Gdy kobieta zarabia więcej…

Świetne wykształcenie, przedsiębiorczość, samodzielność i ambicja, to cechy kobiet, które decydują o coraz wyższych zarobkach. Utrzymują siebie, dom, a często i partnera.  Jak w praktyce wygląda taki związek, w którym kobieta rządzi pieniędzmi?

Świetne wykształcenie, przedsiębiorczość, samodzielność i ambicja, to cechy kobiet, które decydują o coraz wyższych zarobkach. Utrzymują siebie, dom, a często i partnera.  Jak w praktyce wygląda taki związek, w którym kobieta rządzi pieniędzmi?

Walka ze stereotypami

W tradycyjnym domu to mężczyzna czuje się głową rodziny. Wychodzi do pracy, zarabia pieniądze i w ten sposób dba o utrzymanie i opiekę najbliższych. Gdy sytuacja zmienia się pod względem finansowym, przestaje dominować. Układ zostaje zachwiany, a partner może czuć, że traci kontrolę i zostaje zdetronizowany do pozycji doradcy.

Jeśli to kobieta robi karierę, rośnie jej status społeczny i zawodowy. Konsekwencją tego jest jej nieobecność w domu. Coraz więcej czasu spędza w pracy, a coraz mniej może poświęcić swojemu partnerowi. Dla mężczyzny myślącego stereotypowo nie oznacza to, że będą mieli więcej pieniędzy, że wzrośnie komfort ich życia. Skupia się na tym, że traci swoją pozycję i będzie musiał przejąć na siebie część domowych obowiązków i opiekę nad dziećmi.


Zagrożenia

Większość mężczyzn uważa, że robienie kariery zawodowej przez kobiety źle wpływa na życie rodzinne. Zakładając, że partner zareaguje właśnie w taki negatywny sposób na finansową dominację w związku, można spodziewać się kilku scenariuszy jego zachowań.

Wycofanie. Całkowicie traci zainteresowanie domem i wszelkimi czynnościami, które kojarzą mu się z obowiązkami tradycyjnie przypisywanymi kobietom. Zdarza się, że taki mężczyzna rezygnuje także z własnej pracy, wiedząc, że jego partnerka i tak zarabia wystarczająco dużo, by utrzymać cały dom.

Agresja. Czuje rywalizację, sukcesy kobiety stają się jego porażkami. Jego głównym dążeniem stanie się przywrócenie "starego porządku". Im więcej partnerka osiągnie, tym bardziej go to dotknie i nigdy nie udzieli pochwał.

Skłonność do zdrady i zakończenia związku. Czuje się upokorzony, a jego wizerunek prawdziwego macho zostaje jego zdaniem poważnie podważony. Szukanie "pocieszenia" u innych kobiet wynagradza spadek poczucia własnej wartości.


Szansa

Istnieją także mężczyźni, którzy chętnie odnajdują się w nowej rzeczywistości i co więcej - spełniają się w nowych rolach. Jak im się to udaje? Kluczem jest postawienie na wzajemną pomoc i partnerski podział obowiązków, pozbycie się kompleksów i określenie wspólnych celów. Taka sytuacja przy odpowiednim podejściu, skupiającym się na korzyściach, a nie na zagrożeniach daje szansę rozwoju każdej parze.

Potrzebne jest porozumienie, wspólne podejmowanie decyzji, szacunek do wykonywanych wzajemnie obowiązków. Pary, które traktują pieniądze, jako wspólne dobro skupiają się na ich wykorzystywaniu, nie na rywalizacji o pozycje w związku.

Zobacz także: Dieta 3D Chili

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog