o jakiej pracy myśli i jak chce ją sobie znaleźć.
– Dobrze jest go zapewnić, że jeśli będziemy widzieć, że wkłada dużo pracy w to, aby dobrze zdać maturę, może na nas liczyć. Jednak to on musi podjąć ostateczną decyzję i zacząć działać. Jestem przeciwna takiemu holowaniu w nieskończoność dorosłego już przecież człowieka i ułatwianiu mu życia – dodaje psycholog. – To on musi wiedzieć, do czego i po co nauka będzie mu potrzebna. Czasem warto mu pozwolić na popełnienie błędu i poniesienie konsekwencji złej decyzji. Na błędach przecież wszyscy się uczymy...


Obiecaj nagrodę

Określ możliwości i cele, które ma osiągnąć. Muszą być możliwe do spełnienia. Dla jednego dziecka będzie to więc czwórka na koniec roku z fizyki, dla innego zdanie egzaminu FCE z angielskiego. Powiedz, że jeśli mu się to uda, to spełnisz jego marzenie, np. kupisz nowy rower albo zafundujesz atrakcyjny wyjazd wakacyjny.


Nie strasz
„Jeśli nie zaczniesz się uczyć, będziesz miał szlaban na komputer, zabronię ci chodzić na treningi i spotykać się z kolegami”. W ten sposób pogłębiasz tylko bunt nastolatka i powodujesz, że traci do ciebie zaufanie. Jeśli spełnisz groźbę i obierzesz mu jego przyjemności, będzie mieć do ciebie żal. Jeśli groźby nie spełnisz, stwierdzi, że nie warto stosować się do twoich zakazów i nakazów, bo nie ma za to żadnych sankcji.

Autor: Katarzyna Kwiatkowska

Komentarze

 • 2018-05-09 Beatka466

  Jak bym czytała opis mojej rodziny. Ja mam trójke dzieci, dwie starsze córki i najmłodszego syna, ma teraz 16 lat, ale od zawsze był problem z nauką. I dodam, że to jedyny problem, jest cudownym grzecznym nastolatkiem, lubianym przez wszystkich i dorosłych i kolegów. Nic nie działa na chęć do nauki, ani prośby, ani grozby

 • 2017-11-28 Małgorzata Walawender

  Twój syn to ''unikat''..nie ma takiego drugiego na całym świecie..., a czy jego ojciec był wzorowym uczniem w szkole?..a pani?...matka nerwowa, niecierpliwa...a syn teraz przecież ogląda się za dziewczynami...trzeba go szanować takim jaki jest i ..kochać! Ja też mam takiego syna , jest piątym moim dzieckiem -najmłodszym...''zdolna też z niego bestia'', ale jedynkę w szkole zalicza prawie codziennie....i co? Starsze jego rodzeństwo to prymusi, a on jest po prostu inny..i jestem Panu Bogu wdzięczna, że choć to najmłodsze ma swój rozum i nie ulega presji ''bycia kujonem'', jest rezolutny, zdrowy,miły,przyjacielski, kocha zwierzęta i cały świat ,a jego mowa jest jak ''plaster miodu na serce'' i każdy mówi , że ten ''będzie dobrym policjantem''...-pozdrawiam serdecznie i życzę dużo radości z syna.....

 • 2017-09-29 Dariusz Stępniak

  To jest właśnie bezstresowe wychowanie. Opisujecie rzeczy nie do pomyślenia jeszcze 30 lat temu.

 • 2017-09-28 Fandzo Fandzo

  Mam dokładnie TO SAMO....Nic nie pomaga. Zabrałam z pokoju już wszystko.Tak poradzili mi w szkole. Jest to samo, tyle, że dzieciak coraz bardziej smutny.

 • 2017-05-14 Matka

  Mam 11 letniego syna. Chodzi do 5 klasy. Od początku 1 klasy codziennie siedziałam z nim żeby był przygotowany do lekcji. Za mało czasu poświęcałam tym samym starszym dzieciom. Są wyrozumiałe. W nocy gotowałam obiady, sprzątałam. Na prasowanie brałam urlop w pracy (bo sił w nocy brakowało) albo w niedzielę. Kiedy musiałam gdzieś wyjść syn nie uczył się tylko czekał aż wrócę. Czasem córka przypilnowała jego nauki. I tak się to ciągło parę lat, że książkę możnaby napisać. Ile prosiłam, tłumaczyłam, że jego nauka, to w przyszłości jego praca i wypłata. Zrobiłam eksperyment. O połowy 5 klasy nie pomagam w nauce chyba że poprosi. Poprosił może trzy razy. O spotkaniu z wychowawcą nie powiedział. Przyniósł kilka uwag do podpisu. Powiedziałam, że jeśli przyniesie jeszcze jedną to nie pojedzie na wycieczkę klasową. No i kolejna jest. Jest maj. Parę piątek, parę czwórek, sporo trójek, dwójek i jedynek. Ciągle poganiam go do nauki. Zabieram telefon po szkole. Nie ma dostępu do komputera. Nie spotyka się po południu z kolegami. Nie pomaga ani prośba, ani groźba, ani tłumaczenie ani pochwała. Nawet straszenie, że mu przyleję. Jestem u kresu sił. Nerwica zaawansowana. Już go nawet postraszyłam, że nie podpiszę mu zgody na kartę rowerową, na której mu bardzo zależy. Krzyki, wrzaski itp itd. Nic. Jest bardzo zdolny tylko ogromny leń.Dla niego ważna jest zabawa, rower, pies. Gaduła z niego nieprzeciętna. Chodzimy regularnie na spotkania z psychologiem. Zrobiła mu pani testy. Jest zdolna z niego bestia😉. No i co dalej. Dziś mu powiedziałam (macocha ze mnie) że może lepiej mu będzie w domu dziecka bo nikt się może po nim nie będzie darł jak się nie będzie uczył. Ja już nie wiem jak go zaciągnąć do nauki.