Gdy głos więźnie w gardle

Ból gardła to zwykle wczesny objaw przeziębienia. Należy jednak pamiętać, że może być on także symptomem chorób o charakterze ogólnym: grypy, anginy, odry czy mononukleozy zakaźnej.

Ból gardła to zwykle wczesny objaw przeziębienia. Należy jednak pamiętać, że może być on także symptomem chorób o charakterze ogólnym: grypy, anginy, odry czy mononukleozy zakaźnej.

Ból gardła to objaw niegroźnych infekcji wirusowych. Zakażamy się najczęściej rhinowirusami, adenowirusami czy enterowirusami. Oprócz infekcji wirusowej dysfunkcję ze strony gardła może wywoływać nadważenie bakteryjne lub grzybicze. Objawy stanów zapalnych gardła, bez względu na etiologię, są bardzo do siebie zbliżone.


Wirusowe zapalenie gardła

Objawia się głównie bólem nasilającym się podczas połykania. Chory skarży się na uczucie pieczenia, drapania i kłucia w gardle, narzeka na dość wysoką temperaturę i złe samopoczucie ogólne. Błona śluzowa gardła jest rozpulchniona, przekrwiona, ostro zaczerwieniona, obserwuje się powiększenie migdałków i węzłów chłonnych szyjnych. Wirusowe zapalenie gardła samo w sobie nie jest groźną infekcją, jednak istnieje możliwość powikłań. Najczęściej zdarzają się one u małych dzieci, u których dochodzi do nadważenia bakteryjnego, będącego przyczyną rozwinięcia się anginy, zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc czy oskrzeli. Dlatego też, gdy stan zapalny się przedłuża, należy skonsultować się z lekarzem.


Bakteryjne zapalenie gardła

Stanowi 30 proc. wszystkich przypadków jego zapalenia. Niestety, ma ono dużo cięższy przebieg niż wirusowe zapalenie gardła i wymaga włączenia kuracji antybiotykowej. Za infekcję odpowiedzialne są najczęściej bakterie ropotwórcze z grupy paciorkowców i czasem gronkowców. Infekując nasz organizm, wywołują wysoką gorączkę 39-40°C. Znacznemu powiększeniu ulegają węzły chłonne szyjne i migdałki, ból często promieniuje do ucha, na migdałkach pojawiają się ropne naloty.

Chorobie towarzyszy znaczne osłabienie, czasem mogą pojawić się bóle głowy, brzucha, wymioty czy biegunka. Zakażenie bakteryjne w szybki sposób rozprzestrzenia się na krtań, tchawicę, oskrzela i płuca. Niedoleczona infekcja bakteryjna prowadzi do powstania groźnych powikłań chorób serca, nerek czy stawów, dlatego niezbędne jest w tym przypadku włączenie antybiotykoterapii.


Grzybicze zapalenie gardła

Zdarza się stosunkowo rzadko, wywoływane jest najczęściej przez Candida albicans. Zakażeniu mikologicznemu sprzyja intensywna antybiotykoterapia i obniżenie odporności. W infekcji grzybiczej obserwuje się poranny kaszel z odkrztuszaniem galaretowatej wydzieliny o kolorze szarobrązowym i nieprzyjemnym zapachu, chory ma uczucie ciała obcego w gardle, które próbuje zwalczyć ciągłym chrząkaniem i przełykaniem śliny. Ze względu na to, że objawy wyżej wymienionych odmian zapalenia gardła są bardzo do siebie zbliżone, należy pamiętać, że infekcji wirusowej nie leczymy antybiotykami, skupiamy się na zwalczaniu nieprzyjemnych objawów. W zupełności powinny wystarczyć środki znieczulenia miejscowego, które odkażają jamę ustną i gardło.

W przypadku nadkażeń bakteryjnych do pełnego wyleczenia niezbędne jest włączenie chemioterapeutyków (głównie antybiotyków) w celu uniknięcia niebezpiecznych powikłań. Terapia grzybicy górnych dróg oddechowych jest dużo bardziej skomplikowana i dłuższa, jest to bardziej zaawansowana farmakoterapia z użyciem typowych środków przeciwgrzybiczych.

Autor: Magdalena Lorek